Suojeluskuntapiirit 1935

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

1.kierros  -  yhteenveto

21.7. Rautavaaralla:

Valtimo

21.7. Rääkkylässä:

Pyhäselkä

21.7. Kesälahdella:

Kesälahti - Kitee 7-16  -  Savonmaa

21.7. Juuassa:

Nurmes - Polvijärvi 16-1

Polvijärvi - Juuka 1-0 (pojat)

Nurmes - Juuka   2-1  -  Nurmeksen Sanomat

21.7. Kaltimossa:

Eno

21.7. Kiihtelysvaarassa:

Pielisensuu

21.7. Liperissä:

Viinijärvi

21.7. Pälkjärvellä:

Tohmajärvi 

2.kierros

4.8. Kiteellä:

Tohmajärvi - Kitee 4-2

Pyhäselkä - Tohmajärvi 6-2

4.8. Kaltimossa:

Eno - Viinijärvi 6-0

Nurmes - Eno 5-0  -  Karjalan Maa

välierät 

24.8. Värtsilä - Joensuu 6-0

24.8. Pielisjärvi - Pyhäselkä 7-0

24.8. Pielisensuu - Nurmes 3-2, 

Loppusarja:

25.8. Värtsilä - Pielisensuu 4-0

25.8. Värtsilä - Pielisjärvi 3-2

25.8. Pielisjärvi - Pielisensuu 7-2  -  Karjalainen

1 Värtsilä 2 2 0 0 7 - 2 4
2 Pielisjärvi 2 1 0 1 9 - 5 2
3 Pielisensuu 2 0 0 2 2 - 11 0

--------------------------------------------------------------------------------------------

Helsingin suojeluskuntapiiri

13.5. Upseerien sk - Ikämies Pataljoona         3-2

13.5. Tykistö - I/Sininen Rykmentti               3-3  -  Hesari

14.5. Upseerien sk - I/Sininen Rykmentti        6-2

14.5. Ikämies Pataljoona - Tykistö                 4-1  -  Hesari

17.5. Upseerien sk - Tykistö                         1-0

17.5. Ikämies Pataljoona - I/Sininen Rykmentti 6-5  - Hesari

1 Upseerien sk 3 3 0 0 10 - 4 6
2 Ikämies Pataljoona 3 2 0 1 12 - 9 4
3 I/Sininen Rykmentti 3 0 1 2 10 - 15 1
4 Tykistö 3 0 1 2 4 - 8 1

B-sarja

alkuottelut - Skyddskåristen

Loppuottelu 

29.9. Ikämiespataljoona/2 - Vsk             5-4  -  Uusi Suomi

pojat

puolivälierät

18.5. Ikämiespataljoona - RT                 9-7

18.5. I/Valkoinen Rykmentti - Er.KKK/2     luov.

18.5. Tykistö - Ikämiespataljoona/2        8-4  -  Hesari

19.5. Er.KKK - I/Sininen Rykmentti          6-1

välierät

19.5. Ikämiespataljoona - Er.KKK/2        13-0

19.5. Tykistö - Er.KKK                           1-0 - Uusi Suomi

finaali

22.5. Ikämiespataljoona - Tykistö           6-5  -  Uusi Suomi

Uudenmaan pohjoinen suojeluskuntapiiri

välierät  -  Sarkatakki

Hyvinkäällä

15.8. Pohjois-Lohja - Järvenpää             4-2

15.8. Kerava - Pohjois-Lohja                 6-1

15.8. Kerava - Järvenpää                     8-0

Hyrylässä

16.8. Hyvinkää - Orimattila                   2-1

Porvoo luovutti.

