Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:36213 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Valtakunnansarja 1939

Pohjois-Karjala

A-luokassa 4 joukkuetta - B-luokassa 5

1 Joensuun Kalevaiset 6 6 0 0 119 -22 12
2 Nunnanlahden Viesti 6 4 0 2 55 -61 8
3 Enon suojeluskunta 6 2 0 4 22 -55 4
4 Kuusjärven Partio 6 0 0 6 18 -76 0

1939_-_Pohjois-Karjala_vks.JPG

Pohjois-Savo

Joukkueita kaikkiaan 10, 3 parasta lopputurnauksessa

1 Siilinjärven Ponnistus 2 2 0 0 33 -6 4
2 Varkauden Urheilijat 2 1 0 1 13 -24 2
3 Kuopion Kopparit 2 0 0 2 5 -21 0

ottelut: SP-VU 20-5, SP-KK 13-1, VU-KK 8-4

Suur-Savo joukkueita 7

A-luokka

1 Mikkelin Ajo 4 4 0 0 35 -20 8
2 Jyväskylän Kiri 2 4 1 0 3 26 -29 2
3 Pieksämäen Palloilijat 4 1 0 3 27 -39 2

ottelut: Ajo-Kiri 4-3 (30.7.), Ajo-PP 13-4 (2.7.), Kiri-Ajo 6-9 (23.7.), Kiri-PP 12-8 (13.8.), PP-Ajo 7-9 (24.8.), PP-Kiri 8-5 (15.7.)

B-luokka, alkusarja

Keski-Suomen piirin maalaisseurojen pm    
1 Äänekosken Urheilijat 2 2 0 0 18 -9 4
2 Haapaniemen Urheilijat 2 1 0 1 14 -18 2
3 Hankasalmen Hanka 2 0 0 2 9 -14 0

ottelut: ÄU-HU 12-6 (23.7.), HU-Hanka 8-6 (5.7.), Hanka-ÄU 3-6 (28.6.)

B-luokan loppuottelut: Rantasalmen Urheilijat - Äänekosken Urheilijat 15-3 (30.7.), Äänekosken Urheilijat - Rantasalmen Urheilijat 16-15 (13.8.) - B-mestari Rantasalmen Urheilijat juoksuin 30-19.

Etelä-Pohjanmaa

maakuntasarja (=a-luokka)

1 Seinäjoen Maila-Jussit 10 8 1 1 97 -34 17
2 Vaasan Maila 10 7 0 3 111 -43 14
3 Ylistaron Veikot 10 6 1 3 89 -46 13
4 Vimpelin suojeluskunta 2 10 5 0 5 103 -72 10
5 Ilmajoen Kisailijat 10 3 0 7 54 -92 6
6 Laihian Urheilijat 10 0 0 10 16 -183 0

ottelut: SMJ-VM 5-4, SMJ-YV 10-6, SMJ-Vsk 9-2, SMJ-IK 19-7, SMJ-LU 10-0, VM-SMJ 2-8, VM-YV 0-12, VM-Vsk 10-4, VM-IK 26-2, VM-LU 36-1, YV-SMJ 1-1, YV-VM 1-2, YV-Vsk 9-3, YV-IK 7-5, YV-LU 18-1, Vsk-SMJ 10-9, Vsk-VM 5-9, Vsk-YV 11-9, Vsk-IK 18-6 (14.6.), Vsk-LU 25-1, IK-SMJ 2-7, IK-VM 1-3, IK-YV 3-11, IK-Vsk 8-4. IK-LU 8-3, LU-SMJ 0-28, LU-VM 4-19, LU-YV 1-15, LU-Vsk 2-21, LU-IK 3-12.


b-luokassa kaikkiaan 19 joukkuetta, joista  a-luokkaan nousivat Alajärven suojeluskunta ja Kauhajoen Karhu.

1 Laihian Liitto 6 6 0 0 61 -22 12
2 Vähäkyrön Viesti 6 4 0 2 71 -39 8
3 Vaasan Maila 2 6 1 0 5 56 -68 2
4 Isonkyrön Ap. Palloilijat 6 1 0 5 27 -86 2

ottelut: LL-VäVi 7-5, LL-VM 11-6, LL-IAP 15-0 (13.8.), VV-LL 6-7 (30.7.), VV-VM 12-4 (13.8.), VV-IAP 12-3 (6.8.), VM-LL 0-13 (6.8.), VM-VV 14-17, VM-IAP 28-7, IAP-LL 5-8, IAP-VV 4-19, IAP-VM 8-4 (30.7.)

1 Kauhajoen Karhu 6 6 0 0 135 -21 12
2 Kurikan Ryhti 6 4 0 2 63 -57 8
3 Teuvan Rivakka 6 2 0 4 24 -70 4
4 Jalasjärven suojeluskunta 6 0 0 6 27 -101 0

ottelut: KaKa-KR 11-4, KaKa-TR 22-6, KaKa-Jsk 16-4, KR-KaKa 6-25, KR-TR 5-0, KR-Jsk 11-1, TR-KaKa 0-24, TR-KR 2-16, TR-Jsk (Jsk luovutti), Jsk-KaKa 1-37, Jsk-KR 18-21, Jsk-TR 3-16.

