Valtakunnansarja 1939

aluemestarit_1939.jpg

Jatkokarsinnat

17.9.1939 Vuoksenniskan Urheilijat - Vehkalahden Veikot 9-5  -  Haminan Lehti

17.9.1939 Paavolan Kisa - Veitsiluodon Vastus 10-1  - Kaleva 21.9.39

23.9.1939 Harlun Kunto - Joensuun Kalevaiset  4-10  - Karjalainen 26.9.39 sivu7

karsinta keskeytyi   -   Lakeus

--------------------------------------------------------------------------------

Uusimaa

Helsingin NMKY - Järvenpään Palo 10-3  -  Hesari

18.8.1939 Helsingin NMKY - Katajanokan Haukat/2   15-2  -  Hesari

25.8.1939 Helsingin NMKY - Järvenpään Palo 18-4  -  Uusi Suomi

b-luokka

Oulunkylän Urheilijat - Helsingin Urheilupojat   8-2

Oulunkylän Urheilijat - Eteläiset                    4-1

Helsingin Urheilupojat - Eteläiset                  17-1

Varsinais-Suomi

vakka-Suomen sarja

Mynämäen Isku - Mietoisten Maununpojat 13-5

Laitilan Jyske - Vehmaan Vihuri                24-16   -  Lehti

Laitilan Jyske - Mietoisten Maununpojat     22-1

Vehmaan Vihuri - Mynämäen Isku              24-5

Laitilan Jyske - Mynämäen Isku                 16-5

Vehmaan Vihuri - Mietoisten Maununpojat   22-0   -  Turunmaa

Häme

Nokian Urheilijat - Kangasalan Kisa               3-7  -  Aamulehti

Valtion Lentokonetehdas - Nokian Urheilijat    6-4

Valtion Lentokonetehdas - Harjun sk            50-2

Kangasalan Kisa - Valtion Lentokonetehdas    0-12  -  Aamulehti

Kangasalan Kisa - Nokian Urheilijat               2-10

Valtion Lentokonetehdas - Kangasalan Kisa    19-4  -  Aamulehti

Nokian Urheilijat - Valtion Lentokonetehdas   12-5  -  Aamulehti

-

Harvialan Paukku - Valkeakosken Haka          26-19

Urjalalan Urheilijat - Valkeakosken Haka         12-5

Valkeakosken Haka - Toijalan Palloveikot/2      4-9

Harvialan Paukku - Urjalalan Urheilijat            6-4

Toijalan Palloveikot/2 - Urjalalan Urheilijat      4-3  -  Toijalan Sanomat

Toijalan Palloveikot/2 - Harvialan Paukku        8-4  -  Toijalan Sanomat, 22.07.1939

Toijalan Palloveikot/2 - Valkeakosken Haka    12-7  -  Toijalan Sanomat

Harvialan Paukku - Toijalan Palloveikot/2         4-13 - Toijalan Sanomat

Urjalalan Urheilijat - Toijalan Palloveikot/2       6-18  - Toijalan Sanomat

Lopputurnaus

Toijalan Palloveikot/2 - Kyröskosken Ponsi      22-1

Valtion Lentokonetehdas - Kyröskosken Ponsi 17-5

Valtion Lentokonetehdas - Toijalan Palloveikot/2 17-4 - Toijalan Sanomat

1 Valtion Lentokonetehdas 2 2 0 0 34 -9 4
2 Toijalan Palloveikot 2 2 1 0 1 26 -18 2
3 Kyröskosken Ponsi 2 0 0 2 6 -39 0

Satakunta

Ulvilan Pallonlyöjät - Hongonjoen Honka       18-7

Harjavallan Jymy - Hongonjoen Honka          13-3

Harjavallan Jymy - Ulvilan Pallonlyöjät            5-3   -  Satakunnan Kansa 6.9.39 s.4

Etelä-Pohjanmaa

maakuntasarja (=a-luokka)

