Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:42410 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Pyhäselän Urheilijat 1995

Pyhäselän pesäpallokesä oli ottelumääriltään erittäin vilkas ja myös menestyksekäs. Seuran edustusjoukkue voitti piirisarjan ja nousi ensimmäisen kerran sitten vuoden 1963 jälkeen maakuntasarjaan.

Piirisarja

1. Pyhäselän Urheilijat 7 4 2 0 1 67 - 33 16
2. Nurmeksen Sepot 5 2 0 1 2 42 - 45 7
3. Outokummun Partio 6 2 0 0 4 48 - 49 6
4. Kulhon Kunto 4 1 0 1 2 29 - 55 4
5. Tohmajärven Pomppu 2 1 0 0 1 10 - 14 3

Pyhäselän joukkueessa pelasivat:

Ilpo Mustonen, Hannu Mustonen, Tuomo Turkka, Juha Volotinen, Ismo Piirainen, Seppo Jehkonen, Raimo Voutilainen, Eino Voutilainen, Aki Voutilainen, Aarne Mustonen, Miikka Puustinen, Heikki Turunen,  Vesa Mustonen, Jani Niemeläinen, Petri Savolainen.

Naisten piirisarja

Myös naiset pelasivat piirisarjassa pitkän tauon jälkeen. Ainoa vastustaja oli JoMa, joka oli ylivoimaisesti parempi.

Ottelut:

PyU  - JoMa   3-15, 0-10  ja  1-7, 0-2  JoMa – PyU  12-4, 9-1  ja  23-8, 26-0.

PyU:n joukkue:

Minna Tahvanainen, Kaisa Tschokkinen, Heli Pirinen, Merja Voutilainen, Sanna Mustonen, Neea Hirvonen, Katja Utriainen, Kirsi Kähkönen, Mirkka Vänskä, Tanja Kähkönen, Heli Savola, Mervi Pirinen, Tanja Kuiri, Pauliina Kairamaa, Anu Patrikainen, Soili Pakarinen, Jaana Lavikainen, Heli Soininen.

Palokuntien SM-kilpailusta Pyhäselän joukkue haki hopeiset mitalit !

Alkulohkot
Tohmajärvi 3 3 0 0 51 -0 6
Kauhajoki 3 2 0 1 9 -19 4
Toivakka 3 1 0 2 21 -19 2
Sotkamo 3 0 0 3 9 -52 0
Pyhäselkä 3 3 0 0 32 -1 6
Jyväskylä 3 2 0 1 21 -7 4
Kitee 3 1 0 2 22 -20 2
Ikaalinen 3 0 0 3 3 -50

0

Tohmajärvi - Kauhajoki 12-0, Tohmajärvi - Toivakka 14-0, Tohmajärvi - Sotkamo 25-0, Kauhajoki - Toivakka 2-1, Kauhajoki - Sotkamo 7-6, Toivakka - Sotkamo 20-3

Pyhäselkä - Jyväskylä 5-1, Pyhäselkä - Kitee 10-0, Pyhäselkä - Ikaalinen 17-0, Jyväskylä - Kitee  7-2, Jyväskylä - Ikaalinen 13-0, Kitee - Ikaalinen 20-3

Semifinaali Pyhäselkä - Kauhajoki 6 -2
Tohmajärvi - Jyväskylä 11 -6
Loppuottelu Tohmajärvi - Pyhäselkä 14 -1
Pronssiottelu Jyväskylä - Kauhajoki 6 -4
Sijat 5-6 Toivakka - Kitee 5 -2
Sijat 7-8 Sotkamo - Ikaalinen 7 -1

Pyhäselän hopeajoukkue:

Ilpo Mustonen, Hannu Mustonen, Reijo Kortelainen, Ismo Piirainen, Eino Voutilainen, Miikka Puustinen, Eero Gröhn, Pentti Puustinen, Juhani Raassina, Juhani Mantsinen, Juhani Raatikainen, Sanna Mustonen, pj Esko Mantsinen, huoltajat Ari Tukiainen ja Aulis Kilpeläinen.

