Suojeluskuntapiirit 1932

Pohjois-Karjalan suokeluskuntapiiri

alkulohkojenn ottelut 31.7.  -  Karjalan Maa

Kiteellä: Tohmajärvi - Kitee 15-4, Tohmajärvi - Pälkjärvi 28-0  -  Kesälahti luopui.

Hammaslahdessa: Rääkkylä - Pyhäselkä 18-10, Kiihtelysvaara - Kontiolahti 15-8, Rääkkylä - Kiihtelysvaara 21-17.

Nurmeksessa: Juuka - Nurmes 21-8, Pielisjärvi - Eno 16-12, Pielisjärvi - Juuka 23-7

Polvijärvellä: Taipale - Polvijärvi 4-2, Kuusjärvi - Taipale 9-0 - Liperi luopui.

Lopputurnaus:

Välierät: Kuusjärvi - Pielisensuu 9-4, Värtsilä - Pielisjärvi 11-6, Joensuu - Tohmajärvi (luovutus).

Loppusarja: Kuusjärvi - Joensuu 6-4, Kuusjärvi - Värtsilä 6-4, Joensuu - Värtsilä 5-1.

Viipurin suojeluskuntapiiri

Alkuerä 23.5.

Kivennapa - Raivola      13-5

Kanneljärvi - Joutselkä  12-4

Kanneljärvi - Kivennapa 22-5

Raivola - Joutselkä         30-7  -  Kannaksen lehti

Alkuerä 26.5.

Äyräpää - Vuoksenranta  27-0

Antrea - Jääski              19-7

Äyräpää - Antrea             5-2

Jääski - Vuoksenranta      20-7  -  Keski-Vuoksi

Välierät:

10,7. Käkisalmi - Pyhäjärvi   13-8  -  Käkisalmen Sanomat

Hiitola - Kirvu       18-1

Hiitola - Käkisalmi 14-9 - Käkisalmen Sanomat, 19.07.1932, nro 79, s. 3

19.7. Koivisto - Uuras       17-4  -  Itäranta

24.7. Vahviala - Koivisto    11-6  -  Itäranta

Johannes - Säiniö                       7-3 (12-8)

Johannes - Tali                         19-8 (8-3) -  Rannan Sanomat

Imatra/Tainionkoski - Ruokolahti   36-1  -  Karjala

Lopputurnaus Käkisalmen haminan kentällä 30.-31.7.

Viipuri - Säiniö 18-1,

Imatra/Tainionkoski - Kuokkala 6-12  -  Karjala

Terijoki - Hiitola 16-11,

Enso - Vahviala 26-6

Säiniö - Terijoki 7-5,

Imatra/Tainionkoski - Vahviala 20-15,

Viipuri - Enso 18-9,

(Hiitola-Kuokkala ?)

Imatra/Tainionkoski - Terijoki 19-1,

Viipuri - Hiitola 18-3,

Enso - Säiniö 10-0,

Viipuri - Imatra/Tainionkoski 13-4,

Enso - Imatra/Tainionkoski 8-1

1)Viipuri 2)Enso 3)Imatra/Tainionkoski    -   Käkisalmen Sanomat, 02.08.1932, nro 85, s. 2

Sortavalan suojeluskuntapiiri

9.7. Impilahti - Pitkäranta          23-5

10.7. Salmi - Impilahti                 7-7

10.7. Pitkäranta - Salmi             12-6  -  Karjalan Ääni

1)Sortavala 2)Impilahti 3)Elisenvaara  -  Maakansa

pojat

9.7. Pitkäranta - Impilahti         11-5  -  Karjalan Ääni

1)Jaakkima 2)Sortavala

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

A-sarja Kouvolassa 13.-14.8.

1 Kymintehdas 3 3 0 0 17 -3 6
2 Kouvola 3 2 0 1 12 -16 4
3 Vehkalahti 3 1 0 2 17 -13 2
4 Kotka 3 0 0 3 7 -21 0

Ottelut: Kymintehdas - Kotka 4-2, Kouvola - Vehkalahti 6-5, Kouvola - Kotka 6-2, Kyminehdas - Vehkalahti 4-1, Kymintehdas - Kouvola 9-0, Vehkalahti - Kotka 11-3.

Kotka putosi B-sarjaan.

B-sarja Kausalassa 13.-14.8.

Etelä-Iitti - Myllykoski 16-13. Etelä-Iitti nousi A-sarjaan. Hamina ja Pohjois-Valkeala luopuivat otteluitta, näistä Pohjois-Valkeala putosi arvalla C-sarjaan.

C-sarja

ryhmä 1: Voikkaan merisk - Jaala 11-10. Etelä-Valkeala ja Pohjois-Iitti luopuivat.

ryhmä 2: Sippola - Kymi 10-9. Elimäki luopui.(12-9) - Kymenlaakson Sanomat

ryhmä 3: Kotkan merisk jatkoon. Anjala ja Pyhtää luopuivat.

ryhmä 4: Virolahti - Miehikkälä 4-3, Virolahden merisk - Virolahti 12-11, Virolahden merisk - Miehikkälä 12-6 -> Virolahden merisk - Haminan merisk 11-10.

Loppuottelut Kouvolassa 13.-14.8.

1 Virolahden merisk 3 3 0 0 41 -24 6
2 Voikkaan merisk 3 1 0 2 17 -20 2
3 Kotkan merisk 3 1 0 2 25 -36 2
4 Sippola 3 1 0 2 20 -23 2

 Kotkan merisk - Voikkaan merisk 12-11, Virolahden merisk - Sippola 17-11, Sippola - Kotkan merisk 9-6, Virolahden merisk - Voikkaan merisk 8-6,  Virolahden merisk - Kotkan merisk 16-7, Voikkaan merisk - Sippola (luovutus)

Virolahden merisuojeluskunta nousi B-sarjaan.

