Piirinmestaruus 1936

Pohjois-Karjala

Loppusarja 13.9. Joensuussa

1 Pankakosken Tehtaan Urheilijat 2 2 0 0 14 -4 4
2 Lieksan  Urheilijat 2 1 0 1 6 -7 2
3 Joensuun Palloseura 2 0 0 2 6 -15 0

Ottelut: PTU - LU 4-1, PTU - JoPS 10-3, LU - JoPS 5-3  -  Lehti

B-sarja: 1. Taipaleen Vekara 2. Kuusjärven Partio 3. Hammaslahden Nuorisoseuran Urheilijat

30.8. Taipaleen Vekara - Hammaslahden Nuorisoseuran Urheilijat  6-0

6.9. Hammaslahden Nuorisoseuran Urheilijat - Kuusjärven Partio  3-9  -  Karjalainen

4.10. Taipaleen Vekara - Kuusjärven Partio                             11-10 - Karjalan Maa

nuoret: Joensuun Palloseura

naisten loppuottelu:

23.8. Värtsilän Teräs - Lieksan Urheilijat         2-3  -  Karjalainen

Yleisurheilun pm-kilpailut Värtsilässä 15.-16.8.1936

Karjalan Maa 18.8.1936  -  Linkki lehteen

Pohjois-Savo

pohjoinen alue

1 Siilinjärven Ponnistus 2 2 0 0 26 -2 4
2 Lapinlahden Veto 2 1 0 1 8 -17 2
3 Iisalmen Palloilijat 2 0 0 2 3 -18 0

20.7. SiiPo - Veto 15-1, SiiPo - IiPa 11-1, Veto . IiPa 7-2  -  Lehti  -  Savonlinna

eteläinen alue

1 Warkauden Urheilijat 2 2 0 0 37 -1 4
2 Kuopion Kopparit 2 1 0 1 6 -15 2
3 Vesannon Urheilijat 2 0 0 2 1 -28 0

12.7. WU - KK 14-1, Kk - VU 5-1, WU - VU 23-0  -  Salmetar

Lopputurnaus

11.10.1936 Warkauden Urheilijat - Kuopion Kopparit        14-6  -  Warkauden Sanomat

Siilinjärvi luopui.

B-sarja

ryhmä 1

24.7. Nilsiän Haka - Juankosken Kuohu           6-5  -  Savon Sanomat

25.7. Juankosken Kuohu - Nilsiän Haka           9-3  -  Savon Sanomat

ryhmä 2

Kuopion Kopparit/2, Vehmersalmen Vesa, Siilinjärven Ponnistus/2

ryhmä 3

Pielaveden Sampo

Loppuottelut

18.10. Kuopion Kopparit/2 - Juankosken Kuohu  7-2  -  Savo

Pielaveden Sampo luopui?

Helsinki

1 Helsingin Pallo-Toverit 3 3 0 0 15 -4 6
2 Helsingin Pallonlyöjät 3 2 0 1 13 -7 4
3 Helsingin NMKY 3 1 0 2 9 -9 2
4 Katajanokan Haukat 3 0 0 3 7 -24 0

21.5. Helsingin Pallonlyöjät - Helsingin NMKY          2-1  - Lähde  -  Hesari

21.5. Helsingin Pallo-Toverit - Katajanokan Haukat  7-2  -  Hesari

28.5. Helsingin Pallo-Toverit - Helsingin Pallonlyöjät 4-1

28.5. Helsingin NMKY - Katajanokan Haukat            7-3  -  Lehti

3.6. Helsingin Pallonlyöjät - Katajanokan Haukat    10-2  -  Hesari

3.6. Helsingin Pallo-Toverit - Helsingin NMKY           4-1  -  Lehti  -  Hesari

B-sarjan loppuottelu:

6.7. Helsingin Pallonlyöjät II - Suomenlinnan Urheilijat 4-3 - Lehti - Hesari

naiset:

Katajanokan Haukat - Helsingin Pallonlyöjät             6-2

Helsingin Maila-Tytöt - Pallo-Toverit                         6-3  (laskettu)

Katajanokan Haukat - Helsingin Maila-Tytöt            10-0

Pallo-Toverit - Helsingin Pallonlyöjät                        4-3  -  Laaka

Katajanokan Haukat - Pallo-Toverit                          8-2

Helsingin Pallonlyöjät - Helsingin Maila-Tytöt            2-2  -  Laaka

1 Katajanokan Haukat 3 3 0 0 24 -4 6
2 Helsingin Maila-Tytöt 3 1 1 1 8 -15 3
3 Pallo-Toverit 3 1 0 2 9 -17 2
4 Helsingin Pallonlyöjät  3 0 1 2 7 -12 1

--------------------------------------------------------------------------------------------

Lappi

pm-ottelu:

21.6. Lapin Pojat - Veitsiluodon Vastus 10-0  -  Pohjois-Pohja

(Vastus - LaPo 1-8 yst. ottelu

yo. Kuusiluodon Yritys - Lapin Pojat 1-9  -  Lehti)

Kymenlaakso

alkuotteluita:

19.6. Inkeroisten Terho - Kotkan Into   2-10  -  Haminan Lehti

Haminan Palloilijat - Kymin NMKY 16-3  -  Lähde

24.7. Haminan Palloilijat - Kotkan Into 7-4  - Lähde  -  Etelä-Suomi

Loppuottelu:

14.8. Haminan Palloilijat - Kouvolan Pallonlyöjät 7-4  -  Haminan Lehti

naisten loppuottelu:

14.8. Haminan Palloilijat - Kouvolan Pallonlyöjät 5-1

Häme

mestari Hämeenlinnan Pallokerho

2.9. Hämeenlinnan Pallokerho - Tampereen Poliisi-Urheilijat 11-4  -  Lehti - Hämeen Sanomat

naiset:

6.9. Hämeenlinnan Pallokerho - Valkeakosken Haka           4-4  -  Aamulehti

pojat:

HPK-Tarmo_pm_pojat.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------

Varsinais-Suomi

20.7. Loimaan Palloilijat - Salon Pesäpalloilijat       6-2  - Salon Sanomat

17.8. Turun NMKY - Loimaan Palloilijat             1-1   -  Lehti  - Uusi Aura

Loppuottelu

7.9. Turussa : Turun NMKY - Loimaan Palloilijat   5-9 - Lehti - Uusi Aura

B-sarja: voittaja Paimion Ns:n Urheilijat, jok voitti mm. Turun NMKY II:n 8-4 ja Loimaan Palloilijat II:n 9-4. - Lähde  -  Kunnallislehti

nuorten loppuottelu:

17.8. Loimaan Palloilijat - Turun NMKY 4-2  - Uusi Aura

naiset:

19.7. Salo - Loimaa 6-1  -  Salon Seudun Kunnallislehti

Salo - Turun Mailatytöt 6-1  -  Lähde

20.9. Turun Mailatytöt - Salo  3-4  -  Salon Sanomat

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Itä-Karjala

1936_-_pm_Ita-Karjala_ohjelma_2.JPG

1936_-_pm_Ita-Karjala_ohjelma.JPG

1936_-_pm_Ita-Karjala_alkueria.JPG

1936_-_pm_Ita-Karjala_alkueria_Suistamo-Pitkaranta.JPG

1936_-_pm_Ita-Karjala_naisten_semif.JPG


1936_-_pm_Ita-Karjala_semif.JPG

1936_-_pm_Ita-Karjala.JPG