Loppuottelu

3.9. Kerava - Hyvinkää                          8-2  -  Keski-Uusimaa

Kuopion suojeluskuntapiiri

lopputurnaus

A-sarja

välierä

17.8. Varkaus - Siilinjärvi       9-2  - Savo

Loppuottelu

18.8. Kuopio - Varkaus         5-7  -  Pohjois-Savo

B-sarja  -  Pohjois-Savo

välierät

17.8. Juankoski - Maaninka   3-1

17.8. Leppävirta - Lapinlahti  3-2

17.8. Iisalmi - Kuopion mlk    15-0  - Savo

loppusarja

18.8. Juankoski - Leppävirta   8-7

18.8. Iisalmi - Juankoski         3-1

18.8. Iisalmi - Leppävirta        9-0

1 Iisalmi 2 2 0 0 12 - 1 4
2 Juankoski 2 1 0 1 9 - 10 2
3 Leppävirta 2 0 0 2 7 - 17 0

4. sijasta

17.8. Lapinlahti - Maaninka     8-5  - Savo

18.8. Lapinlahti - Kuopion mlk  9-3

poikaosastot

17.8. Juankoski - Tervo       13-0

17.8. Iisalmi - Maaninka        9-0

loppusarja

17.8. Kuopio - Juankoski       9-3  - Savo

18.8. Iisalmi - Juankoski        4-3

18.8. Kuopio - Iisalmi            9-2

1 Kuopio 2 2 0 0 18 - 5 4
2 Iisalmi 2 1 0 1 6 - 12 2
3 Juankoski 2 0 0 2 6 - 13 0

4. sijasta

18.8. Maaninka - Tervo         2-0

Yhteenveto  -  Savon Sanomat

Jyväskylän suojeluskuntapiiri

Keskisuomalainen

1 Toivakka 3 3 0 0 - 6
2 Suolahti 3 2 0 1 - 4
3 Haapamäki 3 1 0 2 - 2
4 Saarijärvi 3 0 0 3 - 0

Sortavalan suojeluskuntapiiri

30.5. Ruskeala - Harlu                                   2-1  -  Laatokka

22.7. Sortavalan merisk - Sortavalan mlk sk.  15-2  -  Karjala

Välieriä

28.7. Suistamo - Ruskeala           4-5   -  Laatokka

Mikkelin suojeluskuntapiiri

2.7. Sulkava - Sääminki       7-10  -  Itä-Savo

14.7. Punkaharju - Sääminki 11-10  -  Savonmaa

x.x. Savonranta - Kerimäki       2-0

28.7. Savonranta - Puumala    10-3  - Savonmaa

4.8. Pieksämäki - Mikkeli  2-4  -  Mikkelin sanomat

4.8. Hirvensalmi - Heinola  1-7  -  Lahti

4.8. Kangasniemi - Haukivuori  12-3  - Savon Sanomat

loppuottelut 18.8. -  Savonmaa

A-sarja: Savonlinna - Mikkeli         5-3

B-sarja: Heinola - Savonranta        6-0

C-sarja: Kangasniemi - Juva           2-1

Oulun suojeluskuntapiiri

A-sarja

välierät 

31.8. Liminka - Tyrnävä               4-4

31.8. Oulunsalo - Kempele           8-1

31.8. Liminka - Oulunsalo            6-1

31.8. Tyrnävä - Kempele             12-1

31.8. Liminka - Kempele             14-1

31.8. Tyrnävä - Oulunsalo             2-2 -  Liitto

1 Liminka 3 2 1 0 24 - 6 5
2 Tyrnävä 3 1 2 0 18 - 7 4
3 Oulunsalo 3 1 1 1 11 - 3
4 Kempele  3 0 0 3 3 - 34 0

8.9. Oulujoki - Haukipudas           1-6  -  Pohjolan Suunta

