Nuorten SM 1951

Alkumarkkinat

Kannuksessa

1951 Vimpelin Veto - Kannuksen Urheilijat 11 - 1
Länsi-Pohja Ja Lappi luopuivat

Virtasalmella

1951 Siilinjärven Ponnistus - Virtasalmen Urheilijat 15 - 5
Kainuu ja Pohjois-Karjala luopuivat

Loimaalla

1951 Loimaan Palloilijat - Helsingin Pallo-Toverit 7 - 5
1951 Loimaan Palloilijat - Nokian Urheilijat 26 - 0
1951 Helsingin Pallo-Toverit - Nokian Urheilijat 15 - 3

Jyväskylässä

1951 Lahden Mailaveikot - Riihimäen Pallonlyöjät 15 - 3
1951 Lahden Mailaveikot - HoNsU 10 - 0
1951 Riihimäen Pallonlyöjät - HoNsU 8 - 7

Jatkomarkkinat

Vimpelissä

19 8 1951 Vimpelin Veto - Siilinjärven Ponnistus 22 - 5
19 8 1951 Vimpelin Veto - Muhoksen Urheilijat 17 - 6
19 8 1951 Siilinjärven Ponnistus - Muhoksen Urheilijat 4 - 1

Lahdessa

19 8 1951 Haminan Palloilijat - Lahden Mailaveikot 13 - 2
19 8 1951 Haminan Palloilijat - Loimaan Palloilijat 6 - 2
19 8 1951 Lahden Mailaveikot - Loimaan Palloilijat 9 - 8

Loppuottelut

26 8 1951 Vimpelin Veto - Haminan Palloilijat 10 - 6
2 9 1951 Haminan Palloilijat - Vimpelin Veto 15 - 2
HP PPL:n mestari juoksuin 21-12

Liitto-ottelut

1951 Kuusankosken Puhti (TUL) - Haminan Palloilijat 3 - 6
1951 Vimpelin Veto - Loimaan Leisku (TUL) 8 - 5
PPL - TUL 14 - 8

KULTAA  1951 synt.aika   synt.paikka PP YLIN
Haminan Palloilijat 2136,3
Antero Niemelä 02.01.1935 Virolahti 521,7 MSU
Niilo Janhunen 03.04.1933 Nilsiä 507,0 MSU
Raimo Jaakkola 15.10.1934 323,3 MSU
Heikki Hattari 11.09.1933 Hamina 313,3 MSU
Antero Martomaa 14.10.1933 Hamina 250,7 MSU
Teuvo Koskiaho 31.03.1933 Hamina 129,3 MSU
Paul Jaffe 03.11.1933 Hamina 56,3 MSU
Jorma Jokinen 31.12.1934 31,3 MSU
Unto Venäläinen 3,3 MSU

HOPEAA  1951 synt.aika   synt.paikka PP YLIN
Kuusankosken Puhti  118,7
Pertti Levänen 25.04.1931 Kuusankoski 39,0 MSU
Ossi Nöjd 27.02.1934 Kuusankoski 35,7 MSU
Juhani Vatto 33,0 MSU
Antero Lahti 11,0 MSU
Lasse Forsman
Niilo Katainen
Ossi Kapanen
Pertti Lahti 
Teuvo Pukki
Ossi Väkevä

PRONSSIA  1951 synt.aika   synt.paikka PP YLIN
Vimpelin Veto 1752,7
Jaakko Nygård 31.08.1936 Vimpeli 1051,3 MSU
Veikko Latvala 28.02.1933 Vimpeli 671,7 MSU
Ossi Rintala 21,0 MSU
Jalo Jokela 02.04.1933 Kauhava 5,7 MSU
Matti Heikkilä 3,0 MSU
Antti Lehtola
Kalevi Ojala
Martti Tamminen

NELJÄS  1951
Loimaan Leisku 
Pentti Manner
Pentti Rajala
Vikström
Antti Airo
Salmi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poikien SM

1951_-_SM-pojat_alkueria.JPG

1951_-_pojat_SM.jpg

Vuonna 1951 Pesäpalloliitto järjesti ensimmäisen kerran alle 16 vuotiaille pojille valtakunnallisen leirin Kuortaneen urheiluopistolla 5.-11.8.1951. Leirille pääsi osallistumaan Pesäpalloliiton piirien parhaat alle 16 vuotiaiden poikien joukkueet. Piirit järjestivät karsintaottelut. Piirin paras joukkue sai ottaa leirille mukaan vahvistukseksi piirin alueelta kolme pelaajaa piirin muiden seurojen poikajoukkueista.

