Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:26042 kpl

Maakuntasarja 1960

Etelä-Pohjanmaa

Maakuntasarja_EP_1960_finaalit.jpg

Maakuntasarja_EP_1960.jpg

1960_m_stMk.jpg

1960_-_mks_pohjois-karjala.JPG

Pohjois-Karjala

tilanne ennen viimeistä ottelua, joka lopulta jäi pelaamatta. VäTe luovutti ja kaikki sen pelaamat ottelut mitätöitiin.

1 Lieksan Urheilijat 8 8 0 0 95 -16 16
2 Kulhon Kunto 8 6 0 2 121 -71 12
3 Viensuun Viesti 8 5 1 2 57 -44 11
4 Tohmajärven Urheilijat 8 5 0 3 94 -52 10
5 Kiteen Urheilijat 8 4 0 4 43 -59 8
6 Joensuun Maila-Pojat 8 3 0 5 67 -109 6
7 Karjalan Maila 8 2 1 5 58 -59 5
8 Viinijärven Urheilijat 8 1 0 7 54 -106 2
9 Ilomantsin Urheilijat 8 1 0 7 23 -96 2

Uusimaa
Hyvinkään Tahko             16
Vihtijärven Uhka 16
Järvenpään Palo 15
Janakkalan Jana 14
Keravan Pallokerho 2 12
Vihdin Viesti 11
Mäntsälän Urheilijat 9
Tervakosken Pato 2 7
Läyliäisten Luja 5
Tuomaalan Pyrintö 3
Savion Sampo 2
Lahti
Orimattilan Jymy 17
Kausalan Pyrintö 16
Sysmän Sisu 14
Hartolan Voima 11
Lammin Luja 11
Lahden Mailaveikot 2 10
Hollolan Urheilijat 46 10
Heinolan Mailapojat 2 9
Myrskylän Myrsky 8
Asikkalan Raikas 4
Iitin Kisaajat 0
Kymenlaakso
Kuusankosken Veto 12
Kouvolan Pallonlyöjät 2 10
Vehkalahden Veikot 8
Utin Haukat 5
Haminan Palloilijat 2 4
Saveron Viritys             3
Metsäkylän Kurssi 0
Etelä-Karjala
Lappeenrannan Urheilumiehet 8
Imatran Pallo-Veikot 2 8
Saaren Urheilijat 8
Jääsken Kirijät 2
Rautjärven Urheilijat 2
Parikkalan Urheilijat 2
Varsinaissuomi
Loimaan Palloilijat 2 17
Laitilan Laaka 16
Salon Viesti 12
Raision Loimu 12
Sauvon Urheilijat 11
Lännen Pallo 2 10
Turun Toverit 10
Mynämäen Pallo-53             10
Pöytyän Urheilijat 5
Perniön Urheilijat 5
Mellilän Huovit 5
Satakunta
Kankaanpään Maila
Häme
Toijalan Palloveikot 20
Kyröskosken Ponsi 17
Nokian Urheilijat 2 14
Ikaalöisten Urheilijat 13
Lempäälän Kisa 12
Forssan Salamat 10
Messukylän Ns. Urheilijat 8
Valkeakosken Haka 8
Kangasalan Palloilijat 6
Vattulan Nykäys 2
Kolhon Urheilijat 0
Keski-Suomi
Jyväskylän Kiri 2 16
Keljon Ns. Urheilijat 13
Viitasaaren Viesti 10
Tikkakosken Tikka 9
Hongikon Ns Urheilijat 2 8
Kyyjärven Kyky 7
Hankasalmen Hanka 5
Pylkönmäen Yrittävä 4
Karstulan Kiva 0
Suur-Savo
Mäntyharjun Virkistys 18
Virtasalmen Urheilijat 18
Harjurannan Kisa 16
Louhen Lukko 12
Juvan Pallo 10
Puurtilan Kisa-Pojat 2 10
Mikkelin Pallonlyöjät 8
Savonlinnan Pallokerho 8
Joroisten Urheilijat             8
Ristiinan Urheilijat 2
Vehmaskylän Vauhti 0
Pohjois-Savo
Siilinjärven Ponnistus 12
Nilsiän Nujakka 11
Laukkalan Luja 10
Iisalmen Mailaveikot 10
Leppävirran Viri 9
Pörön Urheilijat 8
Rautavaaran Tapio 7
Suonenjoen Vasama 4
Vaaraslahden Ns. Urheilijat 1
Keski-Pohjanmaa
Toholammin Urheilijat 11
Vetelin Urheilijat 9
Kannuksen Urheilijat 2 8
Sievin Sisu 2 6
Reisjärven Pilke 4
Ylivieskan Kuula 2 4
Sievin Vesa 0
Pohjois-Pohjanmaa
Rantsilan Raikas 14
Tyrnävän Tempaus 14
Muhoksen Urheilijat 2 10
Vihannin Urheilijat 10
Kärsämäen Kataja 8
Kempeleen Kiri 6
Oulun Lippo 2             6
Laitasaaren Veto 4
Kestilän Kisa-Veikot 0
Kainuu
Kuhmon Kiva
Länsi-Pohja
Kemin kunnan Urheilijat
Lappi
ei tietoja.

Karsinnat Suomensarjaan

Karsinta suomensarjan Itälohkoon Siilinjärvellä 10-11.9.1960
               
1 Keljon Ns Urheilijat 3 3 0 0 30 -13 6
2 Lieksan Urheilijat 3 2 0 1 40 -29 4
3 Mäntyharjun Virkistys 3 1 0 2 29 -31 2
4 Siilinjärven Ponnistus 3 0 0 3 20 -46 0

ottelut: KeNsU-LU 12-3, KeNsU-MäVi 6-5, LU-MäVi 18-9, SiiPo-KeNsU 5-12, SiiPo-LU 8-19, SiiPo-MäVi 7-15  -  kolme parasta nousi Suomensarjaan.

Karsinta Eteläsarjaan

1960_-_mks_Helsinki.JPG

1960_-_Kankaanpaan_Maila.jpg

Länsilohkoon karsittiin Kankaanpäässä, jossa olivat mukana Hämeen, Etelä-Pohjanmaan, Varsinais-Suomen ja Satakunnan maakuntasarjojen voittajat. Loimaan Palloilijoiden 2-joukkueella ei kuitenkaan ollut oikeutta nousuun (vaikka seuran edustusjoukkue nousikin mestaruussarjaan), joten sen tilalla pelasi Laitilan Laaka, joka neljän joukkueen karsinnassa jäi viimeiseksi pysyen edelleen maakuntasarjassa. Nousun Suomensarjaan lunastivat Kankaanpään Maila, Toijalan Pallo-Veikot ja Laihian Liitto.

Rantsilan Raikas, Kuhmon Kiva ja Kemin Kunnan Urheilijat nousivat Pohjoislohkoon. Neljäs joukkue karsinnoissa oli Toholammin Urheilijat, joka säilyi maakuntasarjassa.