1 Seinäjoen Maila-Jussit 10 8 1 1 97 -34 17
2 Vaasan Maila 10 7 0 3 111 -43 14
3 Ylistaron Veikot 10 6 1 3 89 -46 13
4 Vimpelin suojeluskunta 2 10 5 0 5 103 -72 10
5 Ilmajoen Kisailijat 10 3 0 7 54 -92 6
6 Laihian Urheilijat 10 0 0 10 16 -183 0

ottelut: SMJ-VM 5-4, SMJ-YV 10-6, SMJ-Vsk 9-2, SMJ-IK 19-7, SMJ-LU 10-0, VM-SMJ 2-8, VM-YV 0-12, VM-Vsk 10-4, VM-IK 26-2, VM-LU 36-1, YV-SMJ 1-1, YV-VM 1-2, YV-Vsk 9-3, YV-IK 7-5, YV-LU 18-1, Vsk-SMJ 10-9, Vsk-VM 5-9, Vsk-YV 11-9, Vsk-IK 18-6 (14.6.), Vsk-LU 25-1, IK-SMJ 2-7, IK-VM 1-3, IK-YV 3-11, IK-Vsk 8-4. IK-LU 8-3, LU-SMJ 0-28, LU-VM 4-19, LU-YV 1-15, LU-Vsk 2-21, LU-IK 3-12.

Kiri - Lehti


b-luokassa kaikkiaan 19 joukkuetta, joista  a-luokkaan nousivat Alajärven suojeluskunta ja Kauhajoen Karhu.

1 Laihian Liitto 6 6 0 0 61 -22 12
2 Vähäkyrön Viesti 6 4 0 2 71 -39 8
3 Vaasan Maila 2 6 1 0 5 56 -68 2
4 Isonkyrön Ap. Palloilijat 6 1 0 5 27 -86 2

ottelut:

3.6.1939 Vaasan Maila/2 - Vähäkyrön Viesti          14-17  -  Vaasa

LL-VäVi 7-5, LL-VM 11-6, LL-IAP 15-0 (13.8.), VV-LL 6-7 (30.7.), VV-VM 12-4 (13.8.), VV-IAP 12-3 (6.8.), VM-LL 0-13 (6.8.), VM-IAP 28-7, IAP-LL 5-8, IAP-VV 4-19, IAP-VM 8-4 (30.7.)

1 Kauhajoen Karhu 6 6 0 0 135 -21 12
2 Kurikan Ryhti 6 4 0 2 63 -57 8
3 Teuvan Rivakka 6 2 0 4 24 -70 4
4 Jalasjärven suojeluskunta 6 0 0 6 27 -101 0

ottelut: KaKa-KR 11-4, KaKa-TR 22-6, KaKa-Jsk 16-4, KR-KaKa 6-25, KR-TR 5-0, KR-Jsk 11-1, TR-KaKa 0-24, TR-KR 2-16, TR-Jsk (Jsk luovutti), Jsk-KaKa 1-37, Jsk-KR 18-21, Jsk-TR 3-16.

1 Ilmajoen Kisailijat 2 8 6 1 1 88 -49 13
2 Nurmon Jymy 8 5 0 3 104 -58 10
3 Seinäjoen Maila-Jussit 2 8 3 2 3 59 -65 8
4 Peräseinäjoen Toive 8 3 1 4 69 -84 7
5 Kouran Louhi 8 1 0 7 60 -124 2

ottelut: IK-Jymy 8-7, IK-SMJ 4-4, IK-PeTo 9-5, IK-Louhi 24-10, Jymy-IK 6-2, Jymy-SMJ 14-9, Jymy-PeTo 18-9, Jymy-Louhi 24-6, SMJ-IK 5-7, SMJ-Jymy 7-4, SMJ-PeTo 10-9, SMJ-Louhi 2-8, PeTo-IK 6-14, PeTo-Jymy 13-10, PeTo-SMJ 8-8, PeTo-Louhi 8-7, Louhi-IK 6-20, Louhi-Jymy 4-21, Louhi-SMJ 11-14, Louhi-PeTo 8-11.

 

1 Alajärven suojeluskunta 6 5 0 1 71 -33 10
2 Kauhavan Visa 6 5 0 1 64 -62 10
3 Ylihärmän Junkkarit 2 6 2 0 4 48 -54 4
4 Kuortaneen Kunto 6 0 0 6 47 -81 0 kuva
Kortesjärven Järvi-Veikot luopui
Soinin Sisu luopui

ottelut: Ask-Visa 21-9, Ask-YJ 13-12, Ask-KuKu 15-1, Ask-KJV 24-6, Ask-SS 43-2, Visa-Ask 3-2, Visa-YJ 8-5, Visa-KuKu 19-18, YJ-Ask 3-10, YJ-Visa 6-10, YJ-KuKu 6-2, YJ-KJV 16-0, YJ-SS 33-1, KuKu-Ask 5-10, KuKu-Visa 10-15, KuKu-YJ 11-16, KJV-Visa 8-17, SS-KuKu 9-21.

