Valtakunnansarja 1936

1. Uudenmaan aluesarja

Helsinki A-lohko

Helsingin Pallonlyöjät/2 - Helsingin NMKY  10-8  -  lehti

Katajanokan Haukat - Pallo-Toverit/2  9-4  - lehti

Pallo-Toverit/2 - Helsingin Pallonlyöjät/2  1-4 - lehti

Helsingin NMKY - Katajanokan Haukat  4-9 - lehti

Helsingin Pallonlyöjät/2 - Katajanokan Haukat 10-5  -  lehti

Helsingin NMKY - Pallo-Toverit/2  6-4   -  lehti

Helsingin Pallonlyöjät/2 Helsingin finaaliin.

Helsinki B-lohko

Suomenlinnan Urheilijat - Bobollklubben 11-5  -  lehti

Helsingin Urheilupojat - Helsingin Eteläiset 18-3  -  lehti

19.6.1935 Suomenlinnan Urheilijat - Helsingin Urheilupojat 4-3 -  lehti (virhe?)

Helsingin Urheilupojat - Bobollklubben 12-3  -  lehti

Bobollklubben - Helsingin Eteläiset  4-9

Helsingin Eteläiset - Suomenlinnan Urheilijat 8-3  - Lehti

Helsingin Urheilupojat Helsingin finaaliin.

Helsingin finaali

Helsingin Pallonlyöjät/2 - Helsingin Urheilupojat 11-2  -  Lehti

Uudenmaan maaseudun lohko

Hyvinkään Tahko - Järvenpään Palo 3-1

Hyvinkään Tahko - Lohjan Reima 2-6

Lohjan Reima - Karkkilan Pojat 3-1  -  Lehti

Keravan KooPee - Lohjan Reima 17-1  -  Lehti

Uudenmaan aluefinaali

Keravan KooPee - Helsingin Pallonlyöjät/2  23-3  -  Lehti

2. Hämeen aluesarja

Pohjoinen alue

1.kierros

Tampereen Poliisi-Urheilijat - Pirkkalan Urheilijat 13-6

Pirkkalan Urheilijat - Tampereen Poliisi-Urheilijat  3-9

Epilän Esa - Kyröskosken Ponsi 6-7  -  Lehti

Kyröskosken Ponsi - Epilän Esa 9-8  -  Lehti (väärin korjattu, tai...)

