Piirinmestaruus 1958

Pohjois-Karjala

Miehet

1.kierros

13.8. Karjalan Maila - Outokummun Partio               8-16

13.8. Lieksan Urheilijat - Nurmeksen Sepot              1-9  -  Karjalainen

13.8. Värtsilän Teräs - Tohmajärven Urheilijat          4-5   - Karjalainen

13.8. Ilomantsin Urheilijat - Joensuun Maila-Pojat     2-21 - Karjalainen

15.8. Kulhon Kunto - Höytiäisen Urheilijat                6-7  - Karjalainen

2. kierros

20.8. Joensuun Maila-Pojat - Tohmajärven Urheilijat 7-8  - Karjalainen

22.8. Outokummun Partio - Höytiäisen Urheilijat      7-14 - Karjalainen

välierä

26.8. Höytiäisen Urheilijat - Nurmeksen Sepot         9-4   -  Karjalainen

Loppuottelu:

7.9. Tohmajärven Urheilijat - Höytiäisen Urheilijat    7-16  -  Karjalainen  - Kuva

Piirin parhaat joukkueet sarjoittain:

Suomensarja: Murmeksen Sepot

Maakuntasarja: Nurmeksen Sepot 2

PERUSSARJA: Karjalan Maila

Lohko 1  -  ohjelma

1. Lieksan Urheilijat/2   -  Karjalainen

Juuan Jänne, Nurmeksen Sepot/3 ja Nurmeksen Sepot/Jokikylä luopuivat.

Lohko 2  -  ohjelma

29.6. Liperin Taimi - Outokummun Partio/2              27-10 - (laskettu)

6.7. Viinijärven Urheilijat/2 - Liperin Taimi                 3-5  - (laskettu)

13.7. Outokummun Partio/2 - Viinijärven Urheilijat/2  7-5 - tulos

19.7. Outokummun Partio/2 - Liperin Taimi              14-9 - Karjalainen

27.7. Liperin Taimi - Viinijärven Urheilijat/2               3-4  -  Lehti

Lohko 3  -  ohjelma

29.6. Kontiolahden Karhut - Karjalan Maila     4-19

29.6. Joensuun Maila-Pojat/2 - Kulhon Kunto  2-37  -  Lehti

7.7.Karjalan Maila - Joensuun Maila-Pojat/2  14-0  -  Lehti

13.7.Karjalan Maila - Kulhon Kunto              11-8  -  Karjalainen

20.7. Joensuun Maila-Pojat/2 - Kontiolahden Karhut  ei pelattu

27.7. Kulhon Kunto - Kontiolahden Karhut     14-1 - Lehti


Lohko 4  -  ohjelma

29.6. Hyponniemen Virkistys - Tutjun Tikka               6-11  - Lehti

xx.x. Rääkkylän Kisa-Veikot - Tutjun Tikka                10-4 

27.7. Rääkkylän Kisa-Veikot - Hyponniemen Virkistys   3-1  -  Lehti

27.7. Tutjun Tikka - Rasivaaran Ns:b Urheilijat          24-9  - Lehti

3.8. Tutjun Tikka - Rääkkylän Kisa-Veikot                13-23  -  Lehti

Lohko 5  -  ohjelma

29.6.Enon Kisa-Pojat - Tuupovaaran Ilves              25-9

29.6. Kiihteysvaaran Urheilijat - Ilomantsin Urheilijat 10-9 - Lehti

27.7. Kiihteysvaaran Urheilijat - Enon Kisa-Pojat       4-12

27.7. Tuupovaaran Ilves - Ilomantsin Urheilijat          6-4 - Lehti

Lohko 6  -  ohjelma

20.7. Tikkalan Veikot - Kesälahden Urheilijat/2               12-3

20.7. Tohmajärven Urheilijat/2 - Tikkalan Veikot              9-3

20.7. Tohmajärven Urheilijat/2 - Kesälahden Urheilijat/2  19-2  -  Lehti

1 Tohmajärven Urheilijat 2 6 4 1 1 68 -43 9
2 Kesälahden Urheilijat 2 6 3 1 2 70 -57 7
3 Tikkalan Veikot 6 1 0 5 38 -76 2

ToU/2 ja KesU/2 selvisivät jatkoon, mutta koska molempien edustujoukkueilla oli paikka maakuntasarjassa 1959, eivät nämä reservit jatkaneet karsintaan.

Välierät

Joensuussa

Rääkkylän Kisa-Veikot - Tutjun Tikka              12-9

Karjalan Maila - Tutjun Tikka                         42-3

Karjalan Maila - Rääkkylän Kisa-Veikot             19-13

1 Karjalan Maila 2 2 0 0 61 -16 4
2 Rääkkylän Kisa-Veikot 2 1 0 1 25 -28 2
3 Tutjun Tikka 2 0 0 2 12 -54 0

KarMa ja RKV jatkoon.

Kaltimossa

Kiihtelysvaaran Urheilijat - Lieksan Urheilijat/2  18-9

Enon Kisa-Pojat - Lieksan Urheilijat/2               8-13

Enon Kisa-Pojat - Kiihtelysvaaran Urheilijat      11-15

1 Kiihtelysvaaran Urheilijat 2 2 0 0 33 -20 4
2 Lieksan Urheilijat 2 2 1 0 1 22 -26 2
3 Enon Kisa-Pojat 2 0 0 2 19 -28 0

KiiU ja LU2 jatkoon. LU:n luovuttua (ei nousumahdollisuutta) EKP jatkoon.