Leirisarja pelattiin cup-kilpailuna. Otteluiden lisäksi leirillä on runsaasti muuta ohjelmaa.

Leirille osallistui joukkueet 13 piiristä ja viisi piiri ei lähettänyt joukkuetta Kuortaneelle. Mukana olivat seuraavat joukkueet:

Etelä-Karjala: Vuoksenniskan Urheilijat
Etelä-Pohjanmaa: Vimpelin Veto
Häme: Toijalan Pallo-Veikot
Keski-Pohjanmaa: Haapajärven Kiilat
Keski-Suomi: Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat
Kymenlaakso: Myllykosken Kilpa-Veikot
Länsi-Pohja: Simon Kiri
Pohjois-Karjala: Outokummun Partio
Pohjois-Pohjanmaa: Tyrnävän Tempaus
Satakunta: Lauttakylän Luja
Suur-Savo: Pieksämäen Palloilijat
Uusimaa: Tervakosken Pato
Varsinais-Suomi: Loimaan Palloilijat

Ohessa Pesäpalloliiton Kiri lehden vuoden 1951 ensimmäisessä numerossa julkaistu juttu aiheesta.

Kärppien leiriottelut Kuortaneella 1951 (lähde: Matti Rasilainen)

1.kierros:


ma 6.8. Tervakoski – Sievi (pitänee olla Simo) 22-0
Vuoksenniska – Pieksämäki 16-3
Myllykoski – Outokumpu 10-31951_-_Vimpelin_karpat1.jpg

ti 7.8. Lauttakylä – Toijala 6-5
Tyrnävä – Haapajärvi 15-10
Hongikko – Loimaa 6-2

Vimpeli lepovuorossa.

2.kierros


ke 8.8. Vimpeli – Myllykoski 9-3
Tervakoski – Hongikko 9-2 (7-4 ?)
Tyrnävä – Vuoksenniska 6-5

Lauttakylä lepovuorossa.1951_-_Vimpelin_karpat2.jpg

Välierät

to 9.8. Tervakoski – Lauttakylä 7-4
Vimpeli – Tyrnävä 21-4

Loppuottelu


la 11.8. Vimpeli – Tervakoski 16-4

Kakkosottelut
Kuortane, joka oli piirinsarjassa hävinnyt Vimpelille 1-0, pääsi ns. kakkosotteluihin 1. kierroksella hävinneiden kanssa.
Pelipäiviä ei tiedossa.

1.kierros
Kuortane – Outokumpu 14-4
Toijala – Loimaa 8-3
Haapajärvi – Sievi (Simo?) 10-6

Pieksämäki lepovuorossa

Välierät


Haapajärvi – Pieksämäki 13-10
Kuortane – Toijala 20-4

kakkosfinaali


Kuortane – Haapajärvi 21-2

1951_-_pato_leiri_1.JPG

1951_-_pato_leiri_2.JPG

1951_-_karpat_yleiskilpailu_yms.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JoMan toimistolta löytyy kiertopalkinto, joka on laitettu liikkeelle 1951. Näin siinä kaiverrukset:
Etelä-Pohjanmaa (1951 ja1952), Keski-Suomi (1953 ja1954), Etelä-Pohjanmaa (1955).
Tämän jälkeen pelattu seuraavan kerran 1959, jolloin jälleen Etelä-Pohjanmaa ja 1960 Pohjois-Karjala. Tietämän mukaan JMP ollut Pohjois-Karjalan runkona.
(Ilpo Mustonen)

1951_-_karppapalkinto.jpg

Kärppäleirien mestarit:
1951, Vimpelin Veto
1952, Etelä-Pohjanmaa
1953, Keski-Suomi
1954, Keski-Suomi
1955, Etelä-Pohjanmaa
1956, leiriä ei järjestetty
1957, leiriä ei järjestetty
1958, leiriä ei järjestetty
1959, Etelä-Pohjanmaa
1960, Pohjois-Karjala