Tampereen Pyrintö/2 - Tampereen Maila  2-3

Tampereen Maila - Tampereen Pyrintö/2  4-5  -  Lehti

Tampereen Pyrintö/2 - Tampereen Maila  7-3

Mäntän Urheilijat - Oriveden Ponnistus  6-5

Oriveden Ponnistus - Mäntän Urheilijat  1-5  -  Lehti

2. kierros

Kyröskosken Ponsi - Tampereen Poliisi-Urheilijat 0-9  -  Lehti

Tampereen Poliisi-Urheilijat - Kyröskosken Ponsi 17-2

Tampereen Pyrintö/2 - Mäntän Urheilijat  8-3  -  Lehti

Mäntän Urheilijat - Tampereen Pyrintö/2  4-6  -  Lehti

pohjoisen alueen finaalit

Tampereen Pyrintö/2 - Tampereen Poliisi-Urheilijat  1-1 - Lehti

Tampereen Poliisi-Urheilijat - Tampereen Pyrintö/2  4-1 - Lehti

Eteläinen alue

1. kierros

Toijalan Palloveikot - Valkeakosken suojeluskunta 15-3

Valkeakosken suojeluskunta - Toijalan Palloveikot  2-15  -  Lehti

Hämeenlinan Pallokerho/2 - Hämeenlinnan Tarmo  17-1

Hämeenlinnan Tarmo - Hämeenlinan Pallokerho/2    1-1  -  Lehti

Kalvolan Palloseura - Jokioisten Jänne 8-5

Jokioisten Jänne - Kalvolan Palloseura 3-6

2. kierros

Toijalan Palloveikot - Hämeenlinan Pallokerho/2   3-0

Hämeenlinan Pallokerho/2 - Toijalan Palloveikot   3-7  -  Lehti

eteläisen alueen finaalit

Kalvolan Palloseura - Toijalan Palloveikot   1-7

Hämeen aluefinaali

Toijalan Palloveikot - Tampereen Poliisi-Urheilijat 3-2

Tampereen Poliisi-Urheilijat - Toijalan Palloveikot 7-3  -  Lehti

3. Satakunnan aluesarja

Ulvilan Pallonlyöjät - Porin Palloveikot   0-10

Kokemäen Veto - Lavian Kisa  8-2  -  Lehti

Harjavallan Jymy - Kokemäen Veto  2-8  -  Lehti

Harjavallan Jymy - Lavian Kisa   13-2  -  Lehti

Porin Palloveikot - Kokemäen Veto  4-0

b-luokka

12.8.1936 Honkakoski - Honkajoki  5-6  -  Lehti

13.8.1936 Hongonjoen suojeluskunta - Kokemäen Veto/2  7-7  -  Lehti

Hongonjoen suojeluskunta - Porin Palloveikot/2   11-1  -  Lehti

UIlvilan Pallonlyöjät - Hongonjoen suojeluskunta  11-4  -  Lehti

4. Varsinais-Suomen aluesarja

Loimaan Palloilijat - Turun NMKY  3-2  -  Lehti

Loimaan Palloilijat - Salo-Uskelan suojeluskunta 6-0 - Lehti

Salo-Uskelan suojeluskunta - Turun NMKY 0-4  -  Lehti

Turun NMKY - Loimaan Palloilijat  4-4  -  Lehti  tai 1-1  Lehti

Salo-Uskelan suojeluskunta - Loimaan Palloilijat  5-9

B-luokka

Forssan Salama - Urjalan Urheilijat  3-0 - Lehti

Loimaan Palloilijat/2 - Forssan Salama 11-0  -  Lehti

Sauvon suokeluskunta - Paimion Nurisoseuran Urheilijat 3-2

Perniön suojeluskunnan Urheilijat - Loimaan Palloilijat/2  4-2

Perniön suojeluskunnan Urheilijat - Sauvon suojeluskunta 7-5

Loimaan Palloilijat/2 - Sauvon suojeluskunta   3-0

5. Etelä-Pohjanmaan aluesarja

Lohko 1

Vaasan Maila - Ylistaron suojeluskunta  4-2  -  Lehti

Ylistaron suojeluskunta - Ylihärmän Junkkarit  10-4  -  Lehti

Ylistaron suojeluskunta - Vaasan Maila  4-1  -  Lehti

Ylihärmän Junkkarit - Ylistaron suojeluskunta  2-9

Vaasan Maila - Ylihärmän Junkkarit  8-12  -  Lehti

Ylihärmän Junkkarit - Vaasan Maila  5-3 tai 6-4

Lohko 2

Kurikan Ryhti - Ilmajoen Kisailijat 6-3

Ilmajoen Kisailijat - Kurikan Ryhti 2-0  -  Lehti

Ilmajoen Kisailijat - Kristiinan Urheilijat 13-0  -  Lehti

Kristiinan Urheilijat - Ilmajoen Kisailijat  0-11  -  Lehti

Kristiinan Urheilijat - Kurikan Ryhti  2-14  -  Lähde

Kurikan Ryhti - Kristiinan Urheilijat  - Kristiina luopui

loppuottelut

Ylistaron suojeluskunta - Kurikan Ryhti  9-2

Kurikan Ryhti - Ylistaron suojeluskunta  1-5

B-luokka

Vimpelin suojeluskunta - Alajärven suojeluskunta 8-1

Kuortaneen Kunto - Vimpelin suojeluskunta 5-15

Alajärven suojeluskunta - Kuoraneen Kunto  7-5

Kauhavan Ilmailukoulu - Ylihärmän Junkkarit/2  6-2

Ilmajoen Kisailijat/2 - Ylistaron suojeluskunta/2  8-5

Isokyrön Alapään Nuorisoseuran Urheilijat - Laihia Liitto - LL luopui

Vähänkyrön T Ns. Urheilijat - Isokyrön A Ns Urheilijat 4-5

Vimpelin Veto - Kauhavan Ilmailukoulu 18-0  -  Lehti

Vanhak V - Kristiinan Urheilijat 19-4 ?

