Piirinmestaruus 1931

Pohjois-Karjala

karsintaa: Pielisjärven suojeluskunta - Kolin Ipatti (luovutus),  Joensuun Palloseura II - Joensuun Kalevaiset II 32-7

Välierät: Värtsilän suojeluskunta - JoPS II 12-7, Värtsilän suojeluskunta - Pielisjärven suojeluskunta 12-5

2.välierä: Joensuun Palloseura I - Värtsilän suojeluskunta 8-3

Loppuottelu: Joensuun Palloseura I - Joensuun Kalevaiset I 17-7

Nuoret: loppuottelu Joensuun Kalevaiset - Joensuun Palloseura 8-7

Etelä-Pohjanmaa

alkulohko 1 Laihialla 12.7. : Laihian Liitto - Ilmajoen Kisailijat 11-10, Vaasan Vasama - Laihian Liitto 10-8, Vaasan Vasama - Ilmajoen Kisailijat 7-6

alkulohko 2 Kurikassa 12.7. : Peräseinäjoen Toive - Kauhajoen Karhu 18-4, Peräseinäjoen Toive - Kurikan Ryhti 19-9, Kurikan Ryhti - Kauhajoen Karhu 17-10

alkulohko 3 Lapualla 12.7. : Ylihärmän Junkkarit - Lapuan Virkiä 13-5, Ylihärmän Junkkarit - Alajärven Vesa 8-3, Lapuan Virkiä - Alajärven Vesa 18-9

alkulohko 4 Nurmossa 12.7. : Nurmon Jymy - Seinäjoen Urheilijat 11-6, Seinäjoen Urheilijat - Kokkolan Veikot 8-3, Nurmon Jymy - Kokkolan Veikot 12-1 (Kokkolan Veikot Keski-Pohjanmaalta oli mukana, koska kyseessä oli samalla B-sarjan Pohjanmaan aluesarja)

Lopputurnaus Nurmossa 26.7.

ottelut: Ylihärmän Junkkarit - Vaasan Vasama 22-2, Vaasa luovutti Nurmolle, Nurmon Jymy - Ylihärmän Junkkarit 29-10. Peräseinäjoen Toive luopui lopputurnauksesta. Mestari: Nurmon Jymy

Kymenlaakso

välierät

25.7. Utin Haukat - Kymintehtaan Urheiluseura                 15-1

25.7. Kouvolan Urheilijat - Metsäkylän Kurssi                    12-1

26.7. Kouvolan Urheilijat - Myllykosken Kilpaveikot               6-3

loppuottelu

26.7. Utin Haukat - Kouvolan Urheilijat                              6-4  -  Kouvolan Sanomat

nuoret

välierä

25.7. Kymintehtaan Urheiluseura - Kouvolan Urheilijat        15-4

loppuottelu

26.7. Utin Haukat - Kymintehtaan Urheiluseura                   6-4

Etelä-Saimaa

Loppuottelu Lappeenrannassa 19.7.: Lappeenrannan Urheilu-Miehet - Luumäen Pojat 48-4  -  Pöytäkirja

Itä-Karjala

Loppuottelu: Sortavalan Palloseura - Sortavalan Kunto 19-6

Kainuu

Loppuottelu: Kajaanin Kipinä - Kainuun Ärjy 14-7  -  Lähde

Keski-Pohjanmaa

Kokkolan Veikot II - Kokkolan Veikot I 10-6, Veikot II - Kannuksen suojeluskunnan Urheilijat 17-11, Veikot I - Kannus 18-5. Mestari: Kokkolan Veikot II  -  Lähde