Lähde 1 - Lähde2 - Lähde3 - Lähde4 - Lähde5

b-ryhmän loppuottelut:

Kauhajoen Karhu - Ilmajoen Kisailijat                 13-8

Alajärven suojeluskunta - Laihian Liitto               8-0   -   Ilkka

Alajärven suojeluskunta - Kauhajoen Karhu        13-5   -  protesti meni läpi

Ilmajoen Kisailijat - Laihian Liitto                       8-0

Kauhajoen Karhu - Laihian Liitto                        8-0  -  Suupohjan Sanomat

Alajärven suojeluskunta - Ilmajoen Kisailijat         5-3  -  Ilkka

Kauhajoen Karhu - Alajärven suojeluskunta           -   A. luovutti uusinnan



1 Kauhajoen Karhu 3 3 0 0 21 -8 6
2 Alajärven suojeluskunta 3 2 0 1 13 -3 4
3 Ilmajoen Kisailijat 2 3 1 0 2 19 -18 2
4 Laihian Liitto 3 0 0 3 0 -24 0

Pohjois-Pohjanmaa

a-luokka

Paavolan Kisa - Rantsilan Raikas                            25-0

Tyrnävän Tempaus - Paavolan Kisa                          5-6

Tyrnävän Tempaus - Rantsilan Raikas                       0-4  -  Kaleva

Rantsilan Raikas - Paavolan Kisa                             0-4

Muhoksen suojeluskunnan Urheilijat - Oulun Pyrintö    12-7  -  Kaiku

Muhoksen suojeluskunnan Urheilijat - Oulun Pyrintö   11-6  - Kaleva

A-sarjan loppuottelut

Paavolan Kisa - Muhoksen suojeluskunnan Urheilijat  28-0  -  Kaiku

Muhoksen suojeluskunnan Urheilijat - Paavolan Kisa    3-9  -  Kaiku

B-luokka

otteluohjelma (alustava)

alkuerät    -   Kaiku

Lumijoen Lumiukot - Limingan Niittomiehet               14-25

Raahen Vesa - Oulun NMKY                                  R. luopui

lopputurnaus

Limingan Niittomiehet - Kempeleen Kiri                      5-0   -  Liitto 

Limingan Niittomiehet - Oulun NMKY                         4-3   -  Kaiku

Oulun NMKY - Kempeleen Kiri                                  5-3

Lappi

Kuusiluodon Yritys - Alatornion sk Urheilijat               50-1 - Pohjois-Pohja

Veitsiluodon Vastus - Lapin Pojat                            13-1 - Pohjolan Sanomat

Simon suojeluskunnan Urheilijat - Veitsiluodon Vastus   4-5

Simon suojeluskunnan Urheilijat - Lapin Pojat             5-14  - Pohjolan Sanomat

Veitsiluodon Vastus - Kuusiluodon Yritys                   18-5

Kuusiluodon Yritys - Veitsiluodon Vastus                   10-14 - Pohjolan Sanomat

Veitsiluodon Vastus - Simon suojeluskunnan Urheilijat  12-0  -  Pohjolan Sanomat

Simon suojeluskunnan Urheilijat - Kuusiluodon Yritys     8-9  -  Pohjolan Sanomat

Lapin Pojat - Veitsiluodon Vastus                            16-5  - Rovaniemi 5.9.1939

Kuusiluodon Yritys - Lapin Pojat                              10-9    -   Kiri

Lapin Pojat - Kuusiluodon Yritys                              12-2    -  Rovaniemi


Veitsiluodon Vastuksen joukkue voitti aluemestaruuden.

