Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:24779 kpl

Suojeluskuntapiirit 1925

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

1.kierros Tampere - Lempäälä 9-3, Mänttä - Aitolahti 11-1, Toijala - Länsi-Vesilahti 26-1, Orivesi - Pirkkala 7-3

2.kierros Tampere - Mänttä 22-4, Orivesi - Ruovesi 9-0, Toijala lepovuorossa.

3.kierros Toijala - Orivesi 11-1, Tampere lepovuorossa.

Loppuottelu: Toijala - Tampere 10-6

Hävinneiden 'lohko': Lempäälä - Länsi-Vesilahti 11-0, Pirkkala - Aitolahti 7-0, Lempäälä - Pirkkala 5-5, Lempäälä - Ruovesi 19-3

Pronssiottelu: Orivesi - Lempäälä 14-3 - 5)Ruovesi 6)Pirkkala 7)Mänttä

sijat 8-9: Länsi-Vesilahti - Aitolahti 9-7 Lähde : Pohjois-Hämeen vartio, 30.09.1925, nro 9, s. 17

Nuoret: 1. Tampere

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

Alkuerät: Juuka sai luovutusvoitot Nurmeksesta ja Valtimosta, Ilomantsi - Kiihtelysvaara 19-8, Pielisjärvi - Eno 9-20 (lähde), Värtsilä - Joensuu 5-0

Välierät: Eno - Ilomantsi 8-9, Värtsilä - Juuka 16-2

Loppuottelu: Värtsilä - Ilomantsi 15-3   -   Lähde

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Veteli - Halsua 6-5  Lähde. Keski-Pohjanmaan vartio : Keski-Pohjanmaan suojeluskuntien äänenkannattaja, 01.11.1925, nro 11

Nylands Södra

Loppuottelu: Lovisa - Gammelstaden 14-2

Viipurin suojeluskuntapiiri

Alkuerät: Taavetissa: Viipuri - Luumäki 26-0, Viipuri - Lappeenranta 12-3

Hiitolassa: Metsäpirtti voitti Hiitolan ja Enso Metsäpirtin. - Lähde

Lopputurnaus Terijoella 4.10. Viipuri - Enso 21-0, Säiniö - Terijoki 10-3

Loppuottelu: Viipuri - Säiniö 11-5  -  Lähde

Kainuun suojeluskuntapiiri

19.7. Ristijärvellä Ristijärvi - Paltamo 22-21

Loppuottelu 30.8. Ristijärvellä: Kajaani - Ristijärvi 36-4

(Turun) Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

alustava otteluhjelma

Raisio - Turku 21-2  -  lähde

26.7. Loimaa - Aura 10-0

Uusikaupunki hävisi Raisiolle - Lähde

Semifinaali: Loimaa - Salo-Uskela 8-2  - lähde

Loppuottelu: Loimaa - Raisio 6-1 - lähde

pojat: Salo-Uskela - Raisio 10-2  - sama lähde

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

otteluita alkukesästä Nuijasoturi, 01.09.1925, nro 9, s. 8

Ilmajoen sk:n kiertopalkinnosta: Kauhajoki - Laihia 22-0, Nurmo - Ilmajoki 20-8, Nurmo - Kauhajoki 20-7  -  lähde

välierä; Laihia - Isokyrö 33-6  -  lähde

Loppuottelu 22.8. Seinäjoella: Nurmo - Kauhajoki 8-3

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

alustava sarjaohjelma

Alkueriä: kouvola - Etelä-Valkeala 32-8 (yst.) Pohjois-Valkeala ja Myllykoski-Anjala luovuttivat ed. mainituille, Hamina - Vehkalahti 9-2, Virolahti - Miehikkälä 9-4, Kymintehdas sai luovutusvoiton Jaalasta, Pohjois-Iiistä ja Etelä-Iitistä  -  lähde

Alkuerä: Hamina - Pyhtää 33-0  -  lähde

Alkuerä: Kouvola - Kymintehdas 0-14 - lähde

Loppuottelu 6.9. Kurssin kenttä, Metsäkylä: Hamina - Vehkalahti 3-1 lähde

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

alustava sarjaohjelma

A-sarja: Loppuottelu: Lahti - Hämeenlinna 11-10  -  Lähde

B-sarja: Alkuerä: Tervakoski - Janakkala 30-2...

jatkopeli: Tervakoski - Launoinen 2-11 - Lähde

Loppuottelu: Launoinen - Hattula 6-2  -  Lähde

Sortavalan suojeluskuntapiiri

Sortavala - Elisenvaara 9-4 lähde

Pohjois-Uusimaan suojeluskuntapiiri

alustava sarjaohjelma

välierä: Hyvinkää - Tuusula 11-0  -  lähde

1. Hyvinkää

Vasa sk.

1. Terjärv

Mikkelin suojeluskuntapiiri

1. Savonlinna ?

(loppu)turnaus Mikkelissä: Mikkeli - Pieksämäki 12-5, Mikkeli - Mäntyharju 20-3  -  Lähde

Helsingin suojeluskuntapiiri

1. I/Sininen Rykmentti

Pohjolan suojeluskuntapiiri

välierä: Karihaara - Kemi 8-15  -  Lähde

Loppuottelu: Kemi voitti Pelkosenniemen - Lähde

Raahen suojeluskuntapiiri

alustava otteluohjelma

Alkuerä: Raahe - Saloinen 37-9 - Lähde

Välierä: Raahe - Pyhäjoki 23-6 - Lähde

Lopputurnaus: Raahe - Paavola 1-4, Paavola - Oulainen 17-5  -  Lähde

Porin suojeluskuntapiiri

1. Pori

Åboland skd.

alkuerä: Nagu - Korpo 16-6, Nagu - Pargas 15-9  -  Lähde

alkuerä: Kimito - Wästanfjärd 28-7  -  lähde

Kuopion suojeluskuntapiiri

alkuerä: Nilsiä - Kaavi 21-9, Nilsiä - Muuruvesi-Juankoski 9-1  -  Lähde

Lopputurnaus: Kuopio - Vesanto 22-2, Siilinjärvi - Suonenjoki 19-2, Vehmersalmi - Kuopion mlk 27-0, Nilsiä - Vehmersalmi 24-1, Varkaus - Nilsiä 13-7, Kuopio - Siilinjärvi 30-0, loppuottelu Varkaus-Kuopio siirtyi myöhemmäksi - lähde

Loppuottelu: Varkaus - Kuopio 7-31  -  lähde