1 Ilmajoen Kisailijat 2 8 6 1 1 88 -49 13
2 Nurmon Jymy 8 5 0 3 104 -58 10
3 Seinäjoen Maila-Jussit 2 8 3 2 3 59 -65 8
4 Peräseinäjoen Toive 8 3 1 4 69 -84 7
5 Kouran Louhi 8 1 0 7 60 -124 2

ottelut: IK-Jymy 8-7, IK-SMJ 4-4, IK-PeTo 9-5, IK-Louhi 24-10, Jymy-IK 6-2, Jymy-SMJ 14-9, Jymy-PeTo 18-9, Jymy-Louhi 24-6, SMJ-IK 5-7, SMJ-Jymy 7-4, SMJ-PeTo 10-9, SMJ-Louhi 2-8, PeTo-IK 6-14, PeTo-Jymy 13-10, PeTo-SMJ 8-8, PeTo-Louhi 8-7, Louhi-IK 6-20, Louhi-Jymy 4-21, Louhi-SMJ 11-14, Louhi-PeTo 8-11.

 

1 Alajärven suojeluskunta 6 5 0 1 71 -33 10
2 Kauhavan Visa 6 5 0 1 64 -62 10
3 Ylihärmän Junkkarit 2 6 2 0 4 48 -54 4
4 Kuortaneen Kunto 6 0 0 6 47 -81 0
Kortesjärven Järvi-Veikot luopui
Soinin Sisu luopui

ottelut: Ask-Visa 21-9, Ask-YJ 13-12, Ask-KuKu 15-1, Ask-KJV 24-6, Ask-SS 43-2, Visa-Ask 3-2, Visa-YJ 8-5, Visa-KuKu 19-18, YJ-Ask 3-10, YJ-Visa 6-10, YJ-KuKu 6-2, YJ-KJV 16-0, YJ-SS 33-1, KuKu-Ask 5-10, KuKu-Visa 10-15, KuKu-YJ 11-16, KJV-Visa 8-17, SS-KuKu 9-21.

Pohjola

pohjola1.jpg

Kaakkois-Suomi

A-luokka, 9 joukkuetta

Tilanteet kevätkauden päättyessä:

Viipurin Aliupseeri Urheilijat 2 2 0 0 24 -13 4
Koiviston Urheilijat 2 2 0 0 16 -8 4
Johanneksen Kireät 3 1 0 2 21 -27 2
Viipurin NMKY 3 0 0 3 18 -31 0

otteluita: KU-NMKY 9-2, JK-KU 6-7...

Enson Kisailijat 2 3 3 0 0 39 -16 6
Vuoksenniskan Urheilijat 3 2 1 0 36 -25 5
Lappeenrannan Urheilu-Miehet 4 2 0 2 44 -27 4
Jääsken Kirijät 4 1 1 2 41 -41 3
Antrean Esa 4 0 0 4 26 -77 0

ottelut: EK-LUM 7-4, EK-JäKi 14-5, (EK-Esa 18-7), VU-EK 18-22 - ottelu mitätöitiin ja määrättiin uusittavaksi, LUM-VU 7-10, (LUM-JäKi 6-4), (LUM-Esa 27-6), (JäKi-VU 13-13), Esa-VU 5-13, Esa-JäKi 8-9 - (Suluissa olevat on laskettu sarjataulukon ja tiedossa olevien pelien avulla).

Aluemestaruuden voitti lopulta Vuoksenniskan Urheilijat.

B-luokka, 11 joukkuetta

1939_-_valtakunnansarjaa_Rautu_-_Raivola.JPG

1939_-_valtakunnansarjaa_Rautu_-_Kuolemajarvi.JPG

Kevätkauden sarjatilanteet:

Rautjärven Urheilijat 2 2 0 0 22 -19 4
Imatran Jyske 2 1 0 1 24 -17 2
Jääsken Kirijät 2 2 0 0 2 10 -20 0

Viipurin Lammenpojat 2 2 0 0 11 -6 4
Luumäen Pojat 2 2 0 0 6 -5 4
Lemin Eskot 3 1 0 2 28 -24 2
Lappeen Riento 3 0 0 3 7 -17 0

Valkjärven Vauhti 3 3 0 0 52 -9 6
Raudun Ns Palloilijat 3 2 0 1 46 -16 4
Raivolan Urheilijat 2 0 0 2 4 -32 0
Kuolemajärven Kiri 2 0 0 2 6 -51 0

syyskausi:

1939_-_valtakunnansarjaa_Rautu_-_Lammenpojat.JPG

1939_-_valtakunnansarjaa_Rautu_-_Valkjarvi.JPG