Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:21772 kpl

Maakuntasarja 1980

Lohkojen voittajat nousivat suomensarjaan. Toiseksi sijoittuneet pääsivät jatkokarsintaan ja näille oli tarjolla vielä 3 paikkaa suomensarjaan.

Itälohko

Karjalan Maila 14 13 0 1 219 -81 26
Kiteen Urheilijat 14 10 0 4 151 -119 20
Kulhon Kunto 14 9 1 4 223 -77 19
Kelta-Mustat, Kuopio 14 7 1 6 157 -163 15
Nilsiän Nujakka 14 7 0 7 178 -107 14
Maaningan Mahti 14 5 0 9 116 -198 10
Utran Koitto 14 3 0 11 77 -177 6
Nurmeksen Sepot 14 1 0 13 63 -262 2

Karjalan mailan ottelut. (JoMan sivujen taulukko ei täsmää juoksujen osalta, joten ne on kopsattu vuosikirjasta, jossa vastaavasti voittojen/tappioiden määrä ei täsmää.)

Etelälohko
Porvoon Tarmo 14 12 0 2 257 -75 24
Topparit, Hyvinkää 14 11 1 2 203 -86 23
Riihimäen Pallonlyöjät 14 10 0 4 249 -114 20
Vihdin Pallo 14 6 1 7 178 -151 13
Hyrylän Reipas 14 6 0 8 172 -208 12
Helsinki-Pesis 14 5 1 8 122 -129 11
Hyvinkään Tahko 14 3 1 10 121 -238 7
Soukan Pesis 14 1 0 13 85 -386 2
Kaakkoislohko
Kouvolan Pallonlyöjät 14 14 0 0 192 -77 28
Heinolan Maila-Pojat 14 11 0 3 175 -79 22
Vehkalahden Veikot 14 10 0 4 129 -80 20
Mäntyharjun Virkistys 14 7 0 7 137 -117 14
Lahden Mailaveikot 14 6 0 8 153 -170 12
Summan Ponnistus 14 5 1 8 157 -174 11
Ruotsinpyhtään Riento 14 2 1 11 97 -224 5
Kopla, Kouvola 14 0 0 14 104 -223 0
Lounaislohko
Jokioisten Koetus 14 13 1 0 303 -50 27
Forssan Alku 14 9 2 3 162 -125 20
Janakkalan Jana 14 9 0 5 200 -93 18
Loimaan Palloilijat 14 7 2 5 176 -103 16
Lännen Pallo 14 7 2 5 143 -143 16
Hämeenlinnan Paukku 14 4 0 10 97 -159 8
Tervakosken Pallo-Jehut 14 2 2 10 102 -258 6
Raision Loimu 14 0 1 13 69 -321 1
Keskilohko
Imatran Pallo-Veikot 12 11 0 1 170 -66 22
Jyväskylän Kiri 12 8 1 3 170 -77 17
Hongikon Ns. Urheilijat 12 7 0 5 125 -87 14
Rautjärven Urheilijat 12 6 1 5 89 -134 13
Haapalan Haka 12 3 1 8 80 -129 7
Juvan Pallo 12 3 0 9 101 -126 6
Puurtilan Kisa-Pojat 12 2 1 9 80 -196 5
Länsilohko
Ilkan Pallo, Ilmajoki 14 12 0 2 163 -94 24
Kankaanpään Maila 14 9 1 4 147 -120 19
Ylöjärven Pallo 14 7 3 4 128 -121 17
Vihtiläjärven Urheilijat 14 8 0 6 160 -110 16
Mansen Pesäpallo 14 6 1 7 135 -153 13
Koskenkorvan Urheilijat 13 5 1 7 133 -115 11
Ulvilan Pesä-Veikot 13 3 0 10 90 -182 6
Ikaalisten Tarmo 14 2 0 12 122 -183 4

Koillislohko
Ylivieskan Kuula 14 14 0 0 274 -50 28
Tipasojan Isku 14 10 0 4 179 -103 20
Sotkamon Jymy 14 9 0 5 172 -128 18
Rantsilan Raikas 14 9 0 5 152 -107 18
Kestilän Kisa-Veikot 14 6 0 8 147 -193 12
Nivala-Pesis 14 3 0 11 113 -171 6
Vuokatin Veto 14 3 0 11 130 -197 6
Oulaisten Huima 14 2 0 12 82 -300 4
Pohjoislohko
Tyrnävän Tempaus 14 11 1 2 149 -76 23
Lapin Lukko 14 11 0 3 196 -79 22
Pallopojat, Simo 14 10 0 4 154 -132 20
Oulujoen Kiekko 14 8 1 5 162 -102 17
Simon Kiri 14 7 1 6 140 -128 15
Ruukin Into 14 3 1 10 102 -188 7
Kellon Lyönti 14 3 0 11 99 -174 6
Raahen Vesa 14 1 0 13 91 -214 2

Luoteislohko

Halsuan Toivo 14 12 2 0 146 - 46 26
Ylihärmän Junkkarit 14 9 0 5 133 - 106 18
Reisjärven Pilke 14 8 1 5 113 - 103 17
Haapajärven Kiilat 14 8 0 6 140 - 126 16
Kuortaneen Kunto 14 6 0 8 131 - 135 12
Lappajärven Veikot 14 6 0 8 119 - 166 12
Vimpelin Veto II 14 4 1 9 128 - 168 9
Toholammin Urheilijat 14 1 0 13 83 - 143 2

YJ:n ottelut: Halsua - YJ 8-1, YJ - Halsua 4-12, YJ - Reisjärvi 10-4, YJ - Haapajärvi 14-10, YJ - Kuortane 18-10, YJ - Lappajärvi 12-6, YJ - Vimpeli 12-8, YJ - Toholampi 14-4, Reisjärvi - YJ 6-4, Haapajärvi - YJ 8-11, Kuortane - YJ 7-9, Lappajärvi - YJ 7-5, Vimpeli - YJ 12-10, Toholampi - YJ 4-9.

YJ:n ottelut jatkokarsinnassa: YJ - Kankaanpään Maila 18-5, YJ - Jyväskylän Kiri 5-2, Kiri - YJ 6-4, KaMa - YJ 13-6. Karsintalohkosta Kankaanpään Maila nousi suomensarjaan.