Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:26042 kpl

Suojeluskuntapiirit 1923

Joensuun suojeluskuntapiirin otteluja 1923

1.7. Tuupovaarassa Ilomantsi-Tuupovaara 25-10

5.7. Kuusjärvellä Polvijärvi-Kuusjärvi 21-6 - lähde

(8.7. Valtimossa Valtimo - Nurmes 26-22  -  lähde )

8.7. Polvijärvellä Polvijärvi-Liperi 29-0  -  lähde

14.7. Värtsilässä Joensuu-Värtsilä 4-3  -  lähde

15.7. Nurmeksessa Pielisjärvi-Nurmes 60-26, Pielisjärvi-Valtimo 31-2  -  lähde

Välierä 29.7. Joensuussa Polvijärvi-Kitee 6-3, Joensuu-Polvijärvi 9-3  -  lähde

Loppuottelu 5.8.1923 Lieksassa Joensuu-Pielisjärvi 11-10  -  lähde

Ystävyysottelu:

1923_-_Joensuu.JPG

Sortavalan suojeluskuntapiiri

1. Sortavala

Viipurin suojeluskuntapiiri

Säiniö - Viipuri 10-5 - lähde

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

Kotka - Hamina 41-2,Kymintehtaat - Kouvola 43-6,Vehkalahti - Sippola 9-2,Kymi - Pyhtää 6-4

Kotka - Miehikkälä luov., Myllykoski-Anjala - Pohjois-Valkeala 63-5, Kymintehtaat - Iitti 44-3, Vehkalahti - Kymi 19-6.

Välierien tulokset ei tiedossa. Loppuottelu: Kotka - Kymintehdas 8-6  -  lähde.

Lähde: Kymenlaakson vartio, 01.06.1923, nro 6-7, s. 10

Turun suojeluskuntapiiri

Alkuerä: Perniö - Kuusjoki 11-6, muut Muurla ja Kisko / Salo-Uskela sai luovutusvoiton Paimiosta ja Turusta.  -  lähde

17.7. Laitila - Uusikaupunki 2-17 (Lokalahti luopui)  -  lähde

27.7. ''välikilpailut'' Littoisissa: Littoinen - Perniö 11-0, Salo-Uskela - Aura 18-5  -  lähde

Koski - Littoinen 9-5, Salo-Uskela - Uusikaupunki 8-4

Loppuottelu: Salo-Uskela - Koski 12-7.  Poikien finaali: Salo-Uskela - Raisio 3-1

lähde: Varsinais-Suomen vartio : Turun suojeluskuntapiirin lehti, 31.08.1923, nro 15-16, s. 12

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

A-sarja :

alkuerä: Forssa - Hämeenlinna 3-22  -  lähde

Loppuottelu: Lahti - Hämeenlinna 32-12

B-sarja :

(12.7.) Lammi - Tuulos 10-7 (Hämeenlinnan rykm. mest välierä) -  lähde

---

14.7. Lahden sk-rykmentin kesäjuhla Vääksyssä: Padasjoki - Kuhmoinen 17-2, Asikkala - Padasjoki 39-9  -  lähde

alkuerä (15.7.) Somero - Somerniemi 29-14  -  lähde

19.7. Nastola - Hollola (H.luopui)

22.7. Koski - Kärkölä 4-1

välierässä Nastola - Koski ja voittaja (=Koski)-Asikkala   -  kooste alkueristä ja välieräohjelma

välierä: Jokioinen - Somero 31-8  -  lähde

välierä: Lammi - Hämeenlinnan mlk 9-4  -  lähde

Lopputurnaus:

Hattula - jokioinen 36-3, Launonen - Koski 26-23

Loppuottelu: Launonen - Hattula 24-18

lähde: Hämeen Sanomat, 18.09.1923, nro 214, s. 2

IV alueen kiertopalkinnosta: Jokioinen - Humppila 26-6  -  lähde

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

1. Kokkola

Pohjois-Uusimaan suokeluskuntapiiri

välierät: Orimattila - Mäntsälä 37-4, Hyvinkää - Nummi 19-12

Loppuottelu: Orimattila - Hyvinkää 20-4  -  lähde

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Laihian maakuntajuhlat 30.6.

