Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:22350 kpl

Suojeluskuntapiirit 1928

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

Loppuottelu: Värtsilä - Joensuu 12-11

Sortavalan suojeluskuntapiiri

välierät: Sortavala - Elisenvaara 34-8, Suistamo - Salmi 14-3

Loppuottelu: Sortavala - Suistamo 18-5 / ottelu 3. sijasta: Elisenvaara - Salmi 26-4.

Juttua Sortavalan piirin urheilumestaruuskilpailuista

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

Loppuottelu: Kymintehdas - Hamina 12-11

Lehtileike

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

puolivälierät: Valkeakoski - Pirkkala 9-4, Tampere - Ikaalinen 22-2, Toijala - Kangasala 17-1, Orivesi - Hämeenkyrö 16-2

välierät: Tampere - Valkeakoski 8-0. Toijala - Orivesi 11-2

Loppuottelu: Toijala - Tampere 16-1

ottelut 2. sijasta: Ikaalinen - Pirkkala 11-5, Kangasala - Hämeenkyrö 5-4, Hämeenkyrö - Pirkkala 17-3 / Kangasala - Ikaalinen 12-8, Orivesi - Hämeenkyrö 11-3 / Kangasala - Valkeakoski 5-3, Orivesi - Tampere 1-0 / Kangasala - Tampere 13-12 / Orivesi - Kangasala 5-5. 2.sija jaettiin Oriveden ja Kangasalan kesken.

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Loppuottelu: Kokkola - Kannus 9-1 / ottelu 2.sijasta: Kannus - Halsua 29-15

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

1. kierros: Peräseinäjoki - Nurmo 2-12, Laihia - Isokyrö 23-4, Lapua - Seinäjoki 2-13, Kauhajoki - Ilmajoki 12-11, Vaasa suoraan toiselle kierrokselle.

2. kierros: Vaasa - Laihia 5-12, Seinäjoki - Kauhajoki 7-2, Nurmo suoraan välierään.

välierä: Nurmo - Laihia 21-4

Loppuottelu: Nurmo - Seinäjoki 13-7.

Oulun suojeluskuntapiiri

1. kierros: Hailuoto - Oulu 0-27, Kiiminki - Ylikiiminki 4-26, Kempele - Oulunsalo 27-11, Oulujoki - Utajärvi 8-1, (Temmes - Tyrnävä 14-10).

2. kierros: Oulu - Ylikiiminki 20-6, Muhos - Oulujoki 11-10, Haukipudas - Kuivaniemi 12-3.

3. kierros: Kempele - Muhos 22-9, Liminka - Haukipudas 15-1.

välierä: Oulu - Kempele 22-17

Loppuottelu: Liminka - Oulu 15-6

Pohjois-Uudenmaan suojeluskuntapiiri

välierät: Hyvinkää - Karjalohja 8-2, Kerava - Järvenpää 23-9

Loppuottelu: Kerava - Hyvinkää 4-2

maalaissuojeluskuntien loppuottelu: Karjalohja - Järvenpää 9-5

Kuopion suojeluskuntapiiri

pakolliset alkuerät: Vesanto - Karttula 25-1, Kaavi - Tuusniemi 32-0, Vehmersalmi - Heinävesi 11-5, Nilsiä - Muuruvesi-J. 21-0, Rautalampi - Suonenjoki 16-1, Siilinjärvi - Maaninka 22-1, Leppävirta - Kuopion mlk. 27-9, Keitele - Pielavesi 26-4, Iisalmi - Kiuruvesi 24-1. Kuopio ja Varkaus suoraan lopputurnaukseen.

Loppuottelut Kuopiossa 25.-26.8.

1. kierros: Vesanto - Kaavi 17-5, Vehmersalmi - Nilsiä 4-9, Rautalampi - Siilinjärvi 19-5

2. kierros: Kuopio - Vesanto 8-1, Rautalampi - Nilsiä 10-2 / Vehmersalmi - Siilinjärvi (luovutus), Kaavi - Vehmersalmi 15-8

Loppuottelu: Kuopio - Varkaus 26-7

ottelut 2. sijasta: Vesanto - Rautalampi 11-7,  Varkaus - Vesanto 8-5

Lehtijuttu

Turunmaan suojeluskuntapiiri

välierät Kimito - Wästanfjärd 9-5, Åbo - Nagu 11-2

Loppuottelu: Åbo - Kimito 13-0

Vaasan suojeluskuntapiiri

1. Terjärv 2. Malax 3. Lappfjärd