Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:36483 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Suojeluskuntapiirit 1927

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

1927_-_yst.ot..JPGSanomalehti Karjalainen 20.9.1927 >>>>>>>>>>>

alustava ohjelma

17.7. Ystävyysottelu Pielisjärvi - Nurmes 21-7  -  lähde

24.7. Ystävyysottelu: Joensuun Kataja - Sortavalan sk 17-11  -  lähde

Alkuerät 24.7.:

Ryhmä 1 Lieksassa: Pielisjärvi - Nurmes 33-19, Juuka - Valtimo (ei tietoa)

Ryhmä 2 Heinävaarassa: Eno - Kiihtelysvaara (E. voitti), Ilomantsi - Tuupovaara (I. jatkoon), Eno - Ilomantsi (Eno voitti)

Ryhmä 3 Taipaleella: Taipale - Polvijärvi (P. jatkoon), Kuusjärvi - Liperi (K. jatkoon), Kuusjärvi - Polvijärvi 8-6

Ryhmä 4 Värtsilässä: Joensuu - Pyhäselkä (J. jatkoon), Värtsilä - Kitee (V. jatkoon), Värtsilä - Joensuu 4-3 -  lähde

Välierät: Eno - Pielisjärvi 13-9, Värtsilä voitti Kuusjärven.

Loppuottelu 21.8. Joensuussa: Värtsilä - Eno 17-10  -  lähde

ystävyysottelu: Värtsilän sk - Sortavalan Viritys  4-1  -  lähde 

Sortavalan suojeluskuntapiiri

Ihalassa: Sortavala - Elisenvaara 5-4, Elisenvaara - Suistamo 8-4 lähde

Viipurin suojeluskuntapiiri

10.7. Kuokkala - Raivola 19-7  -  lähde

20.8. Ensossa: Enso - Kaukaa/Lauritsala 15-8, Imatra - Enso 15-9  -  lähde

21.8. alkuerä; Kuokkala - Koivisto 10-2, Terijoki - Kuokkala 15-4 - Hesarissa!

26.8. Viipuri - Johannes 19-1  -  lähde

9.9. Viipuri - Säiniö 12-2  -  lähde

Lopputurnaus 11.9. Viipuri - Imatra 18-2, Terijoki - Rautu 10-0, Vahviala - Antrea 7-4

välierä: Viipuri . Terijoki 10-1 / (Terijoki jäi 3:nneksi  -  Lähde)

Loppuottelu: Viipuri - Vahviala 16-0  -  lähde

19.alueen mestaruus; Koivisto - Johannes 4-3  -  Lähde

Kainuun suojeluskuntapiiri

21.8. Ristijärvellä: Paltamo - Ristijärvi 18-9  -  lähde

Mikkelin suojeluskuntapiiri

Maalaissuojeluskunnat: Pieksämäki - Puumala 7-6 lähde

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Välierät: Halsua - Kannus 13-6, Veteli - Kokkola 14-7

pronssiottelu: Kannus - Kokkola 13-8

Loppuottelu: Halsua - Veteli 11-9

Keski-Pohjanmaan vartio : Keski-Pohjanmaan suojeluskuntien äänenkannattaja, 01.09.1927, nro 8, s. 13

Oulun suojeluskuntapiiri

1.kierros: Hailuoto - Oulu 1-58, Tyrnävä - Temmes 14-18, Haukipudas - Kuivaniemi 16-1, Lumijoki - Kempele 7-15, Ylikiiminki - Kiiminki 17-7, Utajärvi - Muhos 6-21. Liminka, Oulunsalo ja Ii jatkoon ilman ottelua.