------------------------------------------------------------------------------

Kymenlaakso

28.7.1939 Kymin NMKY - Kotkan Poliisiurheiijat        7-8   -  Etelä-Suomi

29.7.1939 Kymin NMKY - Sunilan Sisu                   3-10  -  Etelä-Suomi

2.8.1939 Haminan Palloilijat/2 - Kymin NMKY         10-15  - Haminan lehti

25.8.1939 Kymin NMKY - Haminan Palloilijat/2          2-2

26.8.1939 Sunilan Sisu - Kymin NMKY                    6-48

28.8.1939 Kotkan Poliisiurheiijat - Kymin NMKY        8-12

29.8.1939 Kymin NMKY - Vehkalahden Veikot          4-2 - Etelä-Suomi

tilanne 2.9.39

Lahti

23.7.1939 Heinolan Maila-Pojat - Lahden Mailaveikot 8-19 -Heinolainen,25.07.1939

30.7.1939 Orimattilan Jymy - Heinolan Maila-Pojat 13-18  -  Itä-hämäläinen

20.8.1939 Lahden Mailaveikot - Heinolan Maila-Pojat  5-8  -  Heinolan Sanomat

b-luokka

30.7.1939 Heinolan Maila-Pojat/2 - Hartolan Voima  5-4

30.7.1939 Lahden Mailaveikot/2 - Vesivehmaan Raikkaan Palloilijat 17-2

18.8.1939 Vesivehmaa... - Lahden Mailaveikot/2    2-12   -  Lahti

20.8.1939 Lahden Mailaveikot/2 - Heinolan Maila-Pojat/2  13-3

lähde1

Suur-Savo joukkueita 7

A-luokka

1 Mikkelin Ajo 4 4 0 0 35 -20 8
2 Jyväskylän Kiri 2 4 1 0 3 26 -29 2
3 Pieksämäen Palloilijat 4 1 0 3 27 -39 2

ottelut: Ajo-Kiri 4-3 (30.7.), Ajo-PP 13-4 (2.7.), Kiri-Ajo 6-9 (23.7.), Kiri-PP 12-8 (13.8.), PP-Ajo 7-9 (24.8.), PP-Kiri 8-5 (15.7.)

B-luokka, alkusarja

Keski-Suomen piirin maalaisseurojen pm    
1 Äänekosken Urheilijat 2 2 0 0 18 -9 4
2 Haapaniemen Urheilijat 2 1 0 1 14 -18 2
3 Hankasalmen Hanka 2 0 0 2 9 -14 0

ottelut: ÄU-HU 12-6 (23.7.), HU-Hanka 8-6 (5.7.), Hanka-ÄU 3-6 (28.6.)

B-luokan loppuottelut: Rantasalmen Urheilijat - Äänekosken Urheilijat 15-3 (30.7.), Äänekosken Urheilijat - Rantasalmen Urheilijat 16-15 (13.8.) - B-mestari Rantasalmen Urheilijat juoksuin 30-19.

Lähde1 - Lähde2

Pohjois-Savo

Karsintaa     - ohjlelma, Pohjois-Savo

Siilinjärven Ponnistus - Lapinlahden Veto                12-10

Lapinlahden Veto - Siilinjärven Ponnistus                  7-8

Maaseutuseurojen lopputurnaus

Siilinjärven Ponnistus - Iisveden Kiri                       17-2

Siilinjärven Ponnistus - Nilsiän Haka                       16-2  -  Savo

Etelä-Leppävirran Kiipperä - Iisveden Kiri                 8-6

Siilinjärven Ponnistus - Etelä-Leppävirran Kiipperä   17-2  - Savo, 08.08.1939

Nilsiän Haka luopui 1.ottelunsa jälkeen. Suonenjoen Vasama ei saapunut ollenkaan.

Joukkueita kaikkiaan 10, 3 parasta lopputurnauksessa

1 Siilinjärven Ponnistus 2 2 0 0 33 -6 4
2 Varkauden Urheilijat 2 1 0 1 13 -24 2
3 Kuopion Kopparit 2 0 0 2 5 -21 0

ottelut: SP-VU 20-5, SP-KK 13-1, VU-KK 8-4

Lehti


Kainuu

Ristijärven Humu

18.7.1939 Ristijärven Humu - Kuhmon Kiva                  9-2  -  Kainuun Suunta

Pohjois-Karjala

A-luokassa 4 joukkuetta - B-luokassa 5

1 Joensuun Kalevaiset 6 6 0 0 119 -22 12
2 Nunnanlahden Viesti 6 4 0 2 55 -61 8
3 Enon suojeluskunta 6 2 0 4 22 -55 4
4 Kuusjärven Partio 6 0 0 6 18 -76 0

Laaka-lehti

Enon suojeluskunta - Joensuun Kalevaiset  3-27  -  Lehti

Joensuun Kalevaiset - Enon suojeluskunta  9-5

9.7.1939 Nunnanlahden Viesti - Kuusjärven Partio 13-11  -  Lehti

16.7.1939 Nunnanlahden Viesti - Joensuun Kalevaiset 5-8  - Lehti

Joensuun Kalevaiset - Nunnanlahden Viesti 25-5

30.7.1939 Kuusjärven Partio - Nunnanlahden Viesti  3-13  -  Lehti

2.8.1939 Nunnanlahden Viesti - Enon suojeluskunta  7-5

3.8.1939 Kuusjärven Partio - Joensuun Kalevaiset  4-14  -  Lehti

4.8.1939 Enon suojeluskunta - Nunnanlahden Viesti 9-12 - Lehti

24.8.1939 Joensuun Kalevaiset - Kuusjärven Partio 36-0  - Lehti

Kuusjärvi luovutti molemmat ottelunsa Enoa vastaan.

