Maakuntasarja 1966

1966_mksarja_Helsinki.JPG

------------------------------------------------------------------------------------------

Etelä-Pohjanmaa

1966_-_mks_etelapohjanmaa.jpg

Koskenkorvan joukkue  -  esittely

Kuortaneen Kunto, joukkuekuva

Soinin Sisu -  lehtikuva



Pohjois-Karjala

30.5. Viensuun Viesti - Tohmajärven Urheilijat           2-52 - Karjalainen

30.5. Pielisjoen Kari - Lieksan Urheilijat                     6-22 - Karjalainen

30.5. Harmaasalon Urheilijat - Nurmeksen Sepot        19-10 - tulokset

30.5. Kulhon Kunto - Värtsilän Teräs                         6-10 - Karjalainen

2.6. Lieksan Urheilijat - Karjalan Maila                       1-10 - Karjalainen

2.6. Höytiäisen Urheilijat - Kulhon Kunto                   10-9  - Karjalainen

x.x. Outokummun Partio - Harmaasalon Urheilijat        16-5 (laskettu)

Viensuun Viesti luopui sarjasta. - Karjalainen

12.6. Värtsilän Teräs - Lieksan Urheilijat                    2-13 - Karjalainen (tuomittu 1-0)

12.6. Tohmajärven Urheilijat - Outokummun Partio       7-4

12.6. Kulhon Kunto - Pielisjoen Kari                          10-7 - Karjalainen

ottelut ja tilanne 12.6.

15.6. Lieksan Urheilijat - Nurmeksen Sepot                36-13 (tuomittu 0-1)

15.6. Pielisjoen Kari - Höytiäisen Urheilijat                   6-25 - Karjalainen

x.x. Karjalan Maila - Harmaasalon Urheilijat                29-2 (laskettu)

19.6. Nurmeksen Sepot - Tohmajärven Urheilijat         11-20

19.6. Höytiäisen Urheilijat - Harmaasalon Urheilijat        1-13 - Karjalainen

19.6. Outokummun Partio - Lieksan Urheilijat                6-8 - tulokset

tilanne 20.6.

29.6. Karjalan Maila - Värtsilän Teräs                        13-1 - Karjalainen

29.6. Tohmajärven Urheilijat - Höytiäisen Urheilijat       15-2 - Karjalainen/tilanne

29.6. Outokummun Partio - Kulhon Kunto                   11-4 - Karjalainen

3.7. Höytiäisen Urheilijat - Nurmeksen Sepot                8-6

3.7. Värtsilän Teräs - Nurmeksen Sepot                      4-11

3.7. Pielisjoen Kari - Tohmajärven Urheilijat                  5-19

3.7. Lieksan Urheilijat - Kulhon Kunto                          7-7  - tulokset/tilanne

6.7. Karjalan Maila - Outokummun Partio                    10-3 - Karjalainen

31.7. Tohmajärven Urheilijat - Harmaasalon Urheilijat    26-8 - Karjalainen

31.7. Karjalan Maila - Nurmeksen Sepot                     23-4

31.7. Värtsilän Teräs - Höytiäisen Urheilijat                 7-8 - tulokset/tilanne

protesteja? - Karjalainen   -  jatkoa

3.8. Höytiäisen Urheilijat - Outokummun Partio             2-5 - Karjalainen

7.8. Harmaasalon Urheilijat - Värtsilän Teräs               26-4

7.8. Lieksan Urheilijat - Tohmajärven Urheilijat              5-14 - Karjalainen

8.8. Karjalan Maila - Höytiäisen Urheilijat                    18-1  - Karjalainen

9.8. Outokummun Partio - Pielisjoen Kari                    13-7 - tulos/tilanne

10.8. Tohmajärven Urheilijat - Kulhon Kunto                18-7 - Karjalainen

15.8. Kulhon Kunto - Karjalan Maila                             5-24 - Karjalainen

x.x. Outokummun Partio - Nurmeksen Sepot                28-3  (laskettu)