Pojat

välierät: Kouvola - Kymi 22-0, Etelä-Valkeala - Kymintehdas 20-5, Vehkalahti - Virolahti 17-0, Hamina - Kotka (luovutus)

loppusarja: Kouvola - Etelä-Valkeala 16-4, Hamina - Kouvola 10-6, Vehkalahti - Etelä-Valkeala 7-2, Kouvola - Vehkalahti 8-7, Hamina - Vehkalahti 11-7, Hamina - Etelä-Valkeala (luovutus).

mestari: Hamina

Pohjois-Savon suojeluskuntapiiri

karsinnat: Nilsiä - Kuopio (luovutus), Karttula - Heinävesi 27-0, Warkaus - Lapinlahti 19-0

27.7. Iisalmi - Kiuruvesi        33-9  -  Salmetar

Lopputurnaus Väinölänniemellä Kuopiossa

Välierät: Nilsiä voitti Iisalmen, Warkaus - Karttula 30-0

Loppuottelu: Warkaus - Nilsiä 14-0 / 3. sijasta: Iisalmi - Karttula 11-3 / 5. sijasta: Lapinlahti - Heinävesi 21-7.

pojat

alkuerät: Juankoski - Heinävesi 16-7, Iisalmi - Vesanto 13-4, Kuopio - Siilinjärvi 10-0

välierä: Iisalmi - Juankoski 15-5

Loppuottelu: Kuopio - Iisalmi 4-3 / 3. Juankoski

ottelu 4.sijasta: Vesanto - Heinävesi 18-15. Siilinjärvi ei jäänyt ottelemaan 'sijoituksista'

Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

pelattiin ainoastaan maalaissuojeluskuntien mestaruudesta

välierä: Koski TL - Sauvo 3-2, Sauvo - Koski TL 10-4. Sauvo jatkoon juoksuin 12-7

Loppuottelut:

14.9. Perniö - Sauvo 5-4 -  Turunmaa

Sauvo - Perniö 8-3. Sauvo mestari juoksuin 12-8

pojat

Loppuottelut: Sauvo - Koski TL 14-7, Koski TL - Sauvo 4-4. Sauvo mestari juoksuin 18-11

Turunmaan suojeluskutapiiri

Uusi Aura

Uudenmaan pohjoinen suojeluskuntapiiri

1. Kerava  - Keski-Uusimaa

Nylands Södra skyddskårdistrikt

puolivälierät: Åggelby - Sydlojo 19-3, Pernå - Sjundeå 37-2, Lovisa - Lappträsk 12-2

välierä: Åggelby - Pernå 7-3

Loppuottelu: Åggelby - Lovisa (tulos ei tiedossa)

5. sijasta: Hangö - Sjundeå 15-1, Lappträsk - Sydlojo 19-2 / Lappträsk - Hangö 11-5

Helsingin suojeluskuntapiiri

A-sarja  -  Uusi-Suomi

B-sarjaa 13.9. - Hesari

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

loppuottelu

11.9. Toijala - Tampere                    15-6  -  Uusi-Suomi

pojat - Kangasalla 22.8.1932

alkuerät: Valkeakoski - Pirkkala 16-6, Mänttä - Kangasala 16-2 / hävineet: Kangasala - Pirkkala 18-11

välierät: Toijala - Valkeakoski 5-4 / hävinneet: Kangasala - Valkeakoski 11-6

Loppuottelu: Mänttä - Toijala 25-2 / 2. sijasta: Toijala - Kangasala 5-2

Satakunnan suojeluskuntapiiri

välierä

13.8. Harjavalta - Tyrvää          13-6  -  Satakunnan Kansa

Loppuottelu

14.8. Pori - Harjavalta              10-3  -  Satakunnan Kansa

pojat

välierät

13.8. Harjavalta - Kokemäki        5-4

13.8. Tyrvää - Pori                    8-5  -  Satakunnan Kansa

loppuottelu

14.8. Tyrvää - Harjavalta          21-3  -  Satakunnan Kansa

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

alkuerät

10.7. Kauhajoki - Kurikka        11-7  -  Vaasa

10.7. Lapua - Ylihärmä           24-18 - Kyrönmaa

10.7. Jalasjärvi - Töysä          18-5

10.7. Peräseinäjoki - Jalasjärvi  8-8

10.7. Peräseinäjoki - Töysä     14-0

10.7. Ilmajoki - Nurmo              6-3

10.7. Seinäjoki - Ylistaro         12-0

10.7. Seinäjoki - Ilmajoki         14-3

10.7. Nurmo - Ylistaro              7-1

10.7. Laihia - Isokyrö              20-16 , Vaasa luopui.

10.7. Vimpeli - Lappajärvi         17-2  -  Kyrönmaa

loppuottelu:

Seinäjoki - Vimpeli   5-3  -  lähde

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Välierät

Sievi - Toholampi                    19-6 (Sievi hylättiin)

Veteli - Toholampi                   16-0

Kannus - Kokkola                      6-3

loppuottelu

Veteli - Kannus                         8-4  -  Keski-Pohjanmaan Vartio

Vetelin joukkue

pojat

Kannus - Toholampi                 35-0

loppuottelu

Kannus - Kokkola                     12-9  -  Keski-Pohjanmaan Vartio

Raahen suojeluskuntapiiri

A-sarjan loppuottelu

13.8. Paavola - Oulainen       18-3  -  Kaiku

B-sarjan voitti Vihanti  -  Kuormarenki

Oulun suojeluskuntapiiri

pojat

loppuottelu

30.8. Oulu - Liminka              15-6 - Kaiku

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

maalaissuojeluskunnat

1932_-_Etela-Hame_skpm.JPG