6. Keski-Pohjanmaan aluesarja

Vetelin Yritys - Kannuksen suojeluskunnan Urheilijat 9-1

Kannuksen suojeluskunnan Urheilijat - Vetelin Yritys 2-2  -  Lehti

Kannuksen suojeluskunnan Urheilijat - Kokkolan Veikot 15-3

Kokkolan Veikot - Vetelin Yritys  3-9  -  Lehti

Kokkolan Veikot - Kannuksen suojeluskunnan Urheilijat 9-14 - Lehti

7. Pohjois-Pohjanmaan aluesarja

voittaja: Oulun Pyrintö (A-luokassa 4 joukkuetta)

B-luokka

Kempeleen Kiri - Oulunsalon suojeluskunta 2-3

Patenniemen Urheilijat - Oulun NMKY 7-5  -  Lehti

Oulun NMKY - Patenniemen Urheilijat 8-5  -  Lehti

Oulunsalon suojeluskunta - VAU  20-2

Putaan P... - Oulun NMKY  7-4

Oulunsalon suojeluskunta - Putaan P... 8-5

Oulunsalon suojeluskunta - Raahen Vesa - RV luopui

8. Pohjolan aluesarja

Voittaja: Lapin Pojat - muita joukkueita ei mukana

Lapin pesiksestä

9. Kaakkois-Suomen aluesarja

Lohko 1

Tainionkosken Urheilijat - Enson Kisailijat  2-9

Enson Kisailijat - Tainionkosken Urheilijat 13-3  -  Lehti

Enson Kisailijat - Lappeenrannan Urheilu-Miehet 9-1

Lappeenrannan Urheilu-Miehet - Enson Kisailijat 3-12

Enson Kisailijat - Antrean Esa   7-2

Lohko 2

Viipurin NMKY - Uuraan Urheilijat  4-1  -  Lehti

Uuraan Urheilijat - Viipurin NMKY  1-5

Uuraan Urheilijat - Viipurin Kisa-Veikot/2  6-3

Viipurin Kisa-Veikot/2 - Uuraan Urheilijat  10-7

VKV luovutti NMKY:lle

Lohko 3

Merijoen Urheilijat - Terijoen Rajamaila  1-6

Alueen loppusarja

5.7.1936 Terijoen Rajamaila - Viipurin NMKY 1-1

5.7.1936 Viipurin NMKY - Enson Kisailijat 3-1

5.7.1936 Terijoen Rajamaila - Enson Kisailijat 0-11 - Lehti

12.7.1936 Viipurin NMKY - Enson Kisailijat 7-1  -  Lehti

19.7.1936 Enson Kisailijat - Terijoen Rajamaila 20-1

19.7.1936 Viipurin NMKY - Terijoen Rajamaila 1-1

19.7.1936 Enson Kisailijat - Viipurin NMKY 2-1  - Lehti - Lehti

Yhteenveto Laaka-lehdessä

B-luokka

1.kierros

Viipurin Aliupseeri Palloilijat - Uuraan Urheilijat/2   14-1

Uuraan Urheilijat/2 - Viipurin Aliupseeri Palloilijat  10-15  -  Lehti

Savitaipaleen Urheilijat - Lemin Eskot  2-8

10.6.1936 Pyhäjärven Kaiku - Käkisalmen Palloilijat 5-20 - Lehti

Käkisalmen Palloilijat - Pyhäjärven Kaiku 15-3

Räisälän Pamaus - Valkjärven Vauhti 7-17

Valkjärven Vauhti - R ns  10-5

Etelä-Saimaan Kisa - Lappeenrannan Urheilu-Miehet/2  18-0  - Lehti

Vuoksenniskan Urheilijat - Ruokolahden Raju 1-5

Ruokolahden Raju - Vuoksenniskan Urheilijat 5-4

Koiviston Urheilijat - Johanneksen Kireät 2-13

Johanneksen Kireät - Koiviston Urheilijat 2-5

Kanneljärven Yritys - Raivolan Urheilijat 7-6

Raivolan Urheilijat - Kanneljärven Yritys 2-3

Imatran Jyske - Joutsenon Kullervo 16-6

Joutsenon Kullervo - Imatran Jyske 3-16

Rauhalan NMKY - Peron Vire 4-12  -  Lehti

Peron Vire - Rauhalan NMKY 10-7  ?

