Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:23170 kpl

Muuta pesäpallossa 1936

Helsingin Yliopiston mestaruus

alkuerät: varsinaissuomalaiset - keskisuomalaiset 18-5, karjalaset - satakuntalaiset 8-7, pohjoispohjalaiset - kymäläiset 6-4

puolivälierät: eteläsuomalaiset - varsinaissuomalaiset 2-1, hämäläiset - karjalaiset 8-2, pohjoispohjalaiset - eteläpohjalaiset 4-1, viipurilaiset - savolaiset 8-3

välierät: eteläsuomalaiset - hämäläiset 3-0, pohjoispohjalaiset - viipurilaiset 6-2

Loppuottelu: eteläsuomalaiset - pohjoispohjalaiset 15-0

naisten alkueriä: savolaiset - viipurilaiset 8-1

naisten välierät: eteläsuomalaiset - hämäläiset 3-2, savolaiset - eteläpohjalaiset 15-3

naisten loppuottelu: eteläsuomalaiset - savolaiset 3-0

Akateeminen mestaruus

alkuerät: satakuntalaiset - eteläpohjalaiset 14-1, kymäläiset - pohjoispohjalaiset 9-1

puolivälierät: Tekniikan Ylioppilaat - satakuntalaiset 9-2, hämäläiset - varsinaissuomalaiset 10-0, eteläsuomalaiset - kymäläiset 9-1, savolaiset - viipurilaiset 5-2

välierät: Tekniikan Ylioppilaat - hämäläiset 4-3, eteläsuomalaiset - savolaiset (ESO voitti jatkovp:ssa, tarkka tulos ei tiedossa)

Loppuottelu: Tekniikan Ylioppilaat - eteläsuomalaiset 6-4

Seminaarien mestaruus

välierä 12.9. : Rauma - Sortavala 7-0

Loppuottelu 13.9. : Rauma - Kajaani 2-1

Hämeen Malja

Loppuottelu: Lahden Mailaveikot - Helsingin Pallo-Toverit 5-2

Poliisien SM-turnaus

Suomenlinnassa 24.5.

puolivälierät: Tampere - Kotka 17-1, Lahti - Valtion Poliisikoulu 20-2, Helsinki - Liikkuva poliisikomennuskunta 6-4

välierä: Lahti - Helsinki 5-2

Loppuottelu: Tampere - Lahti 7-0

Armeijan mestaruus

puolivälierät: Karjalan Kaartin Rykmentti - KTR2 5-2, Ilmatorjuntarykmentti - Viestipataljoona 3-2, Tampereen Rykmentti - KTR3 7-5

1.välierä: Suomen Valkoinen Kaarti - Karjalan Kaartin Rykmentti 15-0

2.välierä: Suomen Valkoinen Kaarti - Ilmatorjuntarykmentti 4-0

Loppuottelu: Suomen Valkoinen Kaarti - Tampereen Rykmentti 7-2

B-sarjan loppuottelu: Lentoasema 1, Utti - Kauhavan Ilmailukoulu 6-0

Suomen Valkoisen Kaartin mestaruus

alkuerät: Konekiväärikomppania - 1.komppania 4-1, Aliupseerikoulu - 2.komppania 4-3

välierä: Konekiväärikomppania - 3.komppania 16-3

Loppuottelu: Konekiväärikomppania - Aliupseerikoulu 10-2

NMKY:n mestaruus

1 Käpylä 3 3 0 0 16 -3 6
2 Turku 3 1 1 1 8 -6 3
3 Viipuri 3 1 1 1 4 -10 3
4 Kymi 3 0 0 3 6 -15 0

Käpylä voitti Turun 2-0, Viipurin 8-1 ja Kymin 6-2

Hopeapallo

alkuerät: Helsingin NMKY - Helsingin Pallonlyöjät II 12-3, Katajanokan Haukat - Helsingfors Bobollklubben 7-0

välierä: Suomenlinnan Urheilijat - Katajanokan Haukat (luovutus)

Loppuottelu 21.6. : Helsingin NMKY - Suomenlinnan Urheilijat 6-2

Suomen työkeskusten kerholiiton mestaruus

5.-6.9. Kalliossa

välierä: Viipuri - Kalliola 7-0

Loppuottelu: Vallilan kerhokeskus - Viipuri 9-2

UPI

pienliikkeet - loppuottelu: Messuhalli - Kauppalehti 5-2

alla 120 henk. - uusinta mestaruudesta: Suomalainen Shell - Stenberg 8-2, joukkueiden välinen ensimmäinen kamppailu päättyi tasan 6-6.