Keski-Suomi

Loppuottelu: Jyskyt, Jyväskylä - Jyväskylän Kiri 7-5

Oulu

Loppuottelu: Oulun Pyrintö - Oulun Kilpa-Veikot 22-9

Peräpohjola

välierä: 2.6. Lapin Pojat - Kemin Yhteislukion Vauhti  15-2  -  Perä-Pohja

välierä 21.6. Lapin Pojat - Veitsiluodon Vastus          4-3  - Pohjolan Sanomat

alkuerä: Rovaniemen Urheilijat - Kemijärven Urheilijat 17-0  - Suomenmaa

Loppuottelu 24.6.  Lapin Pojat - Rovaniemen Urheilijat  6-3  - Turunmaa

Pohjois-Savo

Lopputurnaus

13.9. Vesannon Urheilijat - Suonenjoen Vasama      11-6  -  Pohjois-Savo

13.9. Kuopion Urheiluveikot - Vesannon Urheilijat     17-5  - Pohjois-Savo

13.9. Siilinjärven Ponnistus - Leppävirran Kiipperä    12-2

13.9. Suonenjoen Vasama - Siilinjärven Ponnistus    12-7

13.9. Kuopion Urheiluveikot - Suonenjoen Vasama    13-3 - Pohjois-Savo

1.Kuopio 2.Vesanto 3, Suonenjoki 4.Siilinjärvi 5. Leppävirta

Satakunta

Loppuottelu: Seminaarin Pallokerho - Rauman Lyseon Urheilijat 20-8

Savonlinna

Loppuottelu:

2.8. Savonlinnan Riento - Rantasalmen Urheilijat 13-1  -  Itä-Savo

Vakka-Suomi

Välierä

26.8. Uudenkaupungin Urheilijat - Uudrnkaupungin Jymy 14-13  - Uudenkaupungin Sanomat

Loppuottelu:

Uudenkaupungin Urheilijat - Vehmaan Kiisto      14-12

Lahti

Välierä

23.8. Orimattilan suojeluskunta - Etelä-Iitti       11-6  -  Kouvolan Sanomat

Loppuottelu:

Orimattilan suojeluskunta - TR:n kanta-aliupseerit 7-3

Naisten loppuottelu:

Asikkalan Raikas - lahden Naisvoimistelijat 6-2

Hämeenlinna

Alkuerä

7.8. Toijalan Palloveikot - Viialan VPK        19-4 - Toijalan Sanomat

30.8. Toijalan Palloveikot/2 - Hämeenlinnan Tuki  7-21  -  Hämeen Sanomat

Hämeenlinnan Pallokerho - Hausjärven Urheilijat  H.luopui

Loppuottelu: Riihimäen Pallonlyöjät I - Riihimäen Pallonlyöjät II 8-5

juniorit, loppuottelu: Riihimäen Pallonlyöjät - Toijalan Pallo-Veikot 8-7 - Toijalan Sanomat

TUL Häme alkueriä

13.8. Toijalan Valpas - Jokioisten Veto                   8-6

Hämeenlinnan Kisa - Toijalan Valpas                     24-4 - Toijalan Sanomat

Helsinki

11.6. Katajanokan Haukat - Kronohagens IF            17-0  -  Ajan Sana

11.6. Helsingin Pallonlyöjät - Pallo-Toverit                 4-1

voittaja: Helsingin Pallonlyöjät

Nuorten mestari: Helsingin Pallonlyöjät

25.6. Helsingin Pallonlyöjät - Pallo-Toverit                 5-4 - Hesari

Työväen Urheiluliiton pm-loppuottelut

Vaasa Kokkolan Jymy - Vaasan Toverit 18 -4
Karjala Sortavalan Ponnistus - Helylän Voima 13 -4
Länsi-Uusimaa Puistolan Urheilijat - Lohjan Louhi 5 -3
Etelä-Saimaa Lappeenr.Työväen Urheilijat - Tainionkosken Tähti 10 -9
Häme: Napialan Pyrkivä - Hämeenlinnan Kisa 18 -12
Tampere: Tampereen Kilpaveljet - Tampereen Kisa-Toverit 18 -3

TUL Tampereen piiri

Sarjataulukko  -  Kansan Lehti 23.9.

TUL Vaasan piiri

Lopputurnaus  -  Pohjanmaan Kansa

TUL Helsingin piiri

Lopputurnaus  -  Hesari

Piirien tiedotuksia

1931_b_002.jpg

1931_b_003.jpg

1931_b_001.jpg

1931_b_004.jpg

1931_b_005.jpg

1931_b_006.jpg

1931_b_007.jpg

1931_b_008.jpg