Outokummussa

Kulhon Kunto - Liperin Taimi                          14-9

Outokummun Partio/2 - Liperin Taimi                7-11

Outokummun Partio/2 - Kulhon Kunto               9-9  -  Lehti

1 Kulhon Kunto 2 1 1 0 23 -18 3
2 Liperin Taimi 2 1 0 1 20 -21 2
3 Outokummun Partio 2 2 0 1 1 16 -20 1

KuKu ja LiTai jatkoon.

Nousukarsinta A

Kiihtelysvaaran Urheilijat - Rääkkylän Kisa-Veikot 14-11

Liperin Taimi - Kiihtelysvaaran Urheilijat  18-6

Liperin Taimi - Rääkkylän Kisa-Veikot   28-5

1 Liperin Taimi 2 2 0 0 46 -11 4
2 Kiihtelysvaaran Urheilijat 2 1 0 1 20 -29 2
3 Rääkkylän Kisa-Veikot 2 0 0 2 16 -42 0

LiTai ja KiiU nousivat maakuntasarjaan.

Nousukarsinta B

Karjalan Maila - Kulhon Kunto  15-7

Kulhon Kunto - Enon Kisa-Pojat 12-7

Karjalan Maila - Enon Kisa-Pojat 24-13  -  Lehti

1 Karjalan Maila 2 2 0 0 39 -20 4
2 Kulhon Kunto 2 1 0 1 19 -22 2
3 Enon Kisa-Pojat 2 0 0 2 20 -36 0

KarMa ja KuKu nousivat maakuntasarjaan.

ottelu kolmannesta varmasta nousupaikasta

14.9. Kulhon Kunto - Kiihtelysvaaran Urheilijat          13-5  - Karjalainen

 Perussarjan mestaruusottelu

Karjalan Maila - Liperin Taimi  , ei löydy - Karjalan Maila ilmoitettu sarjan voittajaksi. Neljä parasta nousi maakuntasarjaan.

Nuoret:(Ilves)

6.7. Tohmajärven Urheilijat - Outokummun Partio             8-36 - Karjalainen

Loppuottelut

xx.7. Outokummun Partio - Nurmeksen Sepot                  9-15  - Karjalainen

29.7. Nurmeksen Sepot - Outokummun Partio                17-5   - Karjalainen

Seppojen joukkue

Pojat (Kärppä) - ohjelma

16.7. Viinijärven Urheilijat - Outokummun Partio               7-12 - Tulos

Lopputurnaus  -  Karjalainen

5.10. Nurmeksen Sepot - Joensuun Maila-Pojat              26-0

5.10. Outokummun Partio - Nurmeksen Sepot                 4-5

5.10. Outokummun Partio - Joensuun Maila-Pojat            21-6

1 Nurmeksen Sepot 2 2 0 0 31 -4 4
2 Outokummun Partio 2 1 0 1 25 -11 2
3 Joensuun Maila-Pojat 2 0 0 2 6 -47 0

Oravat

aluemestaruus

15.8. Kulhon Kunto - Joensuun Maila-Pojat                   8-6  - Karjalainen

Naiset

ohjelma

Joensuun lohko

29.6. Joensuun Maila-Pojat - Polvijärven Urheilijat  17-3

9.7. Polvijärven Urheilijat - Viinijärven Urheilijat       8-7  - Karjalainen

11.7. Viinijärven Urheilijat - Joensuun Maila-Pojat   16-11 - Karjalainen

17.7. Viinijärven Urheilijat - Polvijärven Urheilijat    32-13 - Karjalainen

19.7. Joensuun Maila-Pojat - Viinijärven Urheilijat   28-13 - Karjalainen

20.7. Polvijärven Urheilijat - Joensuun Maila-Pojat    6-18  (laskettu)

Pohjoislohko

29.6. Tuupovaaran Ilves - Enon Kisa-Pojat             4-28  -  Lehti

6.7. Tuupovaaran Ilves - Lieksan Urheilijat              3-16 (laskettu)

9.7. Enon Kisa-Pojat - Lieksan Urheilijat

13.7. Lieksan Urheilijat - Tuupovaaran Ilves          30-0  - Karjalainen

16.7. Lieksan Urheilijat - Enon Kisa-Pojat

22.7. Enon Kisa-Pojat - Tuupovaaran Ilves            28-2  - Karjalainen

sarjataulukot - Karjalainen

loppuottelu:

27.7. Joensuun Maila-Pojat - Enon Kisa-Pojat       10-5  - Karjalainen

SM-karsintaa

10.8. Kelta-Mustat - Joensuun Maila-Pojat   7-3  -  tulos

Muiden piirien mestareita (miehet)

Kymenlaakso: Haminan Palloilijat

Suur-Savo: Puurtilan Kisa-Pojat

Helsinki: Katajanokan Haukat  -  lähde

otteluita: Työväen Mailapojat - Puna-Mustat 11-2, Katajankan Haukat - Puna-Mustat 12-6, Puna-Mustat - Pallo-Toverit 7-2

Uusimaa

pojat: Tervakosken Pato

1958_-_Uusimaa_pm_Oravat.JPG