Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:39769 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Maakuntasarja 1961

Pohjois-Karjala

1 Karjalan Maila 10 8 0 2 112 -73 16
2 Outokummun Partio 2 10 8 0 2 100 -58 16
3 Kiteen Urheilijat 10 7 1 2 103 -54 15
4 Ilomantsin Urheilijat 10 7 0 3 96 -60 14
5 Viensuun Viesti 10 5 0 5 88 -80 10
6 Viinijärven Urheilijat 10 4 1 5 80 -110 9
7 Tohmajärven Urheilijat 10 4 0 6 112 -71 8
8 Nurmeksen Sepot 2 10 4 0 6 118 -110 8
9 Kulhon Kunto 10 4 0 6 95 -115 8
10 Tutjun Tikka 10 2 0 8 80 -199 4
11 Joensuun Maila-Pojat 10 1 0 9 65 -119 2

Ottelut: KarMa-ViVi 16-12, KarMa-ViU 18-8, KarMa-ToU 8-6, KarMa-KuKu 9-1, KarMa-JMP 19-5, OkuP-KarMa 8-5, OkuP-IlU 5-2, OkuP-ViVi 9-13, OkuP-ToU 6-1, OkuP-NuSe 10-9, KiU-KarMa 1-3, KiU-OkuP 10-11, KiU-ViVi 10-9, KiU-NuSe 6-2, KiU-KuKu 19-4, Ilu-KarMa 15-8, IlU-KiU 6-9, Ilu-ToU 13-9, IlU-NuSe 18-4, IlU-TuTi 16-3, ViVi-IlU 3-6, ViVi-ViU 13-8, ViVi - KuKu 5-11, ViVi-TuTi 15-4, ViVi-JMP 6-2, ViU-OkuP 4-7, ViU-KiU 7-7, ViU-IlU 6-2, ViU-ToU 5-2, ViU-JMP 9-3, ToU-KiU 3-10, ToU-ViVi 12-2, ToU-NuSe 14-6, ToU-TuTi 48-6, ToU-JMP 12-5, NuSe-KarMa 6-7, NuSe-ViVi 2-10, NuSe-ViU 19-2, NuSe-KuKu 16-10, NuSe-TuTi 30-17, KuKu-OkuP 4-24, KuKu-IlU 6-7, KuKu-ViU 25-12, KuKu-ToU 10-5, KuKu-JMP 19-10, TuTi-KarMa 11-19, TuTi-OkuP 1-15, TuTi-KiU 8-25, TuTi-ViU 14-19, TuTi-KuKu 8-5, JMP-OkuP 9-5, JMP-KiU 1-6, JMP-IlU 7-11, JMP-NuSe 16-24, JMP-TuTi 7-8.

Uusinta lohkovoitosta: Karjalan Maila - Outokummun Partio 10-6

Uusimaa

Tervakosken Pato 10 9 0 1 203 -68 18
Riihimäen Pallonlyöjät 2 10 7 1 2 141 -56 15
Vihtijärven Uhka 10 7 0 3 171 -80 14
Vihdin Viesti 10 6 1 3 159 -62 13
Järvenpään Palo 10 6 1 3 136 -91 13
Janakkalan Jana 10 5 1 4 95 -82 11
Mäntsälän Urheilijat 10 4 0 6 106 -116 8
Porvoon Tarmo 10 3 1 6 105 -175 7
Keravan Pallokerho 2 10 3 1 6 83 -175 7
Hangon Hyrskyt 10 1 0 9 24 -183 2
Tuomaalan Pyrintö 10 1 0 9 40 -233 2

Uusinta sarjassa säilymisestä: Porvoon Tarmo - Keravan Pallokerho 9-4

Helsinki

Työväen Maila-Pojat 2 6 6 0 0 82 -35 12
Herttoniemen Urheilijat 6 5 0 1 56 -25 10
Helsingin Poliisi-Voimailijat 6 3 0 3 57 -47 6
Puna-Mustat 3 6 3 0 3 46 -65 6
Tikkurilan Tikka 6 2 0 4 53 -65 4
Roihuvuoren Roihu 6 1 0 5 52 -78 2
Pallo-Toverit 2 6 1 0 5 33  -64 2
Tapion Honka suljettiin sarjasta

