Suojeluskuntapiirit 1931

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

Alkulohkot:

1 - Juuka - Pielisjärvi 9-7, Nurmes - Eno 21-6 / Juuka - Nurmes 16-3

2 - Pielisensuu - Kontiolahti 40-0, Ilomantsi - Kiihtelysvaara 17-9 / Pielisensuu - Ilomantsi 39-2

3 - Kuusjärvi - Taipale 6-3, Liperi - Polvijärvi (luovutus) / Kuusjärvi - Liperi 7-4

4 - Tohmajärvi - Pälkjärvi 8-3,  Rääkkylä - Pyhäselkä 9-5 / Tohmajärvi - Rääkkylä 7-3

5 - Kesälahti voitti Kiteen

6 - Joensuu - Värtsilä 16-5

välierät: Joensuu - Kesälahti 25-6, Kuusjärvi - Pielisensuu 4-2 (???)

Loppuottelu: Joensuu - Pielisensuu 7-0

Pohjois-Savon suojeluskuntapiiri

alkuerät

5.7.  - Pohjois-Savo

11.7. Kiuruvesi - Iisalmi              4-8  -  Savo

19.7.  -  Pohjois-Savo

26.7.  -  Savon Sanomat

välierät

30.7. Nilsiä - Siilinjärvi               11-8 - Pohjois-Savo

Lopputurnaus  -  Iisalmen Sanomat

1.8. Kuopio - Varkaus                19-4

1.8. Suonenjoki - Heinävesi        27-2

1.8. Iisalmi - Nilsiä                     14-10

1.8. Iisalmi - Suonenjoki               6-3

1.8. Nilsiä - Heinävesi                  17-1

2.8. Varkaus - Iisalmi                   21-5  - Pohjois-Savo

nuoret

1.8. Karttula - Vehmersalmi         29-2

1.8. Kuopio - Nilsiä                    36-16

1.8. Suonenjoki - Iisalmi               9-6

1.8. Nilsiä - Vehmersalmi               wo

1.8. Kuopio - Karttula                  22-2

2.8. Kuopio - Suonenjoki              18-8

2.8. Nilsiä - Iisalmi                       14-13

2.8. Nilsiä - Karttula                     20-7

2.8. Karttula - Suonenjoki               wo

Sortavalan suojeluskuntapiiri

Lohkojako - Laatokka

13.7. Sortavala - Sortavalan merisk   20-5  -  Laatokka

Lopputurnaus  - Rajan turva : Sortavalan suojeluskuntapiirin äänenkannattaja, 01.08.1931, nro 8, s. 10

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

alkuerät  -  Vaasa

välierä: Ylihärmä - Kauhajoki 23-2

Loppuottelu: Nurmo - Ylihärmä 10-5

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Loppuottelu

5.7.  Kokkola - Kannus           15-9  -  Kokkola

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

A-sarjassa 6 joukkuetta, muut B-sarjassa - Etelä-Suomi

välierät: Kotka - Vehkalahti 16-2, Kymintehdas - Myllykoski 12-4, Kouvola - Hamina 20-1

Loppusarja: Kotka - Kymintehdas 6-2, Kotka - Kouvola 5-2, Kymintehdas - Kouvola 7-3

4. sijasta: Vehkalahti - Myllykoski 19-3

B-sarja:

alkuerät:

Pohjois-Valkeala - Jaala  17-1

Sippola - Etelä-Valkeala  15-8

Kotkan msk - Kymi         15-5 - Etelä-Suomi

Haminan msk - Virolahti  10-5 - Haminan Lehti

2.alkuerä

Pohjois-Valkeala - Sippola 7-0

välierät: Pohjois-Valkeala - Kotkan msk 4-1, Etelä-Iitti - Haminan msk 11-9

3. sijasta: Kotkan merisuojeluskunta - Haminan merisuojeluskunta 12-8

Loppuottelu: Pohjois-Valkeala - Etelä-Iitti 8-5

pojat:

alkuerät: Kouvola - Etelä-Valkeala 26-12, Haminan merisk - Virolahti ?, Kymintehdas - Kotka 23-3

loppusarja: Kouvola - Haminan merisk 16-12, Kouvola - Kymintehdas 19-3, Haminan merisk - Kymintehdas 8-7.