SM-hopeaa.png

Joensuun kuntopesissarja voitettiin

1 Kadun Pallo 7 6 0 1 69 -26 12
2 Aku-Sport 7 6 0 1 52 -13 12
3 JKTV 7 6 0 1 69 -33 12
4 JOSBA 7 4 0 3 50 -48 8
5 ABLOY 7 2 0 5 25 -38 4
6 Jopet 7 2 0 5 29 -67 4
7 Näpy-93 7 2 0 5 28 -60 2
8 Perlos 7 2 0 5 37 -84 2
Mitalisarja
1 Aku-Sport 3 3 0 0 20 -8 6
2 JKTV 3 2 0 1 29 -5 4
3 Kadun Pallo 3 1 0 2 17 -32 2
4 JOSBA 3 0 0 3 8 -29 0

Ja myös oma paikallinen kuntopesis järjestettiin

1 Aku-Sport 5 5 0 0 60 -16 15
2 Rekivaara 5 3 1 1 59 -34 12
3 Palokunta 5 3 1 1 42 -32 12
4 Rantatie 5 2 0 3 24 -48 9
5 Haavanpää/Suhmura 5 1 0 4 30 -56 7
6 Yläaste 5 0 0 5 18 -47 5
uusinta 2.sijasta Rekivaara - Palokunta . . . 11 -3
Loppuottelu Aku-Sport - Rekivaara . 8 -3 4 -0
Pronssiottelu Rantatie - Palokunta . 3 -1 9 -6
ottelu 5.sijasta Haavanpää/Suhmura - Yläaste . 13 -7 12 -5

Lisäksi puulaakijoukkue Aku-Sport kävi Parikkalan turnauksessa 23.9.:

Aku-Sportin ottelut Kunnottomat,Parikkala - Aku-Sport . . 5 -3
Aku-Sport - Kadun Pallo, Joensuu 3 -1

Sekä PyU:n joukkue Koff-turnauksessa Viinijärvellä 7.9.

Ottelut: Outokummun Partio – Pyhäselän Urheilijat 6-7,0-6, Viinijärven Urheilijat – PyU 0-1,1-9.

PyU:n pesäpallojaosto oli myös toisena kesänä peräkkäin järjestämässä Pyhäselän ala-asteiden välistä pesäpalloturnausta.

1. Reijola 4 4 0 0 61 - 17 8
2. Nivan Isku 4 3 0 1 43 - 44 6
3. Hammaslahti 4 2 0 2 39 - 39 4
4. Rekivaaran Kunnarit 4 1 0 3 28 - 52 2
5. Niittylahti 4 0 0 4 25 - 44 0

Pyhäselässä järjestettiin pitkästä aikaa myös Potkupallopuulaaki seuraavin tuloksin:

1 Kiekkoilijat x 7 -0 1 -1 4 -1 9 -3 1 -0 3 -1 6 5 1 0 25 -6 11
2 Aku-Sport - x 0 -0 3 -1 1 -0 3 -3 1 -1 6 2 3 1 8 -12 7
3 Saha-Tapio - - x 1 -1 0 -3 3 -1 3 -0 6 2 3 1 8 -6 7
4 Vapari - - - x 2 -1 3 -0 3 -1 6 3 1 2 11 -10 7
5 Vehkapuro - - - - x 5 -0 3 -0 6 3 0 3 15 -12 6
6 Palomiehet - - - - - x 2 -1 6 1 1 4 6 -16 3
7 Opisto - - - - - - x 6 0 1 5 4 -15 1

LENTIS 1995
Alkulohkot
Uutelanpuisto 2 2 0 4 -0 4 x 2 -0 2 -0
Puustiset 2 1 1 2 -3 2 - x 2 -1
Pohjois-Karjalan Opisto 2 0 2 1 -4 0 - - x
Aku-Sport 2 2 0 4 -1 4 x 2 -1 2 -0
Kansalaisopisto 2 1 1 3 -3 2 - x 2 -1
Vapari 2 0 2 1 -4 0 - - x
Semifinaalit Uutelanpuisto - Kansalaisopisto 1 -2
Aku-Sport - Puustiset 2 -1
Loppuottelu Kansalaisopisto - Aku-Sport 2 -1
Pronssiottelu Puustiset - Uutelanpuisto 2 -0
5.sijasta Vapari - PK-Opisto 2 -0
Naiset Terveyskeskus - Hammaslahden Naiset 2 -1

Kaukalopallo

1 Rakennustempo 6 6 0 0 77 -33 18
2 Vehkapuro 5 4 0 1 55 -43 13
3 Rekivaara 6 3 0 3 49 -56 12
4 Aku-Sport 6 2 1 3 48 -51 11
5 Saha-Tapio 6 2 0 4 45 -70 10
6 Vapari 5 2 0 3 34 -41 9
7 Palokunta 6 0 1 5 50 -64 7

Ala-asteiden turnaus Suhmurassa
5-6 luokka Suhmura/Vehkapuro - Rekivaara 8 -2
3-4 luokka Heinävaara - Suhmura 9 -3

Syysturnaus marraskuussa 1995

1 Petäikkölän Pallo-Pojat 2 2 0 0 20 -12 6
2 Aku-Sport 2 1 0 1 20 -12 4
3 Palokunta 2 0 0 2 11 -27 2