Suojeluskuntapiirit 1930

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

Alkulohkot 10.8.:

Nurmeksessa: Pielisjärvi - Nurmes 5-4, Eno - Juuka 13-2, Pielisjärvi - Eno 22-8

Taipaleessa: Kuusjärvi - Taipale 11-8, Kuusjärvi - Liperi 26-12

Heinävaarassa: Pielisensuu - Kiihtelysvaara 20-3, Tuupovaara - Ilomantsi (luovutus), Pielisensuu - Tuupovaara 11-1

Pälkjärvellä: Pälkjärvi voitti Tohmajärven ja hävisi Pyhäselälle.

Jatko-ottelut:

Lieksassa 7.9.: Värtsilä - Pielisjärvi 21-9

Taipaleessa: Kuusjärvi - Pielisensuu 4-3

Kiteellä: Kesälahti voitti Kiteen ja Pyhäselän.

Suojeluskuntapiirin lopputurnaus:

Välierät: Värtsilä - Kuusjärvi 22-5, Joensuu - Kesälahti 25-4

Loppuottelu: Värtsilä - Joensuu 13-6.

Sortavalan suojeluskuntapiiri

Impilahti - Harlu  20-13  -  Laatokka

yst: Sortavalan meri - Harlu 31-15  -  Laatokka

välierät: Loimola - Elisenvaara 7-1, Sortavala - Impilahti 18-1

pronssiottelu: Elisenvaara - Impilahti 6-5

Loppuottelu: Sortavala - Loimola 7-3   -  Laatokka

Viipurin suojeluskuntapiiri

Alkuerä:

Metsäpirtti - Pyhäjärvi 23-11,

Rautu - Sakkola 24-6,

Metsäpirtti - Rautu 19-18 - Käkisalmen Sanomat

välierä: Hiitola - Metsäpirtti 14-3 - Lehti

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

alkuotteluita:

29.8.: Ylihärmä - Alahärmä 58-1

31.8. Laihia - Isokyrö    I. luovutti

31.8. Nurmo - Seinäjoki     30-0

31.8. Nurmo - Ilmajoki       29-1

31.8. Kuortane - Alajärvi       4-3  -  Ilkka

1.9. Kauhavalla: Ylihärmä - Lapua 18-4

lopputurnaus 14.9. Laihialla: Laihia - Ylihärmä 5-23

Loppuottelu: Nurmo - Ylihärmä 26-11

Nurmon_suojeluskunta_1930.jpg

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

puolivälierät: Orivesi - Hämeenkyrö 22-3, Toijala - Ruovesi (luovutus), Kangasala - Pirkkala 7-5, Tampere - Valkeakoski 26-6

välierät: Toijala - Orivesi 10-1, Tampere - Kangasala 16-4 / hävinneet: Valkeakoski - Pirkkala 15-4

Loppuottelu: Toijala - Tampere 12-5

ottelut 3. sijasta: Kangasala - Orivesi 9-7, Valkeakoski - Hämeenkyrö 11-7, Kangasala - Valkeakoski 17-5 / ottelu 6. sijasta: Pirkkala - Hämeenkyrö 15-13

Nuoret

1.kierros: Valkeakoski - Lempäälä 8-7

välierät: Toijala - Mänttä 28-5, Kangasala - Valkeakoski 27-13

Loppuottelu: Toijala - Kangasala 24-12

ottelut 2.sijasta: Mänttä - Valkeakoski 12-7, Kangasala - Mänttä (luovutus)

Åbo

Loppuottelu: Förbildensekomp. Åbo sk. - 3.kompp.    10-1

Vasa

Loppuottelu: Teerijärvi - Närpes 36-1   -  Lehti

Pohjola

alkuerä

Tervola - Alakemijoki                 32-2  -  Pohjolan Sanomat 

Kuopio

alkuerä

Iisalmi - Kiuruvesi                      40-3  -  Pohjois-savo

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

loppuottelu

Lahti - Riihimäki                           8-6  -  Etelä-Suomen Sanomat

maalaissuojeluskunnat

alkuerä

Loppi - Launonen                         18-5  -  Riihimäen Sanomat

loppuottelu:

Tervakoski - Hattula                     21-12  -  Tervakosken Kaiku

Jyväskylä

loppuottelu

Jyväskylä - Saarijärvi                    42-3  -  Sisä-Suomi

Raahe

loppuottelu

Paavola - Oulainen                        18-8  -  Kaiku