Lopputurnaus Oulussa 4.9.

puolivälierät: Oulu - Temmes 22-11, Liminka - Kempele 10-0, Oulunsalo - Ii 18-2. Haukipudas suoraan välieriin. Ylikiiminki ja Muhos eivät saapuneet lopputurnaukseen.

välierät: Oulu - Haukipudas 20-3, Liminka - Oulunsalo 2-1

Loppuottelu: Oulu - Liminka 10-9

Pohjan mies : Oulun suojeluskuntapiirin äänenkannattaja, 01.10.1927, nro 8, s. 16

Pohjois-Uusimaan suojeluskuntapiiri

Ryhmä 1 Artjärvellä 20.-21.8. : Artjärvi - Myrskylä 13-5, loppuottelu: Artjärvi - Pukkila 15-4, ottelu 2.sijasta: Myrskylä - Pukkila 13-4

Ryhmä 2 Järvenpäässä 20.-21.8.: Järvenpää - Pornainen 19-4, Mäntsälä - Tuusula 27-2, ottelu 3.sijasta: Tuusula - Pornainen 16-4, loppuottelu: Järvenpää - Mäntsälä 7-5.

Ryhmä 3 Nummella 30.-31.7.: Nummi - Karjalohja 6-3, Sammatti - Pusula 18-2, Nummi - Vihti 20-5, loppuottelu: Nummi - Sammatti 5-1, ottelut 2. sijasta: Karjalohja - Vihti 8-6, Karjalohja - Sammatti 4-1, ottelut 3. sijasta: Vihti - Pusula 11-3, Sammatti - Vihti ei pelattu.

Ryhmä 4 eri paikoissa 2.8. - 3.9.: Kerava - Hyvinkää 5-9 (lähde), (Porvoon suom. voitti Orimattilan), Pohjois-Lohja - Pyhäjärvi 28-10 (lähde), Hyvinkää - Pohjois-Lohja 11-3, loppuottelu: Hyvinkää - Porvoon suom. 19-0, ottelut 2.sijasta: Porvoon suom. - Kerava 5-6, Pohjois-Lohja - Kerava 4-18 (lähde), ottelu 3. sijasta: Pyhäjärvi - Orimattila 12-2. Pohjois-Lohja ja Porvoo eivät osallistuneet 'pronssisarjaan'.

Lopputurnaus Hyvinkäällä 4.9. -  lähde

Välierät: Hyvinkää - Järvenpää 9-1, Nummi - Kerava 4-3

Loppuottelu: Hyvinkää - Nummi 9-0

ottelu maalaissuojeluskuntien mestaruudesta: Järvenpää - Nummi 7-5.  

Helsingin suojeluskuntapiiri

avausottelu 20.5. Akateeminen pataljoona - Ikämies pataljoona 17-7  -  lähde

1927__-__skp_Helsinki.JPG

Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

Auran alueen kilpailut 10.7. Marttila - Karinainen 15-9  -  lähde

Mestaruuskilpailut:

Ryhmä 1

välierät 10.7. Turussa: Loimaa - Naantali 25-12, Salo-Uskela - Uusikaupunki 15-2

Loppuottelu 28.8.: Loimaa - Salo-Uskela 1-1, uusinta 3.9.: Loimaa - Salo-Uskela 4-4, toinen uusintaottelu pelattiin 9.10. Kupittaalla.: Salo-Uskela - Loimaa 2-1 jatketulla peliajalla - lähde Uusi Aura, 10.10.1927, nro 274, s. 2.

Salo-Uskela voitti mestaruuden.

Ryhmä 2

Välierät : Sauvo I - Sauvo II 17-9, Perniö - Kisko luovutus, Marttila - Karinainen 14-5

Loppuottelu 4.9.: Sauvo - Perniö 4-3 , Marttila ei saapunut lopputurnaukseen.