16.8. Pielisjoen Kari - Harmaasalon Urheilijat                13-22 - tulos/tilanne

17.8. Värtsilän Teräs - Tohmajärven Urheilijat               1-29 - Karjalainen

19.8. Karjalan Maila - Pielisjoen Kari                           35-0  - Karjalainen - tilanne

21.8. Outokummun Partio - Värtsilän Teräs                  19-1

21.8. Kulhon Kunto - Nurmeksen Sepot                       13-8

21.8. Höytiäisen Urheilijat - Lieksan Urheilijat                9-12 - Karjalainen  - tulokset/tilanne

28.8. Tohmajärven Urheilijat - Karjalan Maila                 2-7  - Karjalainen

28.8. Lieksan Urheilijat - Harmaasalon Urheilijat            17-10

28.8. Nurmeksen Sepot - Pielisjoen Kari                      20-13 

4.9. Harmaasalon Urheilijat - Kulhon Kunto                  14-13

4.9. Pielisjoen Kari - Värtsilän Teräs                             9-0 - tulokset

1 Karjalan Maila 9 9 0 0 169 -19 18 joukkue
2 Tohmajärven Urheilijat 9 8 0 1 150 -48 16
3 Outokummun Partio 2 9 6 0 3 107 -47 12
4 Harmaasalon Urheilijat 9 5 0 4 119 -129 10
5 Lieksan Urheilijat 9 4 1 4 72 -64 9
6 Höytiäisen Urheilijat 9 4 0 5 66 -91 8
7 Nurmeksen Sepot 2 9 3 0 6 73 -128 6
8 Kulhon Kunto 9 2 1 6 69 -109 5
9 Värtsilän Teräs 9 2 0 7 29 -121 4
10 Pielisjoen Kari 9 1 0 8 65 -166 2

Etelä-Karjala

20.6. Jääsken Kirijät - Parikkalan Urheilijat                     2-9 - Karjalainen

23.6. Tainionkosken Tähti/2 - Savitaipaleen Urheilijat       4-5 - Karjalainen

x.x. Parikkalan Urheilijat - Tainionkosken Tähti/2             10-16 - Karjalainen

x.x. Savitaipaleen Urheilijat - Jääsken Kirijät                   35-14 (laskettu)

x.x. Jääsken Kirijät - Rautjärven Urheilijat                      15-14 (laskettu)

28.6. Tainionkosken Tähti/2 - Saaren Urheilijat                6-14 - Karjalainen

28.6. Parikkalan Urheilijat - Savitaipaleen Urheilijat          11-5  - Karjalainen

tilanne 19.7. - Lehti

31.7. Saaren Urheilijat - Savitaipaleen Urheilijat              27-4 - Karjalainen

9.8. Savitaipaleen Urheilijat - Imatran Pallo-Veikot/2         8-13 - Karjalainen

21.8. Saaren Urheilijat - Parikkalan Urheilijat                   16-3  - Karjalainen - tilanne

28.8. Parikkalan Urheilijat - Imatran Pallo-Veikot/2             9-12 - Karjalainen

1 Imatran Pallo-Veikot 2 7 7 0 0 147 -43 14
2 Saaren Urheilijat 7 6 0 1 147 -41 12
3 Savitaipaleen Urheilijat 7 4 0 3 95 -101 8
4 Parikkalan Urheilijat 7 3 0 4 79 -82 6
5 Rautjärven Urheilijat 7 3 0 4 79 -110 6
6 Tainionkosken Tähti 2 7 2 1 4 83 -103 5
7 Jääsken Kirijät 7 2 1 4 81 -132 5
8 Ruokolahden Raju 7 0 0 7 56 -155 0

Kainuu

1 Sotkamon Jymy 2 10 10 0 0 244 -43 20 esittely
2 Kuhmon Kiva 10 7 0 3 128 -94 14
3 Suomussalmen Rasti 10 6 0 4 145 -104 12 joukkue
4 Pohjavaaran Sisu 10 5 0 5 118 -97 10 esittely
5 Vuolijoen Teräs 10 1 0 9 55 -186 2
6 Paltamon Urheilijat 10 1 0 9 62 -238 2 esittely

Ristijärven Pyry (esittely) luopui sarjasta kesken kaiken.

Sotkamon Jymy/2 ei jatkanut suomensarjan karsintaan - Lehtijuttu

Kuhmon Kiva - Vuolijoen Teräs            16-4  -  Lehtijuttu

1966_-_Hanka.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Suomensarjakarsinta

 

Mäntyharjulla

Imatran Pallo-Veikot/2 - Kouvolan Pallonlyöjät     8-3

Kouvolan Pallonlyöjät - Mäntyharjun Virkistys      6-5

Mäntyharjun Virkistys - Imatran Pallo-Veikot/2     3-2  - Karjalainen

1 Imatran Pallo-Veikot 2 2 1 0 1 10 -6 2
2 Mäntyharjun Virkistys 2 1 0 1 8 -8 2
3 Kouvolan Pallonlyöjät 2 2 1 0 1 9 -13 2

Joensuussa - ennakko - kokoonpanot

Karjalan Maila - Maaningan Pallo                      8-1  -  Lehtijuttu - Karjalainen

Muut jatkajat: Tyrnävän Tempaus, Koskenkorvan Urheilijat, Parkanon Urheilijat...

Loppukarsinta

Tainionkoskella

Imatran Pallo-Veikot/2 - Karjalan Maila  2-4  - Lehtijuttu - Karjalainen

KarMa nousi suomensarjaan. Muut nousijat Koskenkorvan Urheilijat ja Parkanon Urheilijat.

1966_-_09-26ma_KarMa.JPG