Piirinmestaruus 1946

Pohjois-Karjala

Miehet eivät pelanneet varsinaista pm-kilpailua. Piirin parhaat joukkueet olivat sarjoittain:

Suomensarja: Pankakosken Tehtaan Urheilijat (ainoa P-Karjalan seura)

Maakuntasarja: Outokummun Partio

Perussarja: Joensuun Palloseura

9.6.1946 Viinijärven Vekara - Ahonkylän Koitto                    32-4  -  Lehti

15.6.1946 Enon Kisa-Pojat - Joensuun Palloseura                   1-2  -  Lehti

20.6.1946 Viinijärven Vekara - Vaaran Veikot                        luovutus  -  Lehti

30.6.1946 Tuupovaaran Ilves - Kiteen Urheilijat                     6-9

30.6.1946 Tuupovaaran Ilves - Tohmajärven Urheilijat             1-16

30.6.1946 Pankakosken Tehtaan Urheilijat/2 - Höytiäisen Urheilijat 26-4  -  Lehti

6.7.1946 Nunnanlahden Viesti - Liperin Urheilijat                    3-11  -  Lehti

7.7.1946 Rääkkylän Kisa-Veikot - Varpasalon Vesa                 22-6  -  Lehti

1.8.1946 Pankakosken Tehtaan Urheilijat/2 - Enon Kisa-Pojat   10-5

6.8.1946 Joensuun Palloseura - Pankakosken Tehtaan Urheilijat/2 20-3 - Lehti

11.8.1946 Tuupovaaran Ilves - Tikkalan Veikot                       luovutus

21.8.1946 Tuupovaaran Ilves - Rääkkylän Kisa-Veikot              12-1  -  Lehti

Loppusarja - ohjelma

7.9.1946 Tohmajärven Urheilijat - Pankakosken Tehtaan Urheilijat/2    4-3

7.9.1946 Joensuun Palloseura - Viinijärven Vekara                    3-0  -  Lehti

Nuoret

Polvijärven Urheilijat

2.6.1946 Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Nurmeksen Sepot   3-8  -  Karjalainen

9.6.1946 Outokummun Partio - Viinijärven Vekara                  7-4

9.6.1946 Viinijärven Vekara - Liperin Urheilijat                       3-2

9.6.1946 Kiteen Urheilijat - Rääkkylän Kisa-Veikot                 11-3  -  Lehti

15.6.1946 Kiteen Urheilijat - Värtsilän Teräs                         10-4

15.6.1946 Nurmeksen Sepot - Enon Kisa-Pojat                     22-2

15.6.1946 Viinijärven Vekara - Liperin Urheilijat                     V voitti

15.6.1946 Nunnanlahden Viesti - Vaaran Veikot                    37-1  - Lehti

18.6.1946 Polvijärven Urheilijat - Outokummun Partio             17-2

19.6.1946 Kiteen Urheilijat - Tohmajärven Urheilijat                 9-3  -  Lehti

20.6.1946 Polvijärven Urheilijat - Viinijärven Vekara                20-0  -  Lehti

24.6.1946 Ilomantsin Urheilijat - Höytiäisen Urheilijat             17-8

24.6.1946 Liperin Urheilijat - Polvijärven Urheilijat                   6-8  -  Lehti

27.6.1946 Rääkkylän Kisa-Veikot - Kiteen Urheilijat                2-26  -  Lehti

Loppuottelu

21.7.1946 Polvijärven Urheilijat - Ilomantsin Urheilijat             6-3   -  Lehti

Pojat 14v

11.8.1946 Tohmajärven Urheilijat - Outokummun Partio          10-5

11.8.1946 Polvijärven Urheilijat - Tohmajärven Urheilijat           9-7  -  Lehti

Naiset

Outokummun Partio

2.6.1946 Tohmajärven Urheilijat - Joensuun Palloseura         2-4

2.6.1946 Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Nurmeksen Sepot 8-3

2.6.1946 Lieksan Urheilijat - Enon Kisa-Pojat                     10-2

2.6.1946 Outokummun Partio - Ahonkylän Koitto                 luovutus  -  Karjalainen

6.6.1946 Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Lieksan Urheilijat 3-17  -  Karjalainen

9.6.1946 Tohmajärven Urheilijat - Ilomantsin Urheilijat         17-8

9.6.1946 Joensuun Palloseura - Värtsilän Teräs                  luovutus -  Lehti

13.6.1946 Enon Kisa-Pojat - Pankakosken Tehtaan Urheilijat  6-2  -  Lehti

15.6.1946 Nurmeksen Sepot - Enon Kisa-Pojat                    2-12

15.6.1946 Juuan Jänne - Polvijärven Urheilijat                     13-3  - Lehti

18.6.1946 Joensuun Palloseura - Ilomantsin Urheilijat             6-3  -  Lehti

27.6.1946 Lieksan Urheilijat - Nurmeksen Sepot                   11-5  -  Lehti

30.6.1946 Outokummun Partio - Juuan Jänne                        8-3  -  Lehti

Loppusarja

4.7.1946 Outokummun Partio - Joensuun Palloseura               5-0  -  Lehti

7.7.1946 Lieksan Urheilijat - Outokummun Partio                    7-7

8.7.1946 Joensuun Palloseura - Lieksan Urheilijat                   4-9  -  Lehti

Outokummun Partio voitti mestaruuden juoksusuhteella.

Helsinki

miehet

Hukat - Pallo-Toverit 7-2, 19.6. Hukat - Katajanokan Haukat 3-1, 20.6. Hukat - Helsingin Pallonlyöjät 7-1 - mestaruuden voitti Hukat