Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:26042 kpl

Suojeluskuntapiirit 1929

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

alkulohko-otteluita:

Pyhäselkä - Rääkkylä luov, / Pyhäselkä - Tohmajärvi 19-8

Kuusjärvi - Liperi 21-4, Taipale - Polvijärvi 30-3 / Kuusjärvi - Taipale (luovutus)

Juuka - Nurmes 9-4 / Pielisjärvi - Juuka 7-3, Kitee - Kesälahti 25-4, Kiihtelysvaara voitti Heinävaaran.

lopputurnaus: Kuusjärvi - Pyhäselkä 26-0 , Kitee - Kiihtelysvaara ? , Pielisjärvi ei saapunut.

Välierä: Joensuu - Kuusjärvi 8-5

Loppuottelu: Värtsilä - Joensuu 5-2   - eräs lähde

Selostus loppuotteluista:  Karjalainen, 03.09.1929, nro 101, s. 4

Sortavalan suojeluskuntapiiri

alkuerät:

Harlu - Parikkala 31-5, Laatokan meri - Impilahti 7-2, Laatokan meri - Harlu 5-2, Impilahti - Parikkala 15-5,

Loimola - Elisenvaara 8-7, Sortavala - Elisenvaara 10-3

Loimola - Laatokan meri 9-2, Sortavala - Laatokan meri 19-1 / Impilahti - Elisenvaara 6-1

lähde: Rajan turva : Sortavalan suojeluskuntapiirin äänenkannattaja, 01.07.1929, nro 7-8, s. 12

Loppuottelu: Loimola - Sortavala 3-17  -  lähde

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

puolivälierät: Toijala - Kangasala 10-1, Orivesi - Pirkkala 14-2, Ikaalinen - Mänttä 13-5, Tampere - Valkeakoski 18-2 / hävinneiden 'lohko': Kangasala - Pirkkala 23-5, Valkeakoski - Mänttä 12-4

välierät: Toijala - Orivesi 10-3, Tampere - Ikaalinen 13-4 / hävinneet: Ikaalinen - Pirkkala 8-1, Orivesi - Kangasala 9-6

Loppuottelu: Tampere - Toijala 12-6

ottelut 2.sijasta: Ikaalinen - Orivesi 10-7, Toijala - Ikaalinen ei pelattu, 2. sija jaettiin näiden kesken.

ottelu 5. sijasta: Kangasala - Valkeakoski 13-10   -   eräskin lähde

lähde 

2.alueen mestaruus: Aitolahti - Teisko 9-3, Aitolahti - Mesukylä 6-2 - Etelä-Pirkkala ei osallistunut. lähde

Kuopion suojeluskuntapiiri

Ryhmä I Suonenjoella 26.7. : Vesanto - Rautalampi 14-2, Karttula - Suonenjoki 13-12 / Vesanto - Karttula 23-11, Rautalampi - Suonenjoki (luovutus)

Ryhmä II Vehmersalmella 31.7. : Heinävesi - Vehmersalmi 11-10, Kuopion mlk - Leppävirta 16-9 / Kuopion mlk - Heinävesi 14-7, Vehmersalmi - Leppävirta 22-13

Ryhmä III: Siilinjärvi - Juankoski 12-6, Tuusniemi - Muuruvesi 17-1, Nilsiä - Kaavi 29-8 / Siilinjärvi - Tuusniemi (luovutus) / Nilsiä - Siilinjärvi 23-13

Ryhmä IV: Keitele - Pielavesi, Lapinlahti - Maaninka (ei tietoja)

Ryhmä V: Sonkajärvi - Varpaisjärvi, Sukeva - Vieremä, Iisalmi - Kiuruvesi (ei tietoja)

puolivälierät: Vesanto - Kuopion mlk (luovutus), Nilsiä - Iisalmi 8-3 (Iisalmella 17.8.). Kuopio ja Varkaus suoraan lopputurnaukseen.  -   lähde

Lopputurnaus Iisalmella 19.8.

välierät: Varkaus - Vesanto 22-1, Kuopio - Nilsiä 10-5

Loppuottelu: Kuopio - Varkaus 8-5 / 3. sijasta: Vesanto - Nilsiä 8-4

Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

Loppuottelu 1.9. Salossa: Salo-Uskela - Loimaa 2-1

maaseudun loppuottelu 1.9. Turussa: Sauvo - Raisio 20-6

Vasa skyddskårdistrikt

1. kierros: Terjärv - Nedervetil 18-12, Korsholm I - Korsholm II 15-6, Vörå södra - Oravais 20-10, Lappfjärd - Kristinestad 21-19, Närpes - Yttermark 60-12, Pörtom - Petalax 16-5.