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

alkuerät: Orivesi - Ruovesi 16-1, Kangasala - Lempäälä 27-6, Ikaalinen - Pirkkala 22-8  -  Pohjois-Hämeen vartio, 01.08.1931, nro 8, s. 21

välierät: Orivesi - Kangasala 9-8, Kangasala - Ikaalinen 21-3  -  Orivesi ja Kangasala selvisivät 4 joukkueen lopputurnaukseen, johon pääsivät suoraan Tampere ja Toijala.

ottelut sijoista 5-8: Lempäälä - Ruovesi 13-11, Lempäälä - Pirkkala 14-6, Ruovesi - Pirkkala 5-3, Lempäälä - Ikaalinen 14-5, Ruovesi - Ikaalinen (luovutus)

Lopputurnaus:

Loppuottelu:

Tampere - Toijala 17-15 / 3.Kangasala 4.Orivesi 5.Lempäälä 6.Ruovesi 7.Ikaalinen 8. Pirkkala

Varsinaissuomen suojeluskuntapiiri

Loppuottelu 6.9. Salossa: Salo-Uskela - Loimaa 9-6

Maalaissk:n loppuottelu 20.9. Turussa: Sauvo - Vehmaa 13-4

Åboland

1) Åbo sk. 3.komp. 2) Förbindelsekompaniet, Åbo 3) Pargas 4) Nagu 5) Pargas msk

Viipurin suojeluskuntapiiri

alkueriä

13.6. Kirvu - Antrea    9-2  -  14.6. Kirvu - Ilme  16-2

14.6. Rautu - Sakkola 20-5, Metsäpirtti - Valkjärvi 24-14, Valkjärvi - Sakkola 30-8, Metsäpirtti - Rautu  21-12  -  Maakansa

14.6. Äyräpää - Vuoksela   16-11 - Keski-Vuoksi

välierät:

15.6. Tali - Perkjärvi            34-11 - Kannaksen Lehti

5.7.   Käkisalmi - Metsäpirtti 23-7  -  lähde

18.7. Hiitola - Kirvu             34-9  - Maakansa

Loppukilpailu

ottelut

kilpailusta putosi hävittyään kahdesti.

1 Viipuri 4 4 0 0 51 -22 8
2 Terijoki 5 4 0 1 57 -30 8
3 Kuokkala 3 2 0 1 22 -20 4
4 Enso 3 1 0 2 18 -25 2
5 Imatra-Tainionkoski 2 0 0 2 11 -21 0
6 Säiniö 3 1 0 2 18 -25 2
7 Uuras 2 0 0 2 9 -13 0
8 Käkisalmi 2 0 0 2 9 -30 0

Helsingin suojeluskuntapiiri

loppuottelu

28.5. Laivasto - Akateeminen Pataljoona                    10-2  - Suomenmaa

b-sarjan loppuottelu

28.5. Laivasto/2 - Ikämiespataljoonan poikajoukkue       14-5  - Suomenmaa

Raahen suojeluskuntapiiri

alkuerä 19.7. - Kaiku

Oulun suojeluskuntapiiri

alueiden väliset - Kaleva

Vasa

karsinta: Lappfjärd - Närpes 8-1, Lappfjärd - Övermark 10-1

Finalmatcherna 13.9.1931 Gamlakarleby
1 Terjärv 3 3 0 0 52 -0 6
2 Karleby 3 2 0 1 34 -19 4
3 Lappfjärd 3 1 0 2 28 -33 2
4 Pörtom 3 0 0 3 9 -71 0

Terjärv - Karleby 7-0, -Lappfjärd 12-0, Pörtom 33-0, Karleby - Lappfjärd 15-9, -Pörtom 19-3, Lappfjärd - Pörtom 19-6.

Etelä-Hämeen suokeluskuntapiiri

taajaväkiset paikkakunnat

26.7.  Riihimäki  -  Lahti         6-2   -  Etelä-Suomen Sanomat

maalaissuojeluskunnat

1931_-_Etela-Hame_skpm.JPG

loppuottelu: Tervakoski - Kalvola 8-3

viipuri3.jpg