8.9. Haukipudas - Oulu                5-1  -  Pohjolan Suunta

8.9. Oulujoki - Oulu                     0-7  -  Pohjolan Suunta

10.9. Oulu - Muhos                     7-5  -  Kaleva

10.9. Oulujoki - Muhos                10-5  -  Pohjolan Suunta

1 Haukipudas 2 2 0 0 11 - 2 4
2 Oulu 3 2 0 1 15 - 10 4
3 Oulujoki 3 1 0 2 11 - 18  2
4 Muhos 2 0 0 2 10 - 17 0

Lopputurnaus

15.9. Oulu . Tyrnävä                   9-0

15.9. Liminka - Haukipudas          4-2

15.9. Oulu -Liminka                    4-1  -  Kaleva

15.9. Haukipudas - Tyrnävä         6-1

15.9. Oulu - Haukipudas              9-1

15.9. Liminka - Tyrnävä               4-1  -  Kaleva

1 Oulu 3 3 0 0 22 - 2 6
2 Liminka 3 2 0 1 9 - 7 4
3 Haukipudas 3 1 0 2 9 - 14  2
4 Tyrnävä 3 0 0 3 2 - 19 0

B-sarja

välierät

1.9. Lumijoki - Ylikiiminki          19-3   - Kaleva

1.9. Pateniemi - Kuivaniemi        5-2  -  Kaleva

loppuottelu

1.9. Pateniemi - Lumijoki           2-0  -  Kaleva

Nuoret

välierät - Liitto

Haukipudas:

7.7. Oulu - Haukipudas                6-0

7.7. Muhos - Oulujoki                 13-2

7.7. Haukipudas - Muhos              1-0

7.7. Oulujoki - Oulu                      2-1

7.7. Haukipudas - Oulujoki           11-2

7.7. Oulu - Muhos                          8-4

1 Oulu 3 2 0 1 15 - 6 4
2 Haukipudas 3 2 0 1 12 - 8 4
3 Muhos 3 1 0 2 17 - 11  2
4 Oulujoki  3 1 0 2 6 - 25 0

Kempele:

7.7. Tyrnävä - Kempele                 8-2

7.7. Liminka - Oulunsalo              10-0

7.7. Kempele - Oulunsalo               4-0

7.7. Liminka - Kempele                  8-1

7.7. Oulunsalo - Tyrnävä                1-0

7.7. Liminka - Tyrnävä                   6-2

1 Liminka 3 3 0 0 24 - 3 6
2 Tyrnävä 3 1 0 2 10 - 9 2
3 Kempele 3 1 0 2 7 - 16  2
4 Oulunsalo 3 1 0 2 1 - 14 2

Lopputurnaus

11.8. Oulu - Liminka                    1-13

11.8. Haukipudas - Liminka          7-23  (määrättiin uusittavaksi)

11-8. Oulu - Haukipudas             11-11  -  Liitto

Loppuottelu

27.8. Liminka - Haukipudas          7-0   -  Pohjolan Suunta

1 Liminka 2 2 0 0 20 - 1 4
2 Haukipudas 2 0 1 1 11 - 18 1
3 Oulu 2 0 1 1 12 - 24  1

Kainuun suojeluskuntapiiri

alkueriä  -  Kainuun Sanomat

1. ryhmä Puolanka

23.7. Paltamo - Puolanka             23-0

23.7. Paltamo - Suomussalmi       18-0

23.7. Suomussalmi - Puolanka        7-7

2. tyhmä Vuolijoella

24.7. Kajaani - Säräisniemi           10-3

24.7. Kajaani - Vuolijoki                12-2

24.7. Säräisniemi - Vuolijoki            8-5

Kajaanin mlk luopui.