Suurliikkeet - loppuottelu: Alko - Kone ja Silta 3-2

Virastot - loppuottelu: Valtioneuvosto - Postilaitos 5-0

Yleismestaruus: Valtioneuvosto - Alko 7-4 / (Messuhalli - Suomalainen Shell 4-3)

Lahden talkoopesäpallo

Loppuottelu: Lahden poliisilaitos - Asko 7-1

Ystävyysotteluita yms.
Tampereen Pyrintö - Tampereen Poliisilaitos 3 -0
Polyteekkarit - Turun Yliopisto 3 -0
5.7. Tikkalan Veikot - Hammaslahden Nuorisoseuran Urheilijat 0 -14
Hammaslahden Nuorisoseuran Urheilijat - Kiihtelysvaara 10 -4
21.6. Heinävaara - Hammaslahden Nuorisoseuran Urheilijat 6 -10
Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Lieksan Urheilijat 10 -0
Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Nurmeksen sk. 15 -3
Viipuri - Helsinki, koulut 8 -1
13.5. Lahden Mailaveikot - Helsingin Pallo-Toverit 4 -2
14.5. Tampereen Poliisi-Urheilijat - Tampereen Pyrintö 9 -6
15.5. Helsingin Pallonlyöjät - Keravan KooPee 5 -5
18.5. Porin Palloveikot - Kokemäenjoen Veto 6 -4
21.5. Ilmajoen kisailijat - Vaasan Maila 5 -3
21.5. Joensuun Rajavartiosto - JoPS juniorit 1 -0
21.5. Joensuun Palloseura - Joensuun Rajavartiosto 1 -0
21.5. Kuopion Kopparit - Siilinjärven Ponnistus 3 -1
21.5. Pohjan Rykmentti - Varkauden Urheilijat 3 -2
21.5. Kuopion Kopparit - Pohjan Rykmentti 5 -4
21.5. Jyväskylän Kiri - Jyväskylän Korkeakoulu 5 -1
21.5. Raahen Keskikoulun Urh.Pojat - Kokkolan suomal. Yhteisk. 13 -11
28.5. Tampereen Pyrintö - Kyröskosken Ponsi 7 -1
27.5. Joensuun Palloseura - Koulupojat 0 -0
Oulun Pyrintö - Kalvolan Kisa 25 -6
Liminka - Muhos 12 -10
1.6. Lievestuoreen Kisa - Riihimäen Rytinä 4 -3
Lemin Eskot - Savitaipaleen Urheilijat 4 -0
Toijalan Pallo-Veikot - Tampereen Poliisi-Urheilijat 10 -5
7.6. Otava - WSOY 13 -3
Inkeroisten Terho - Haminan Palloilijat 4 -12
Vaasan Maila - Kurikan Ryhti 6 -4
7.6. Kristiinan Urheilijat - Vaasan Maila 6 -3
Isojoki - Päntäne 15 -2
Jokioisten Jänne - Loimaan Palloilijat 2 9 -6
Mikkelin Ajo - Lahden Mailaveikot 2 -8
7.6. Orimattilan Oka - Lahden Mailaveikot 2 4 -3
Monrepoon VPK Hiekan osasto - Karjalan VPK 5 -3
Jalkaranta - Asemantausta 1 -3
Lotila - Asemantausta 5 -0
Heinolan Isku - SOU:n kurssilaiset 9 -4
Työväen Mailapojat - Helsingin Kisa-Toverit 5 -3
Keravan KooPee - Suomen Valkoinen Kaarti 4 -3
Lemin Eskot - Lappeenrannan UM 2 12 -8
Välijoki - Kokkola  20 -0
Hämeenlinnan Pallokerho - Lahden Mailaveikot 8 -2