Itä-Karjala
Harlun Kunto

Kaakkois-Suomi

A-luokka, 9 joukkuetta

Tilanteet kevätkauden päättyessä:

Viipurin Aliupseeri Urheilijat 2 2 0 0 24 -13 4
Koiviston Urheilijat 2 2 0 0 16 -8 4
Johanneksen Kireät 3 1 0 2 21 -27 2
Viipurin NMKY 3 0 0 3 18 -31 0

otteluita: KU-NMKY 9-2 - Karjala , JK-KU 6-7...

1.8.1939 Koiviston Urheilijat -Viipurin Aliupseeri Urheilijat 15-13 -Rannan Sanomat

Enson Kisailijat 2 3 3 0 0 39 -16 6
Vuoksenniskan Urheilijat 3 2 1 0 36 -25 5
Lappeenrannan Urheilu-Miehet 4 2 0 2 44 -27 4
Jääsken Kirijät 4 1 1 2 41 -41 3
Antrean Esa 4 0 0 4 26 -77 0

ottelut: EK-LUM 7-4 - Karjala , EK-JäKi 14-5, EK-Esa 18-7 - Karjala, VU-EK 18-22 - ottelu mitätöitiin ja määrättiin uusittavaksi, LUM-VU 7-10, LUM-JäKi 6-4 - lähde Ylä-Vuoksi, LUM-Esa 27-6 - lähde Etelä-Saimaa, JäKi-VU 13-13 - Etelä-Saimaa, Esa-VU 5-13, Esa-JäKi 8-19.

20.7.1939 Enson Kisailijat 2 - Vuoksenniskan Urheilijat     5-23  -  Ylä-Vuoksi

syyskausi:

7.9.1939 Jääsken Kirijät - Enson Kisailijat/2                     6-3 - Karjala

11.9.1939 Viipurin Aliupseeri Urheilijat - Johanneksen Kireät 9-8  -  Karjala

Koiviston Urheilijat luovutti kaksi otteluaan (VAU ja Kireät)   -    Rannan Sanomat

Alueen loppuottelu

15.9.1939 Vuoksenniskan Urheilijat - Viipurin Aliupseeri Urheilijat  11-3 - Karjala, 16.09.1939

B-luokka, 11 joukkuetta

Kevätkauden sarjatilanteet:

Rautjärven Urheilijat 2 2 0 0 22 -19 4
Imatran Jyske 2 1 0 1 24 -17 2
Jääsken Kirijät 2 2 0 0 2 10 -20 0

Jyske-JäKi 12-3 - Karjala... RaU - Jyske 14-12 - Karjala, RaU - JäKi 8-7 - Ylä-Vuoksi

Viipurin Lammenpojat 2 2 0 0 11 -6 4
Luumäen Pojat 2 2 0 0 6 -5 4
Lemin Eskot 3 1 0 2 28 -24 2
Lappeen Riento 3 0 0 3 7 -17 0

Lemin Eskot - Lappeen Riento  17-7  lähde Etelä-Saimaa,  Viipurin Lammenpojat - Lemin Eskot  11-6 - Etelä-Savo , Luumäen Pojat - Lemin Eskot 6-5 - Etelä-Savo,

23.7.1939 Viipurin Lammenpojat - Luumäen Pojat     8-6

Valkjärven Vauhti 3 3 0 0 52 -9 6
Raudun Ns Palloilijat 3 2 0 1 45 -15 4
Raivolan Urheilijat 2 0 0 2 4 -32 0
Kuolemajärven Kiri 2 0 0 2 6 -51 0 kuva

Valkjärven Vauhti - Raudun Ns. Palloilijat  8-5  -  Lähde1

Raudun Ns. Palloilijat - Raivolan Urheilijat 15-4  -  Lehti

Kuolemajärven Kiri - Raudun Ns. Palloilijat 3-25  -  Lehti

Valkjärven Vauhti - Kuolemanjärven Kiri    17-5  -  Rannan Sanomat

Lähde2

syyskausi:

13.8.1939 Raudun Ns. Palloilijat - Luumäen Pojat          21-9

20.8.1939 Raudun Ns. Palloilijat - Viipurin Lammenpojat 18-3 - Käkisalmen San.

 

1939_-_valtakunnansarjaa_Rautu_-_Valkjarvi.JPG