3. ryhmä Ristijärvellä

30.7. Sotkamo ja Ristijärvi lopputurnaukseen. Hyrynsalmi ja Kuhmoniemi putosivat.

lopputurnaus Kajaanissa

13.7. Kajaani - Ristijärvi             9-3

13.7. Paltamo - Säräisniemi        29-0

13.7. Kajaani - Sotkamo             2-1

13.7. Paltamo - Ristijärvi             4-4

13.7. Sotkamo - Säräisniemi       12-0

14.7. Kajaani - Paltamo                3-2

14.7. Ristijärvi - Säräisniemi         7-2

14.7. Paltamo - Sotkamo              8-0

14.7. Kajaani - Säräisniemi          16-1

14.7. Sotkamo - Ristijärvi            12-3  -  Kajaani

1 Kajaani 4 4 0 0 30 - 7 8
2 Paltamo 4 2 1 1 43 - 7 5
3 Sotkamo 4 2 0 2 25 - 13  4
4 Ristijärvi 4 1 1 2 17 - 27 3
5 Säräisniemi 4 0 0 4 3 - 64 0

Pohjolan suojeluskuntapiiri

14.7. Kemijärvi - Kuolajärvi   9-2  -  Lapin Kansa

18.8. Alatornio - Ylitornio    11-4  -  Pohjolan Sanomat

20.8. Kemi - Karihaara        14-8  -  Pohjolan Sanomat

Lopputurnaus 1.päivä  -  Pohjois-Pohja

2.päivä  -  Lapin Kansa

A-sarjan loppuottelu

25.8. Rovaniemi . Kemi         8-4  -  Pohjolan Sanomat

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

26.7. Elimäki - Etelä-Valkeala  5-0 - Kouvolan Sanomat

lisää Elimäestä - Loviisan Sanomat

A- ja B-sarjan finaalit 17.-18.8. -   Maaseutu 

c-sarjan finaalit - Kouvolan Sanomat

Varsinaissuomen suojeluskuntapiiri

24.7. Laitila - Kalanti         14-14  -  Kalannin Sanomat

B-sarjan alkuerät  -  Uusi Aura

B-sarjan välierät -  Turunmaa

pojat B-sarjaa - uusi Aura

pelejä 25.8. -

B-sarjan finaalit 1.9.  -  Uusi Aura

c-sarjan finaalit

25.8. Pöytyä - Muurla      9-6

25.8. Pöytyä - Naantali    6-6

25.8. Naantali - Muurla     8-0  - Uusi Aura

uusinta

4.9. Naantali - Pöytyä      9-10  -  Kunnallinen Viikkolehti

Satakunnan suojeluskuntapiiri

11.alueen mestaruus: Kankaanpää - Hongonjoki  4-2  -  Satakunnan Kansa

6. alueen mestaruus: Pomarkku - Merikarvia     7-1  -  Lalli

aluemestarit  -  Satakunnan Kansa

välieriä

25.8. Lavia - Kankaanpää                           10-3

26.8. Panelia - Rauma                                  1-9  -  Satakunnan Kansa

28.8. Ulvila - Pori                                        1-6  -  Satakunnan Kansa

3.9. Rauma . Kokemäki                                12-3  -  Lalli

Lopputurnaus - Paikallissanomat

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Viipurin suojeluskuntapiiri

9.6. Valkjärvi - Muolaa                3-2  - Keski-Vuoksi

16.6. Ruokolahti - Taipalsaari       5-2  -  Etelä-Savo

välieriä   -  Karjala

Antreassa

21.7. Johannes - Hiitola              2-1

21.7. Antrea - Vuoksela              6-2

21.7. Johannes - Antrea             2-1

21.7. Hiitola - Vuoksela              2-2

Jääskessä

21.7. Kaukaa/Lauritsala - Kirvu    20-1

21.7. Jääski - Kirvu                     9-3

21.7. Kaukaa/Lauritsala - Jääski   21-4

Lappeenrannassa - Etelä-Saimaa

21.7. Koivisto - Lappee               11-3

21.7. Koivisto - Luumäki              28-3

Pyhäjärvellä

Käkisalmi voitti Raudun ja Pyhäjärven.