Lammin suojeluskunta - Hämeenlinnan Pallokerho 2 5 -5
Hämeenkyrön syuojeluskunta - Ikaalisten suojeluskunta 5 -3
12.7. Hankakoski - Honkajoki 5 -6
Vampula - Keikyä 4 -1
13.7. Harju Malew, Tallinna - Helsingin NMKY 1 -12
26.7. Spordi Klubi Kalev - Suomenlinnan Urheilijat 5 -2
Syväoro - Tyrjä 11 -10
Länsi-Vesilahden Urheilijat - Etelä-Pirkkalan Pinnistäjät 11 -7
Vimpelin suojeluskunta - Seinäjoen Maila-Jussit 3 -1
Lavia - Kankaanpää 6 -2
Kalkkisten ns. Urheilijat - Heinolan Isku 2 4 -6
Vesivehmaan Palloilijat - Heinolan Isku 4 -3
Kuivaniemen Yritys - Simon Nuorisoseura 3 -2
Porin Palloveikot - Hongonjoen suojeluskunta 6 -0
Seinäjoen Maila-Jussit - Vaasan Maila 6 -2
Lempäälän suojeluskunta - Tampereen Pyrintö 4 -4
Asemantausta - Simolan Kylä 18 -7
Karvian suojeluskunta - Hongonjoen suojeluskunta 2 -1
Kankaanpään Veikot - Ulvilan Pallonlyöjät 1 -3
Vihtilänjärvi - Venesjärvi 5 -3
Pankakosken Tehtaan Urheilijat - Joensuun Palloseura 4 -5
Marttilan suojeluskunta - Alastaron suojeluskunta 2 -2
Juankoski - Lapinlahti 6 -6
Kestilä - Säiräsniemi 10 -4
Pulkkilan suojeluskunta - Haapaveden suojeluskunta 2 -4
Vesannon suojeluskunta - Keiteleen suojeluskunta 15 -1
Kemiyhtiö - Veitsiluoto Oy 12 -9
Kotkan Into - Kouvolan Pallonlyöjät 5 -1
Harju Malew, Tallinna - Kalevipoeg 8 -2
Forssan Salama - Loimaan Voima 2 1 -13
Forssan Salama 2 - Mustialan Toukopojat 1 -8
Mustialan Toukopojat - Forssan Salama 8 -11
Vesivehmaa  - Vesikansa 8 -7
Urjalan Urheilijat - Forssan Salama 9 -8
13.8. Lammin suojeluskunta - Hämeenlinnan Pallokerho 2 16 -15
Vaasan ITÄ-LÄNSI, rajana Kauppapuistikko 3 -5
Liminka - Tyrnävä 1 -13
Heinolan Isku - Asikkalan Raikkaan Pall. 16 -1
Vaasan ITÄ-LÄNSI, rajana Kauppapuistikko 4 -7
Otava - WSOY 9 -0
Vimpelin suojeluskunta - Vetelin Yritys 14 -0
Mäntsälän suojeluskunta - Askolan suojeluskunta 1 -2
Hirvensalmi - Mäntyharju 10 -9
Heinolan Isku - Vesivehmaan Palloilijat 8 -1
Kausalan Pyrintö - Korian Pioneeripataljoona 4 -7
Orimattilan Oka - Kausalan Pyrintö 6 -3
Turengin ITÄ - LÄNSI 2 -3
Lahden Poliisilaitos - Hämeenlinnan Poliisilaitos 21 -11
7.9. Kuopion Kopparit - Kuusankosken Veto 0 -11
Forssan Salama - Jokioisten Jänne 3 -3
Mustialan Maamiesopisto - Hyvinkään Pienviljelijäneuvojaopisto
13.9. Turun ITÄ - LÄNSI 3 -3
13.9. Lentoasema 1, Utti - KTR 3 19 -2
Tekiniikan Ylioppilaat - Hämeenlinnan Pallo-Kerho 8 -1