Lahti

Hartolan Voima 10 10 0 0 147 -51 20
Lahden Mailaveikot 2 10 7 1 2 146 -75 15
Orimattilan Jymy 10 7 1 2 129 -67 15
Lammin Luja 10 6 1 3 109 -78 13
Kosken Kuohu 10 6 1 3 100 -81 13
Pakaan Ns. Palloilijat 10 4 1 5 82 -87 9
Heinolan Maila-Pojat 2 10 3 1 6 82 -87 7
Kausalan Pyrintö 10 3 1 6 79 -97 7
Myrskylän Myrsky 10 3 0 7 87 -147 6
Sysmän Sisu 10 2 1 7 68 -92 5
Hollolan Urheilijat -46 10 0 0 10 36 -203 0

Kymenlaakso

Lohko 1:
Haminan Palloilijat 2 4 4 0 0 96 -33 8
Vehkalahden Veikot 4 2 0 2 61 -46 4
Myllykosken Kilpa-Veikot 4 0 0 4 26 -104 0
Lohko 2: 
Kouvolan Pallonlyöjät 2 4 4 0 0 75 -36 8
Utin Haukat 4 1 1 2 43 -42 3
Kuusankosken Puhti 2 4 0 1 3 30 -70 1

sarjasta luopuivat Sippolan Kunto ja Saveron Viritys.

Loppuottelut: Kouvolan Pallonlyöjät - Haminan Palloilijat 15-13, Haminan Palloilijat - Kouvolan Pallonlyöjät 7-1 - HP voitti sarjan juoksuin 20-16, kumpaakaan ''reservijoukkueista'' ei nousu kiinnostanut, joten karsintaan pääsi Vehkalahden Veikot.

Etelä-Karjala

Lappeenrannan Urheilu-Miehet 6 6 0 0 95 -15 12
Lauritsalan Kisa 6 5 0 1 111 -51 10
Imatran Pallo-Veikot 2 6 4 0 2 86 -60 8
Saaren Urheilijat 6 3 0 3 77 -88 6
Tainionkosken Tähti 6 2 0 4 75 -81 4
Rautjärven Urheilijat 6 1 0 5 43 -83 2
Jääsken Kirijät 6 0 0 6 39 -148 0

Parikkalan Urheilijat luopui

Varsinais-Suomi

Loimaan Palloilijat 2 8 8 0 0 109 -35 16
Raision Loimu 8 7 0 1 118 -47 14
Laitilan Jyske 8 5 0 3 66 -46 10
Turun Toverit 8 5 0 3 78 -80 10
Salon Viesti 8 3 0 5 41 -52 6
Pöytyän Urheilijat 8 3 0 5 60 -79 6
Sauvon Urheilijat 8 2 1 5 61 -97 5
Lännen Pallo 2 8 2 0 4 55 -92 4
Mynämäen Pallo -53 8 0 1 7 54 -114 1

Satakunta

Parkanon Urheilijat 8 7 0 1 122 -49 14
Harjavallan Jymy 8 7 0 1 183 -27 14
Porin Veto 8 6 0 2 74 -38 12
Pomarkun Pyry 8 5 1 2 137 -59 11
Lauttakylän Luja 8 4 1 3 88 -77 9
Honkajoen Urheilijat 8 3 0 5 60 -91 6
Karvian Kiri 8 2 0 6 67 -94 4
Nakkilan Nasta 8 1 0 7 37 -140 2
Kiikoisten Kirma 8 0 0 8 15 -207 0