Ryhmä 3 Loppuottelu 11.9. Vehmaalla: Uusikirkko - Rusko 8-5

Lähde: Varsinais-Suomen vartio : Turun suojeluskuntapiirin lehti, 01.10.1927, nro 10, s. 16

Satakunnan suojeluskuntapiiri

1. Reposaari 2. Pori  -  lähde

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

alustava ohjelma

11.8.: Ylihärmä - Kauhava 11-4, 19.8.: Lapua - Ylihärmä 10-4

Kuortane - Ilmajoki 6-2  -  lähde

Loppuottelu: Kuortane - Lapua 4-1

Kuopion suojeluskuntapiiri

Lopputurnaus Väinölänniemellä 3.9. :  -  lähde

Vesanto - Kuopion mlk 20-0, Nilsiä - Vehmersalmi 27-0, Siilinjärvi - Rautalampi 8-3, Kuopio - Nilsiä 26-1, Vesanto - Siilinjärvi 10-8

Välierät 4.9.  -  lähde

Rautalampi - Vehmersalmi 12-0

Varkaus - Vesanto 11-4

'pronssiottelu': Vesanto - Nilsiä 8-1

Mestaruusottelu: Kuopio - Varkaus 8-5

1.Kuopio 2.Varkaus 3.Vesanto 4.Nilsiä 5.Siilinjärvi 6.Rautalampi 7.Vehmersalmi 8.Kuopion mlk

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

Alustava ohjelma

Alkuerät 10.7.  -  lähde

Kausalassa: Kymintehdas - Jaala 25-1, Kymintehdas - Etelä-Iitti 7-0, Jaala - Etelä-Iitti 22-6

Kouvolassa: Kouvola - Myllykoski 25-4

Virojoella: Vehkalahti - Hamina 4-3, Virolahti - Virolahden merisk 11-3, Vehkalahti - Virolahti 10-0, Hamina - Virolahden merisk (luovutus)  -  lähde

välierät: Hamina - Myllykoski 24-0, Jaala -  Virolahti 9-8  -  lähde

lopputurnaus: Hamina - Kouvola 24-1, Kymintehdas - Jaala 18-1, Hamina - Vehkalahti 8-1

Loppuottelu: Hamina - Kymintehdas 7-0  -  lähde lopputurnaus

lopullinen järjestys: 1)Hamina 2)Kymintehdas 3)Vehkalahti 4)Jaala 5)Kouvola 6)Virolahti 7)Myllykoski 8)Etelä-Iitti  -  lähde

Pohjolan suojeluskuntapiiri

Tervola - Kemin kunta 13-9, Tervola - Rovaniemi 15-13, Kemi - Karihaara 9-3

Loppuottelu: Kemi - Tervola 18-0  -  Lähde

Raahen suojeluskuntapiiri

alkuerät 9.7. Paavola - Raahe 11-2, Haapavesi - Oulainen 10-9  -  lähde

Loppuottelu 9.7. Paavola - Haapavesi 7-4  -  lähde

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

Lopputurnaus: 1)Toijala 2)Tampere...  Lähde tuloksineen

Mänttä - Orivesi 16-11, Kangasala - Pirkkala 18-13, TampereA - TampereB 15-2, Toijala - Länsi-Vesilahti 14-1,  Valkeakoski - Aitolahti 10-2, Hämeenkyrö - Ruovesi 25-8

Mänttä - Kangasala 7-3, Toijala - Valkeakoski 10-3, TampereA - Hämeenkyrö 7-4

Toijala - TampereA 8-6

Mestaruusottelu: Toijala - Mänttä 9-3

ottelu 2.sijasta: TampereA - Mänttä 9-2

hävinneiden ottelut: Orivesi - Pirkkala 12-5, TampereB - Länsi-Vesilahti 13-9, Valkeakoski - Kangasala 9-4, Ruovesi - Aitolahti 13-3

Hämeenkyrö - Valkeakoski 8-1

Orivesi - Hämeenkyrö 5-4

Nuorten finaali: Toijala - Pirkkala 12-1  -  lähde

Etelä-Hämeen suokeluskuntapiiri

maalaissuojeluskunnat

1927_-_Etela-Hame_skpm.JPG