Vahvialan Kiisto - Peron Vire  9-0

Peron Vire - Vahvialan Kiista 2-9

Vahvialan Kiista - Rauhalan NMKY 5-3

Rauhalan NMKY - Vahvialan Kiisto 2-6

Jääsken Kirijät - Tainionkosken Urheilijat/2 - JK jatkoon. Tulosta ei löydy

2.kierros

Kanneljärven Yritys - Viipurin Aliupseeri Palloilijat 3-12

Viipurin Aliupseeri Palloilijat - Kanneljärven Yritys - KY luopui

Johanneksen Kireät - Vahvialan Kiista 7-2  - Lehti

Vahvialan Kiista - Johanneksen Kireät 4-4  -  Lehti

Etelä-Saimaan Kisa - Lemin Eskot  4-1 

Lemin Eskot - Etelä-Saimaan Kisa 1-12  -  Lehti

Imatran Jyske - Ruokolahden Raju  5-12

Ruokolahden Raju - Imatran Jyske 10-4

Jääsken Kirijät - Imatran Jyske 10-2

Imatran Jyske - Jääsken Kirijät  8-11

Jääsken Kirijät - Ruokolahden Raju 7-1

Ruokolahden Raju - Jääsken Kirijät  -  RR luopui   -  Lehti

1.7.1936 Valkjärven Vauhti - Käkisalmen Palloilijat 0-5  -  Lehti

Käkisalmen Palloilijat - Valkjärven Vauhti  -  VV luopui

3. kierros

Viipurin Aliupseeri Palloilijat - Etelä-Saimaan Kisa  9-7

Etelä-Saimaan Kisa - Viipurin Aliupseeri Palloilijat 0-4  -  Lehti

Viipurin Aliupseeri Palloilijat - Johanneksen Kireät 1-0

Johanneksen Kireät - Viipurin Aliupseeri Palloilijat 3-7

Käkisalmen Palloilijat - Jääsken Kirijät  23-7

Jääsken Kirijät - Käkisalmen Palloilijat  4-3

B-luokan finaalit

Viipurin Aliupseeri Palloilijat - Käkisalmen Palloilijat  0-5  -  Lehti

6.9.1936 Käkisalmen Palloilijat - Viipurin Aliupseeri Palloilijat  3-1  -  Lehti

10. Itä-Karjalan aluesarja

8.7.1936 Sortavalan Palloilijat - Sortavalan Palloseura 5-4  - Lehti

välierät

Värtsilän Teräs - Pitkärannan Urheilijat 20-2 - Lehti

13.7.1936 Jaakkiman Kisa - Sortavalan Palloilijat 10-5  -  Lehti

loppuottelut

Jaakkiman Kisa - Värtsilän Teräs 1-8

Värtsilän Teräs - Jaakkiman Kisa 6-0  -  Lehti

Yhteenveto

11. Pohjois-Karjalan aluesarja

Lieksan Urheilijat - Nurmeksen Sepot 5-3

Nurmeksen Sepot - Lieksan Urheilijat 4-3  -  Lehti

Nunnanlahden Viesti - Joensuun Palloseura 0-10 ?

Joensuun Palloseura - Nunnanlahden Viesti  3-0

välierä

Lieksan Urheilijat - Pankakosken Tehtaan Urheilijat 2-7

Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Lieksan Urheilijat 11-3  -  Lehti

loppuottelut

Joensuun Palloseura - Pankakosken Tehtaan Urheilijat  3-1  - Lehti

Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Joensuun Palloseura  5-1  - Lehti

B-luokka

Pankakosken Tehtaan Urheilijat/2 - Lieksan Urheilijat/2   5-0  -  Lehti

Yhteenveto

12. Lahden aluesarja

Asikkalan Raikas - Lahden Mailaveikot/2   8-11  -  Lehti

Lahden Mailaveikot/2 - Asikkalan Raikas  17-6  -  Lehti

Orimattilan Oka - Kosken Kuohu - KK luopui.

loppuottelut

Orimattilan Oka - Lahden Mailaveikot/2   2-2

Lahden Mailaveikot/2 - Orimattilan Oka   8-6  -  Lehti

13. Kymenlaakon aluesarja

Pohjoislohko (Kouvolassa)

