Muuta pesäpallossa 1931

Armeijan mestaruus

17.7. Polkupyöräpataljoona1 - Polkupyöräpataljoona2  10-6 - Etupyörä

27.7. Viesti Pataljoona 2 - Suomen Valkoinen Kaarti   11-9  -  Riihimäen Sanomat

27.7. Porin Rykmentti - Uudenmaan Rykmentti           12-8 - Sattuma

31.7. Viesti Pataljoona 2 - Porin Rykmentti                 6-3 - Riihimäen Sanomat

1.8. Viipurin Rykmentti - Pohjois-Savon Rykmentti      22-3 - Haminan Lehti

4.8. Rannikkotykistö2 - Rannikkotykistö3                  10-4  - Karjala

5.8. Kadettikoulu - Viesti Pataljoona 1                     28-3  -  Itä-Savo

3.divisioonan loppuottelu

15.8. Viipurin Rykmentti - Tampereen Rykmentti

17.8. Ilmavoimat - Kadettikoulu                               8-4 - Hesari

Loppuottelu Viipurissa:

29.8. Viipurin Rykmentti - Ilmavoimat                      11-4  - Maakansa

Poliisilaitosten mestaruus

välierät

17.6. Helsinki - Kotka                   8-4

17.6. Poliisikoulu - Kuopio             15-1

Loppuottelu:

17.6. Valtion Poliisikoulu - Helsinki  12-7  -  Kymenlaakson Sanomat

2.päivä

välierät

18.6. Poliisikoulu - Kotka              11-8

18.6. Helsinki - Kuopio                 22-1

loppuottelu

18.6. Helsinki - Valtion Poliisikoulu  19-3  -  Helsingin Sanomat

Helsingin poliisilaitos voitti myös ns. 'Helsingin maljan'



Hämeen Malja Lahdessa

Alkuerät

Haminan Palloilijat - Lahden Mailaveikot/2  17-0

Riihimäen Pallonlyöjät - Pallo-Toverit         11-7

Lahden Mailaveikot - Viipurin Pallonlyöjät   11-1

Toijalan Pallo-Veikot - Kymintehtaan US     10-7  - Suomenmaa

välierät

Lahden Mailaveikot - Toijalan Pallo-Veikot   20-8

Haminan Palloilijat - Riihimäen Pallonlyöjät    14-7

hävinneet

Viipurin Pallonlyöjät - Kymintehtaan US         7-4

Lahden Mailaveikot/2  - Pallo-Toverit            2-2

3,sjasta

Riihimäen Pallonlyöjät - Toijalan Pallo-Veikot  9-1  - Karjala

Loppuottelu:

Haminan Palloilijat - Lahden Mailaveikot         7-3   -  HP:n joukkue

NMKY:n mestaruus

Loppuottelu:

Viipurin NMKY - Käpylän NMKY 11-4

1931_-_Viipurin_NMKY.jpg

-------------------------------------------------------------------------------

Hopeapallo

kilpailu käytiin 12.-13.9.

puolivälierät:

Kadettikoulu - Suomen Valkoinen Kaarti 6-0  -  Pöytäkirja

Pallo-Toverit II - Helsingin NMKY 10-2  -  Pöytäkirja

Helsingin Pallonlyöjät II - Kronohagens Iddrotsförening 12-1 - Pöytäkirja

Uusi Yhteiskoulu - Helsingin Poliisi-Voimistelijat 19-2  -  Pöytäkirja  -  Hesari

välierät:

Kadettikoulu - Pallo-Toverit II 12-2   -  Hesari

Helsingin Pallonlyöjät II - Uusi Yhteiskoulu 13-4  -  Pöytäkirja

Loppuottelu:

Kadettikoulu - Helsingin Pallonlyöjät II 7-0  -  Pöytäkirja  -  Hesari

Rajavartiostojen mestaruus

välierät: Joensuu - Salmi 25-4, Kannas - Kainuu 19-8

Loppuottelu: Joensuu - Kannas 19-14  -  lähde

6.5.  Norssi - Kadetit                            8-6  -  Ajan Sana

6.5. Heinolan Isku - Kiri                        19-21 - Heinolainen

7.5. Naantalin yhteiskoulu - Naantalin sk 13-10 - Uusi Aura

12.5. HPL - LMV, naiset                         4-2  -  Hesari

12.5. Koululaispesäpalloa    -  Suomenmaa

13.5. Heinolan Isku - Kiri                        6-26 - Heinolan Sanomat

14.5. Helatorstai oli yleinen pesäpallopäivä, jolloin pelattiin mm...

Poltinahon kentän markkinat -  Hämeen Sanomat

Toijalan Palloveikot - Tampereen Pyrintö  9-13  - Hämeen Sanomat

Toijalan sk pojat - Viialan sk miehet        7-4  -  Hämeen Sanomat

Jämsän Yhteiskoulu - Jämsän Kisailijat    14-2  -  Jämsän Lehti

Kajaanissa Ukkomiehet - Poikamiehet       8-10 - Kajaani

Keski-Vuoksen Yhteiskoulu - Äyräpään sk Palloilijat 9-3 - Keski-Vuoksi

Jyväskylän Kiri - Jyskyt                      21-18  - Keskisuomalainen

Yhteislyseo - Iisalmen Palloilijat            11-7  -  Salmetar

Kokemäen Yhteiskoulu - Harjavallan pp-seura  14-16 - Satakunnan Kansa

Rykmentti - Kuopion Urheilu-Veikot         17-12  -  Savo

Kupittaalla koululaisotteluita     -  Uusi Aura

upseerit: Turun sk - Porin rykmentti         4-6  -  Uusi Aura

Salo-Uskelan sk - Turun sk                    16-5  - Uusi Aura

Helsingissä 6 ottelua  -  Uusi Aura

Warkauden Urheilijat - Suomalainen Yhteiskoulu 6-4 - Warkauden Lehti

Tainionkoskella VPK:n Urheilijat hävisivät Enson Kisailijoille  -  Ylä-Vuoksi

15.5. Alahärmän koulut -  Ilkka

15.5. HKK:n kevätkilpailu  2 LK - 1A LK             8-6  -  Hesari

16.5. Koululaispalloilua - Suomenmaa

16.5. Ruhan Koulu - Sipilän Koulu                   11-25 - Ähtäri

17.5. Hyvinkään Tahko - Hyvinkään Urheilijat   16-0  -  Hyvinkään Sanomat

17.5. Joensuun Palloseura - Koululaiset           10-8  -  Karjalainen

17.5. Koululaispelejä Mäntässä  -  Keskisuomalainen

15-17.5. puulaakipelejä   -  Kymenlaakson Sanomat

19.5. Koululaispalloilua - Karjala

20.5. Tehtaan Koulu - Puurtilan Koulu            16-2 - Warkauden Lehti

20.5. Oulun oppikoulut  -  Kaiku

21.5. Porin Lyseo - Opiskelijat                      21-18  -  Satakunnan Kansa

21.5. Pyhäkylän Koulu - Salitsanrannan Koulu    5-6  -  Maakansa

21.-22.5. pelejä Haminassa  -  Kymenlaakson Sanomat

22.5. Realikoulu - Suomalainen Lyseo             14-9  -  Karjala

22.5. SLK - HKK                                         16-21 - Uusi Suomi

24.5. Turun Urheiluliitto - Porin Rykmentti        12-6  -  Uusi Aura

24.5. Lappeenrannan Urheilumiehet - Viipurin Maila-Toverit 6-7 - Etelä-Saimaa

25.5. Vehkalahden sk-poikien pelejä  -  Haminan Lehti

25.5. Savonlinnan suojeluskunta - Pieksämäen Palloilijat   10-6  -  Savonmaa

25.5. Urjalan Urheilijat - Toijalan Palloveikot          3-22 - Urjalan Sanomat

26.5. Tampereen Rykmetin ukkomiehet-poikamiehet          9-10 - Lahden Sanomat

27.5. Kokkolan suojeluskunta - Kokkolan Yhteiskoulu       28-10  - Kokkola

27.5. Lahden Tyttökoulu - Lahden Yhteiskoulu                 7-0  -  Lahden Sanomat

27.5. Koululaiset  -  Suomenmaa

28.5. Koululaiset  -  Suomenmaa

29.5. Heinolan Keskikoulu - Lahden Yhteiskoulu         7-32 - Heinolan Sanomat

31.5. Lappeenrannan Urheilumiehet - Viipurin Pallo-Veikot 31-3 - Etelä-Saimaa

31.5. Vehkalahden Veikot: Paijärvi - Onkamaa        28-11 - Haminan Lehti

31.5. Sortavalan Palloilijat - Joensuun Palloseura      1-18 - Karjalainen

31.5. Joensuun Kalevaiset/2 - Joensuun Kalevaiset,pojat 2-3 - Karjalainen

6.6. Napialan Pyrkivä - Hämeenlinnan Kisa              11-7 - Hämeen Kansa

7.6. KooPee, Kerava - Hyvinkään Urheilijat              5-8  -  Hyvinkään Sanomat

11.6. Tervakosken sk - Hämeenlinnan Tuki               9-6 - Hämeen Sanomat

Salmin suojeluskunta - Salmin Rajavartiosto            23-9

Pitkärannan suojeluskunta - Salmin suojeluskunta      5-16

Salmin suojeluskunta - Impilahden suojeluskunta      13-6  -  Laatokka

21.6. Joensuun Palloseura - Sortavalan Palloilijat, Naiset  0-31 - Karjalainen

11.7. Limingan Niitto-Miehet - Oulun Kilpa-Veikot            4-4  - Suomenmaa

1931_-_07-27ma_ilmavoimat.JPG

1931_-_08-27to_Kokkola.JPG

1931_-_09-02ke_Ylistaro.JPG