Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:21919 kpl

Puolustusvoimien mestaruus 1983

Vuoden 1983 välieräottelun Pohjois-Karjalan Rajavartiosto- Pohjan Prikaati lyöntijärjestykset. Peli päättyi Pohjan Prikaatille jännittävien vaiheiden jälkeen 14-12.

P-KR
1. Jääk Juha Kontuvirta Kiteen Urheilijat, SM-sarja
2. Rajajääk Hannu Eronen Tohmajärven Urheilijat -
3. Rajajääk Jouko Voutilainen Tohmajärven Urheilijat, 1.sarja
4. Alik Ari Väistö Karjalan Maila, Suomisarja
5. Rajavääp Veli Virtanen Kiteen Urheilijat, SM-sarja
6. Jääk Hannu Näätänen, Kiteen Urheilijat, Suomisarja
7. Jääk Jyrki Taumala Ilomantsin Urheilijat, Suomisarja
8. Jääk Vesa Mononen Ilomantsin Urheilijat -
9. Rajajääk Kari Turunen Ilomantsin Urheilijat -
10. Alik Sakari Tikka Kulhon Kunto, Maakuntasarja
11. Rajaylik Veli-Pekka Rajajärvi Jaalan Voima, Perussarja
12. Rajayliv Kari Sutinen Kiteen Urheilijat, Suomisarja

Pohjan Prikaati
1. Au-opp Ari Erkkilä Kannuksen Ura, Maakuntasarja
2. Au-opp Erkki Holma Kempeleen Kiri, Suomisarja
3. Au-opp Kari Tervo Kajaanin Pallokerho, Suomisarja
4. Alik Hannu Anttila Kempeleen Kiri, Suomisarja
5. Au-opp Juha Alatalo Kempeleen Kiri, Suomisarja
6. Vänr Timo Hämäläinen Oulun Lippo, 1.sarja
7. Jääk Samuli Hosio Vetelin Urheilijat, Maakuntasarja
8. Alik Heikki Leskelä Muhoksen Palloseura, Suomisarja
9. Jääk Esa Ihalainen Ylivieskan Kuula, Suomisarja
10. Jääk Arto Mäkelä Peräseinäjoen Toivo, Suomisarja
11. Jääk Jarmo Sääski Kempeleen Kiri, Suomisarja
12. Au-opp Jari Kuusisto Seinäjoen Maila-Jussit, Maakuntasarja

Loppuotteluun Pohjan Prikaatia tuli vastaan Satakunnan Tykistörykmentin lyönyt Keski-Suomen Pioneeripataljoona. Ottelu oli puoliväliin asti tasainen ja puoliajalle mentiin tilanteessa 4-4 mutta lopussa Pioneeripataljoona vei ottelun rajuilla läpilyönneillä 20-4.


Pioneerirykmentin lyöntijärjestys:
1. Pion Vesa Liikala Vimpelin Veto, SM-sarja
2. Pion Simo Pajala Vimpelin Veto, SM-sarja
3. Pion Reijo Piippanen Jyväskylän Lohi, 1.sarja
4. Pion Jukka Blomberg Jyväskylän Lohi, 1.sarja
5. Au-opp Juha-Pekka Latvala Vimpelin Veto, SM-sarja
6. Pion Arto Huhtala Jyväskylän Kiri, Suomisarja
7. Pion Mikko Siirilä Alajärven Ankkurit, Maakuntasarja
8. Pion Arvi Luoma-Aho Alajärven Ankkurit, Maakuntasarja
9. Alik Jari-Pekka Mäkelä Vimpelin Veto, SM-sarja
10. Alik Lasse Manninen Pönttövuoren Peikot, Piirisarja
11. Alik Timo Maunula Seinäjoen Maila-Jussit, Maakuntasarja
12. Alik Vesa Puutonen Seinäjoen Maila-Jussit, Maakuntasarja