2. välierät

11.8. Käkisalmi - Imatra/Tainionkoski  2-6  -  Käkisalmen Sanomat

18.8. Säiniö-Kaukaa/Lauritsala   3-11  -  Etelä-Savo

18.8. Koivisto - Terijoki              2-3  - Rannan Sanomat

20.8. Johannes - Lappeenranta  12-2  -  Karjala

finaalit Ensossa - Kannaksen Lehti

31.8. Terijoki - Imatra/Tainionkoski  6-1

31.8. Enso - Johannes                  7-0

31.8. Uuras - Kaukaa/Lauritsala      6-5

loppusarja

1.9. Enso - Terijoki                      7-3

1.9. Enso - Uuras                       10-1

1.9. Uuras - Terijoki                      6-1

1 Enso 2 2 0 0 17 - 4 4
2 Uuras           2 1 0 1 7 - 11 2
3 Terijoki 2 0 0 2 4 - 13  0

Raahen suojeluskuntapiiri

11.8. Oulainen - Raahe     9-4  -  Kalajokilaakso

Åbo Skyddskårsdistrikt

1. Åbo msk

2. Pargas msk

3. Finbyn msk   -  Skyddskåristen

Nylands Södra Skyddskårsdistrikt

Loppuottelu

Lovisa - Åggelby                       12-1  -  Östra Nyland

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

kaupunkisuojeluskunnat

välierä

Riihimäki - Lahti                 6-3

loppuottelu

Riihimäki - Hämeenlinna      4-2  -  Häme

maalaissuojeluskunnat

Lohko 3 - Aamulehti - Kaiku

Loppi - Tervakoski                 0-12

Launonen - Tervakoski           2-8

Launonen - Loppi                   2-1

Lopputurnaus

24.8. Tervakoski - Kalvola        10-5

24.8. Lammi - Hattula              3-1

25.8. Tervakoski - Hattula          5-4

25.8. Lammi - Kalvola                3-1

25.8. Tervakoski - Lammi           6-1

25.8. Hattula - Kalvola               8-8  -  Lehti  - Kaiku

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pohjois-Häme

alkuerä

22.8. Kangasala - Tampere     1-4  -   Kangasalan Sanomat

loppuottelu

12.9. Akaa-Toijala - Tampere  9-2  -  Pohjois-Hämeen Vartio

B-sarja

24.7. Ikaalinen - Hämeenkyrö 5-12  -  Hämeenkyrön Sanomat

lopputurnaus

alkuerä

31.8. Orivesi - Pirkkala           5-4

välierät

31.8. Valkeakoski - Mänttä     8-7

31.8. Orivesi - Messukylä       5-3

hävinneiden karsintaa

31.8. Pirkkala - Mänttä          8-2  - Aamulehti

mestaruusottelu

1.9. Valkeakoski - Orivesi     11-0  -  Aamulehti

3.sijasta

1.9. Pirkkala - Messukylä     15-0  -  Aamulehti

pojat

Pohjois-Hämeen Vartio  -  jatkuu

Aamulehti

lotat

Tampere - Pirkkala                21-6

pikkulotat

Pirkkala - Hämeenkyrö             5-3  -  Aamulehti

Etelä-Pohjanmaa

välieräturnaus 17.-18.8. Hietalahdessa

voittaja Seinäjoki   -  Vaasa

Kauhajoella 18.8. - Ilkka

Alajärvellä 17.-18.8. - Vaasa

Lapualla 18.8. - Vaasa

Loppuottelu

15.9. Alajärvi - Ilmajoki   3-1  - Vaasa

B-sarja

loppuottelu

8.9. Lapua - Peräseinäjoki           7-9  -  Vaasa

pojat

7.9. Ilmajoki - Isokyrö                11-0

8.9. Ilmajoki - Vimpeli                   7-0  -  Vaasa

8.9. Vimpeli - Isokyrö                  15-1  - Vaasa

lotat

Loppuottelu

15.9. Ilmajoki - Kauhajoki                4-3  -  Vaasa

1935_-_etela-pohjanmaa_lotat_kuva.jpg

1935_-_etela-pohjanmaa_lotat.jpg