välierät: Ilmajoki - Kauhajoki 28-5, Kurikka voitti Kuortaneen

loppuottelu: Kurikka - Ilmajoki 6-2  -  lähde

alkuerät:

Laihia - Vähäkyrö 7-6, Laihia - Isokyrö 14-4 / Alajärvi - Vimpeli 37-1, Alajärvi - Lappajärvi 44-13 / Kuortane - Alavus 22-5 / Ilmajoki - Jurva 44-2, Kurikka - Ilmajoki 12-8 / Nurmo ja Kauhajoki lopputurnaukseen luovutusten kautta.

puolivälierät: Kauhajoki - Kuortane 14-6, Kurikka - Nurmo 13-4

välierät: Alajärvi - Laihia 10-4, Kurikka - Kauhajoki 6-1   -   lähde

Lopputtelu: Kurikka - Alajärvi 21-1  Lähde: Nuijasoturi, 01.09.1923, nro 4, s. 9

Mikkelin suojeluskuntapiiri

Rantasalmen kilpailut 30,6.

Rantasalmi - Juva 17-4, Mikkeli - Savonlinna 7-5  -  lähde

Piirin itäisen alueen mestaruus: Savonlinna - Rantasalmi 11-6 -  lähde

mestaruuskilpailut:

välierät: Mikkeli - Savonlinna B 17-9, Savonlinna A - Pieksämäki 26-0

Loppuottelu: Mikkeli - Savonlinna A 16-9  -  lähde

Jyväskylän suojeluskuntapiiri

välierä: Jämsä - Jyväskylän pitäjä 13-12

Loppuottelu: Jyväskylä - Jämsä 37-2  -  lähde

29.8. Jyväskylä - Mänttä 6-2  -  lähde

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

IV alueen karsinta: Lempäälä - Viiala 19-2, Toijala - Lempäälä 25-2  -  lähde 

välierät: Mänttä - Lempäälä 9-4, Toijala - Kangasala 19-2  -  lähde

Loppuottelu: Mänttä - Toijala 16-12  -  lähde

Alueiden välisen mestaruuden voitti Tampereen sk edustaen I aluetta - lähde

Helsingin suojeluskuntapiiri

Yleinen sarja: 1. I/Sininen Rykmentti 2. T-komppania 3. III/Sininen 4. Vaa-komppania 5. Erikoisjoukot 6. II/Sininen 7. Ikämiespataljoona 8. Käpylän komppania 9. Akat. pataljoona 10. I/Valkoinen 11. II/Valkoinen 12. Old Boys Rykmentti.  -  lähde

(B-sarja: 1. Ikämies P)

Juniorit: 1. Ikämiespataljoona - 3 voittoa 2.-4. Sininen III, Sininen I ja Erikoisjoukot - kaikilla 1 voitto ja 2 tappiota  -  lähde

Ikämiehet: 1.Ikämiespataljoona

Nylands Södra

Loppuottelu: Loviisa - Helsingin Vanhakaupunki 39-3  -  lähde

Pohjolan suojeluskuntapiiri

Kemi - Rovaniemi 15-0  -  lähde

Raahen suojeluskuntapiiri

Alkuerä: Raahe - Pyhäjoki 30-5, Saloinen ja Merijärvi luopuivat. - lähde

Loppuottelu: Paavola - Raahe 8-1  -  lähde

Porin suojeluskuntapiiri

alkuerät: Huittinen voitti Reposaaren, Ulvila voitti Lavian.

Välierä: Huittinen - Ulvila 14-11 jvp. - lähde

Loppuottelu: Pori - Huittinen 9-3  -  lähde

Kainuun suojeluskuntapiiri

1. Kajaani

Oulun suojeluskuntapiiri

alkuerä: Oulunsalo - Liminka 24-19  -  lähde

välierä: Oulu - Oulunsalo 16-1  -  lähde

Kuopion suojeluskuntapiiri

Välieriä: Varkaus - Pielavesi 26-3, Varkaus - Siilinjärvi 16-14  -  lähde

Loppuottelu: Kuopio - Varkaus 12-8

1923_-_skp_Kuopio_finaali.JPG