Kouvolan Pallonlyöjät - Inkeroisten Terho 3-2

Kouvolan Pallonlyöjät - Kuusankosken Veto/2   4-1

Inkeroisten Terho - Kuusankosken Veto/2   11-3

etelä

Kymin NMKY - Kotkan Into/2   12-14

Kotkan Into/2 - Kymin NMKY    3-2  -  Lehti

Kotkan Into/2 - Haminan Palloilijat 1-4

Haminan Palloilijat - Kotkan Into/2   - KI2 luopui - Lehti

loppuottelut

19.7.1936 Haminan Palloilijat - Kouvolan Pallonlyöjät 2-4  -  Lehti

22.7.1936 Kouvolan Pallonlyöjät - Haminan Palloilijat 6-2  -  Lehti

14. Pohjois-Savon aluesarja (11 joukk.)

Varkauden Urheilijat - Kuopion Kopparit 14-1

Kuopion Kopparit - Vesannon Urheilijat  5-1

Varkauden Urheilijat - Vesannon Urheilijat 22-0  -  Lehti

eteläinen alue

Lapinlahden Veto - Iisalmen Palloilijat  7-2  -  Lehti

15. Suur-Savon aluesarja

Toivakan suojeluskunta - Vihtavuoren Pamaus 8-6  -  Lehti

Toivakan suojeluskunta - Lievestuoreen Kisa 14-3  -  Lehti

Toivakan suojeluskunta - Hankasalmen Hanka 12-9

Vihtavuoren Pamaus - Lievestuoreen Kisa  10-4  -  Lehti

Hankasalmen Hanka - Vihtavuoren Pamaus  5-5

Hankasalmen Hanka - Lievestuoreen Kisa  2-7

Mikkelin Ajo - Savonlinnan Riento  9-6

Savonlinnan Riento - Mikkelin Ajo  3-8  -  Lehti

Mikkelin Ajo - Pieksämäen Palloilijat 11-2  - Lehti

Pieksämäen Palloilijat - Mikkelin Ajo  0-3

Savonlinnan Riento - Pieksämäen Palloilijat  4-1

välierä

Toivakan suojeluskunta - Jyväskylän Kiri 1-14

Jyväskylän Kiri - Toivakan suojeluskunta 21-2

loppuottelut

12.7.1936 Jyväskylän Kiri - Mikkelin Ajo 3-0

19.7.1836 Mikkelin Ajo - Jyväskylän Kiri 2-4  -  Lehti

16. Kainuun Aluesarja

Kajaanin Pallokerho - Sotkamon Jymy 12-3

Rajavartioston Ärjy luopui.

aluemestarit.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------

Pudotuspelit

Idän karsinta

29.8.1936 Värtsilän Teräs - Viipurin NMKY  0-2  -  Lehti

Orimattilan Oka - Kouvolan Pallonlyöjät 3-2  -  Lehti

Varkauden Urheilijat - Jyväskylän Kiri 4-7  -  Lehti

Pankakosken Tehtaan Urheilijat suoraan loppusarjaan. Kajaanin Palloilijat jäi pois karsinnoista isorokkoepidemian takia.

Lännen karsinta

17.8.1936 Ylistaron Suojeluskunta - Vetelin Yritys  9-2  -  Lehti

Oulun Pyrintö - Lapin Pojat  4-0  -  Lehti

Oulun Pyrintö - Ylistaron Suojeluskunta  6-0  -  Lehti

Porin Palloveikot - Loimaan Palloilijat  3-2

30.8.1936 Loimaan Palloilijat - Porin Palloveikot 6-0  -  Lehti

Keravan KooPee ja Tampereen Poliisi-Urheilijat suoraan loppusarjaan.

Yhteenvetoa karsintapeleistä.

Idän loppusarja

19.9.1936 Viipurin NMKY - Pankakosken Tehtaan Urheilijat 5-3  -  Lehti

19.9.1936 Jyväskylän Kiri - Orimattilan Oka  3-1  -  Lehti

20.9.1936 Jyväskylän Kiri - Pankakosken Tehtaan Urheilijat 0-4  -  Lehti

20.9.1936 Orimattilan Oka - Viipurin NMKY  2-1  -  Lehti

20.9.1936 Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Orimattilan Oka 7-0  -  Lehti

20.9.1936 Jyväskylän Kiri - Viipurin NMKY  6-1  -  Lehti

idan_finaalit.jpg

lännen loppusarja

12.9.1936 Oulun Pyrintö - Keravan KooPee 4-2  -  Lehti

12.9.1936 Loimaan Palloilijat - Tampereen Poliisi-Urheilijat 4-0  -  Lehti

13.9.1936 Loimaan Palloilijat - Keravan KooPee  2-0  -  Lehti

13.9.1936 Tampereen Poliisi-Urheilijat - Oulun Pyrintö 2-1  -  Lehti

13.9.1936 Loimaan Palloilijat - Oulun Pyrintö  6-2  -  Lehti

13.9.1936 Keravan KooPee - Tampereen Poliisi-Urheilijat 6-2  -  Lehti


lannen_loppusarja.jpg

Valtakunnansarjan loppuottelu

vks-finaali.jpg