2. kierros: Terjärv - Karleby 20-1, Solv - Korsholm I 29-10, Lappfjärd - Sideby 53-8, Malax - Pörtom 17-5

3. kierros: Solv - Vörå södra 10-4, Lappfjärd - Närpes 28-26, Malax - Övermark 17-5.

välierät: Terjärv - Solv 20-6, Lappfjärd - Malax 20-10

Loppuottelu: Terjärv - Lappfjärd 34-6  -  lähde

Viipurin suojeluskuntapiiri

Välierät:

Imatra - Kirvu 11-0, Hiitola - Enso 10-7, Imatra - Hiitola 5-1

Säiniö - Koivisto 18-1, Vahviala - Johannes 19-12, Vahviala - Säiniö 20-13, Vuoksenranta - Tali 13-7, Vahviala - Vuoksenranta 18-0   -   lähde

Luumäki - Säkkijärvi 18-5, Lappeenranta - Lemi 14-1, Lappeenranta - Luumäki 12-4  - lähde

Lopputurnaus

1) Viipuri 2) Terijoki 3) Vahviala 4) Imatra-Tainionkoski 5) Metsäpirtti 6) Lappeenranta

Viipuri - Imatra-Tainionkoski 7-3, Viipuri - Terijoki 7-2, Viipuri - Vahviala 10-0 lähde

Vahviala - Lappeenranta 4-0, Terijoki - Imatra 10-6, Metsäpirtti - Lappeenranta 3-2, Terijoki - Vahviala 6-4,  lähde

Pohjolan suojeluskuntapiiri

Rovaniemi - Kuolajärvi 4-6  -  Lähde

välierä: Kemi - Kuolajärvi 24-15

Loppuottelu: Karihaara - Kemi 27-21  Lähde: Pohjolan suojeluskuntapiirin tiedonantolehti, 01.07.1929, nro 7-8, s. 21

Raahen suojeluskuntapiiri

alkuerät:

1. ryhmä: Pulkkila - Piippola 9-5, Haapavesi - Pulkkila 18-2 muut:Pyhäntä, Rantsila, Kestilä luov.

2. ryhmä: Pyhäjoki - Merijärvi 15-7

3. ryhmä: Kärsämäki - Reisjärvi 18-2, Pyhäjärvi - Haapajärvi 31-7, Pyhäjärvi-Kärsämäki 9-7

4. ryhmä: Ylivieska, Nivala ja Alavieska - eivät pelanneet ollenkaan.

5. ryhmä: Saloinen - Revoblahti 16-10. Siikajoki ja Pattijoki luopuivat.

6. ryhmä: Oulainen - Vihanti 9-2

välierät:

Oulainen - Pyhäjoki 22-0, Oulainen - Haapavesi 4-3 / Raahe voitti Saloisen.

Lopputurnaus:

Oulainen - Raahe 32-23, Pyhäjärvi ei saapunut / Paavola - Oulainen 10-4.   lähde Kuormarenki : Raahen suojeluskuntapiirin lehti, 01.11.1929, nro 11, s. 11

Oulun suokeluskuntapiiri

välierät: Tyrnävä - Liminka 7-16, Oulu - Oulunsalo 15-4  -  lähde

välierä: Kempele - Haukipudas 9-4 - lähde

Lopputurnaus: Kempele - Oulu 4-15, Liminka - Oulu 6-4 - lähde: Liitto, 10.09.1929, nro 208, s. 4

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

alkuerä: Kotka - Kotkan msk 20-9, Kotka - Kymi 20-3  -  Lähde

alkuerä: Myllykoski - Virolahti 11-10  -  Lähde

alkuerä: Kouvola - Jaala 9-5  -  lähde

Lopputurnaus:

1. Hamina  - lähde ja tulokset

Pohjois-Uudenmaan suojeluskuntapiiri

alkuerä: Hyvinkää - Lohja 12-2  -  Lähde

välierät: Pohjois-Lohja - Porvoo 20-0, Orimattila - Pyhäjärvi 4-3, Hyvinkää - Orimattila 9-3 - lähde

Loppukahinat: Hyvinkää - Järvenpää 2-9, Kerava - Järvenpää 10-2

maalaissuojeluskunnat: Järvenpää - Sammatti 17-7  -  Lähde

Mikkelin suojeluskuntapiiri

Kaupunkisarja: Mikkeli - Heinola 23-5

maalaissarja: Pieksämäki - Kangasniemi 9-2  -  lähde

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Lopputurnaus: Sievi - Kannus 9-7 , Kokkola - Sievi 16-3  -  Lähde

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

Loppuottelu: Lahti - Riihimäki 7-3  -  lähde

maalaissuojeluskunnat: Tervakoski - Janakkala 14-2, Tervakoski - Lammi 18-5,

Loppuottelu:  Tervakoski - Hattula 9-5  -  Lähde

Helsingin suojeluskuntapiiri

Loppuottelu: 1/Sininen - IkämiesP 14-0  -  Lähde

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

alkueriä: Nurmo - Lapua 31-2, Laihia - Isokyrö 16-10  -  lähde

alkuerä: Laihia - Vaasa 11-9  -  lähde

alkuerä: Nurmo - Kuortane 12-6  -  lähde

uusintaottelu: Laihia - Vaasa 6-2

Lopputurnaus: Laihia ja Kauhajoki luovuttivat - Nurmo sai mestaruuden.

pojat: Peräseinäjoki - Isokyrö 8-4, Nurmo - Peräseinäjoki 10-6  -  Lähde

Åboland skyddskårdistrikt

Lopputurnaus: Kimito - Pargas 16-9, Äbo I bataljon - Nagu 6-4, Kimito - Västanfjärd 10-7

Loppuottelu: Äbo I bataljon - Kimito 12-11 -Lähde Åbo Underrättelser, 12.08.1929, nro 219, s. 2

Kainuun suojeluskuntapiiri

Paltamo - Kuhmo 14-11, Kajaani - Paltamo 22-2  -  lähde

Satakunnan suojeluskuntapiiri

Jyväskylän suojeluskuntapiiri

Nylands Södra skyddskårdistrikt