uusinta lohkovoitosta: Parkanon Urheilijat - Harjavallan Jymy 10-8

Etelä-Pohjanmaa

Lohko 1
Ilmajoen Kisailijat 2 7 6 0 1 133 -34 12
Kauhajoen Karhu 7 6 0 1 80 -31 12
Kyrön Voima 7 4 0 3 72 -65 8
Peräseinäjoen Toive 7 3 1 3 62 -62 7
Jalasjärven Jalas 7 3 0 4 57 -87 6
Pohjanluoman Kisailijat 7 3 0 4 52 -85 6
Kurikan Ryhti 7 1 1 5 40 -81 3
Kouran Louhi 7 1 0 6 44 -95 2
Lohko 2
Alajärven Ankkurit 7 6 1 0 101 -35 13
Lapuan Pyrintö (ent. Virkiä) 7 5 0 2 95 -57 10
Vimpelin Veto 3 7 4 0 3 89 -77 8
Kuortaneen Kunto 7 4 0 3 78 -70 8
Kauhajoen Töpinä 7 3 1 3 81 -86 7
Nurmon Jymy 2 7 2 2 3 60 -54 6
Untamalan Pesä-Pojat 7 2 0 5 49 -89 4
Kauhavan Visa 7 0 0 7 39 -124 0

otteluita: UPP-Töpinä 8-10 (11.6.), UPP-Pyrintö 6-12 (14.6.)

UPP:n joukkue: Kari Koivusalo, Heikki Koivisto, Martti Hautala, Timo Yläluoma, Tapio Hautala, Veli Reini, Eero Koivusalo, Erkki Saari, Matti Mäkinen, Pauli Koivusalo. (L: M.Pukkinen)

Loppuottelut: Ilmajoen Kisailijat - Alajärven Ankkurit 10-5, Alajärven Ankkurit - Ilmajoen Kisailijat 6-1, 6 vuoroparin jälkeen - yhteistilanne 11-11, Ilmajoki ''marssi'' pois kentältä, Alajärvi jatkoon.

Häme

Hämeenlinnan Paukku 10 9 1 0 155 -37 19
Forssan Salamat 10 8 1 1 122 -48 17
Kyröskosken Ponsi 10 7 0 3 106 -89 14
Lempäälän Kisa 10 6 1 3 107 -63 13
Tampereen Pyrintö 10 5 0 5 92 -89 10
Nokian Urheilijat 2 10 5 0 5 104 -113 10
Toijalan Pallo-Veikot 2 10 4 0 6 97 -123 8
Valkeakosken Haka 10 4 0 6 79 -112 8
Ikaalisten Urheilijat 10 4 0 6 83 -136 8
Tampereen Maila 10 1 1 8 50 -113 3
Harjulan Halla 10 0 0 10 57 -130 0

Suur-Savo

Harjurannan Kisa 10 8 0 2 154 -74 16
Puurtilan Kisa-Pojat 2 10 8 0 2 110 -46 16
Mikkelin Pallonlyöjät 10 7 0 3 92 -63 14
Pieksämäen Palloilijat 10 6 0 4 111 -67 12
Louhen Lukko 10 5 1 4 114 -125 11
Savonlinnan Pallokerho 10 5 0 5 101 -94 10
Joroisten Urheilijat 10 5 0 5 76 -102 10
Juvan Pallo 10 4 1 5 87 -83 9
Virtasalmen Urheilijat 10 3 0 7 57 -64 6
Puumalan Viri 10 2 0 8 68 -154 4
Maivalan Jyly 10 0 2 8 35 -133 2

uusinta lohkovoitosta: Harjurannan Kisa - Puurtilan Kisa-Pojat 15-6

Pohjois-Savo

Pörön Urheilijat 8 6 1 1 105 -42 13
Suonenjoen Vasama 8 6 1 1 115 -66 13
Leppävirran Viri 8 5 2 1 70 -27 12
Laukkalan Luja 8 5 0 3 71 -48 10
Iisalmen Mailaveikot 8 5 0 3 52 -40 10
Siilinjärven Ponnistus 8 4 0 4 64 -64 8
Nilsiän Nujakka 8 2 0 6 45 -113 4
Kiuruveden Jänne 8 1 0 7 45 -97 2
Iisveden Kiri 8 0 0 8 13 -83 0

Uusinta lohkovoitosta: Pörön Urheilijat - Suonenjoen Vasama 16-9

Keski-Pohjanmaa

Vetelin Urheilijat 8 6 1 1 83 -50 13
Ylivieskan Kuula 2 8 6 0 2 98 -81 12
Reisjärven Pilke 8 4 1 3 94 -72 9
Halsuan Toivo 2 8 4 0 4 103 -89 8
Toholammin Urheilijat 8 4 0 4 65 -51 8
Kannuksen Urheilijat 2 8 2 2 4 64 -80 6
Kannon Visa 8 3 0 5 49 -66 6
Lohtajan Veikot 8 3 0 5 40 -97 6
Sievin Sisu 2 8 2 0 6 61 -71 4

Pohjois-Pohjanmaa

Iin Urheilijat 8 6 2 0 181 -53 14
Tyrnävän Tempaus 8 5 2 1 94 -59 12
Paavolan Kisa 8 5 0 3 61 -64 10
Utajärven Urheilijat 8 4 1 3 83 -62 9
Vihannin Urheilijat 8 4 1 3 74 -70 9
Muhoksen Urheilijat 2 8 3 1 4 86 -106 7
Kärsämäen Kataja 8 3 0 5 70 -80 6
Kempeleen Kiri 8 2 1 5 61 -112 5
Oulun Lippo 2 8 0 0 8 41 -145 0

Länsi-Pohja

Simon Kiri 5 5 0 0 105 -27 10
Aavasaksan Urheilijat 5 4 0 1 48 -39 8
Alaniemen Nousu 5 2 0 3 57 -56 4
Kemin Kunnan Urheilijat 2 5 2 0 3 56 -94 4
Alajokikylän Ns. Urheilijat 5 1 0 4 55 -77 2
Tervolan Terävä 5 1 0 4 52 -80 2

Keski-Suomi

uusinta lohkovoitosta: Tikkakosken Tikka - Jyväskylän Kiri 3-18

muut joukkueet

Saarijärven Pullistus
Lievestuoreen Kisa
Viitasaaren Viesti
Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat 2
Äänekosken Urheilijat
Hankasalmen Hanka
Kyyjärven Kyky
Pylkönmäen Yrittävä (putosi)

Lappi

voittaja: Lapin Lukko, muut joukkueet Lapin Veikot ja Posion Pyrintö

Kainuu

voittaja: Ristijärven Pyry

Jatkokarsinta

27.8. Simon Kiri - Lapin Lukko 5-2

3.9. Lapin Lukko - Simon Kiri 5-3 - Simon Kiri Suomensarjan karsintaan juoksuin 8-7.

Suomensarjan karsinnat

Hartolassa
Hartolan Voima 4 3 0 1 24 -11 6
Työväen Maila-Pojat 2 4 2 1 1 19 -8 5
Lappeenrannan Urheilumiehet 4 1 2 1 13 -13 4
Tervakosken Pato 4 1 1 2 10 -21 3
Vehkalahden Veikot 4 1 0 3 11 -24 2
Alajärvellä
Hämeenlinnan Paukku 3 3 0 0 51 -7 6
Alajärven Ankkurit 3 2 0 1 22 -12 4
Parkanon Urheilijat 3 1 0 2 17 -38 2
Loimaan Palloilijat 2 3 0 0 3 14 -47 0
Harjurannassa
Jyväskylän Kiri 2 3 3 0 0 22 -10 6
Harjurannan Kisa 3 2 0 1 29 -16 4
Pörön Urheilijat 3 1 0 2 18 -19 2
Karjalan Maila 3 0 0 3 8 -32 0
Iissä 16.-17.9.
Iin Urheilijat 3 3 0 0 56 -18 6
Simon Kiri 3 1 1 1 23 -35 3
Vetelin Urheilijat 3 1 0 2 27 -21 2
Ristijärven Pyry 3 0 1 2 12 -44 1

Lehdestä leikeltyä

1961_-_Mks_Etela-Pohjanmaa_elokuussa_1961.jpg