Suojeluskuntapiirit 1938

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

alkulohkot:

13.7.1938 Pielisjärvi - Pankakoski 7-6  -  Karjalainen

17.7.1938 Juuka - Polvijärvi        34-11

17.7.1938 Joensuu - Pielisensuu   11-0  -  Karjalainen

24.7.1938 Ilomantsi-Eno-Pyhäselkä

24.7.1938 Joensuu - Kuusjärvi

23.7,1938 Nurmes - Valtimo 17-2

24.7.1938 Juuka - Nurmes 16-12 (jatko vp)  -  Karjalainen

Värtsilä - Tohmajärvi 37-2, Värtsilä - Pälkjärvi (luovutus)

Eno - Kontiolahti 18-7

Lopputurnaus Enossa 13.-14.8.

välierät: Joensuu - Juuka 7-2, Värtsilä - Eno 8-3

Loppusarja:  -  kiertopalkinto

1 Joensuu 2 2 0 0 19 -3 4
2 Pielisjärvi 2 1 0 1 9 -7 2
3 Värtsilä 2 0 0 2 6 -24 0

ottelut:

Joensuu - Värtsilä 15-3

Joensuu - Pielisjärvi 4-0

Pielisjärvi - Värtsilä 9-3   -  Laaka   -   Karjalainen

Viipurin suojeluskuntapiiri

Alkuerät

Kooverilassa

Hiitola - Räisälä 13-2, Vuoksela - Kaukola 18-1

Hiitola - Vuoksela - V. luopui  -  Lehti

Rautjärvellä

Ruokolahti - Rautjärvi 18-1 (3 vrp), Kirvu - Ilmee 19-3 (5 vrp)

Ruokolahti - Kirvu 19-1 / Rautjärvi - Ilmee 18-6  -  Laaka

Vuoksenniskalla

Jääski - Vuoksenniska 16-8, Antrea - Tainionkoski 8-4

Jääski - Antrea 5-4   -   Laaka

Sakkolassa

Sakkola - Rautu 2-19, Pyhäjärvi - Metsäpirtti 9-8

Rautu - Pyhäjärvi 20-11 / Sakkola - Metsäpirtti 8-12  - Laaka

Kuolemajärven Akkalassa

Koivisto - Ino 31-2, Kuolemajärvi - Uusikirkko (luovutus)

Koivisto - Kuolemajärvi 8-6  -  Laaka

Joutsenossa

Nuijamaa - Imatra 19-15, Joutseno - Taipalsaari 21-2

Nuijamaa - Joutseno 13-10 / Imatra - Taipalsaari 23-1  -  Laaka

2. kierros

Raudussa

Rautu - Hiitola 16-15 - Äyräpää luopui. - Käk. Sanomat

Uuraassa

Kaukaa/Lauritsala - Jääski 17-6, Uuras - Johannes 18-17

Kaukaa/Lauritsala - Uuras 9-4 / Jääski - Johannes 7-4  -  Laaka

Lappeenrannassa

Lappeenranta - Nuijamaa 19-5, Luumäki - Ruokolahti 12-5

Lappeenranta - Luumäki 8-4 / Ruokolahti - Nuijamaa 20-3  -  Laaka

Lopputurnaus Raudussa

välierät: Lappeenranta - Käkisalmi 6-2, Kaukaa/Lauritsala - Rautu 20-3, Enso - Koivisto 6-2

Loppusarja:

1 Kaukaa/Lauritsala 2 1 1 0 8 -4 3
2 Enso 2 1 1 0 5 -3 3
3 Lappeenranta 2 0 0 2 3 -9

0

ottelut:

Kaukaa/Lauritsala - Lappeenranta 6-2

Kaukaa/Lauritsala - Enso             2-2

Enso - Lappeenranta                  3-1   -  Laaka

Helsingin suojeluskuntapiiri

A-sarja

1 IM sk. 3 3 0 0 23 -8 6
2 Käpylä 3 2 0 1 27 -13 4
3 Tykistö 3 1 0 2 22 -13 2
4 I/SR 3 0 0 3 1 -39 0

ottelut: IMsk - Käpylä 8-4, IMsk - I/SR 7-0, Käpylä - Tykistö 5-4 - Laaka

Tykistö - I/SR 14-0, IMsk - Tykistö 8-4, Käpylä - I/SR 18-1.  - Uutinen

B-sarjaa

RT - Msk 11-6, VK - IM sk/2  7-4  -  Laaka

Pohjois-Savon suojeluskuntapiiri

Varkaudessa

1 Varkaus 2 2 0 0 25 -8 4
2 Kuopio 2 1 0 1 15 -19 2
3 Leppävirta 2 0 0 2 13 -26 0

ottelut:

Kuopio - Leppävirta 12-8, Varkaus - Leppävirta 14-5, Varkaus - Kuopio 11-3  -  Laaka

pojat

lopputurnaus: Juankoski - Siilinjärvi 15-3, Varkaus - Juankoski 16-11 - Laaka

Pohjolan suojeluskuntapiiri

A-sarja

Loppuottelu: Kemi - Rovaniemi     luov.

B-sarja

välierä: Alatornio - Ylitornio 23-1    -   Laaka

Loppusarja: Simo - Salla 11-6, Alatornio - Alakemijoki 22-0, Alatornio - Simo 13-2, Salla - Alakemijoki 19-0, Simo - Alakemijoki 9-2, Salla - Alatornio ? -

A- ja B-sarjan mestarien ottelu:

Loppuottelu: Kemi - Alatornio 10-5

uutinen

Mikkelin suojeluskuntapiiri

Pieksämäki - Rantasalmi                   14-2 - Laaka

välierä: Savonlinna - Pieksämäki          7-4

Loppuottelu: Savonlinna - Mikkeli        4-2  -  Laaka

B-sarjaa

Heinola (kaup.)- Heinolan pitäjä        27-4  -  Laaka

B-sarjan loppuottelu: Juva - Heinola  10-6  -  Laaka

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

Kuortane - Alajärvi 5-4, Alajärvi - Kuortane 19-5  -  Laaka

Lopputurnaus 11.9. Ylistarossa

välierä: Ylistaro - Vaasa 9-3

Loppuottelu: Vimpeli - Ylistaro 3-1

uutinen

pojat:

välierät: Vimpeli - Laihia 18-3, Kauhava - Kauhajoki 4-1

Loppuottelu: Vimpeli - Kauhava 13-4

Lottapiirin mestaruus

välierät: Ilmajoki - Vimpeli 5-3, Seinäjoki - Kurikka 10-6

Loppuottelu: Seinäjoki - Ilmajoki 10-7   -   Laaka

Raahen suojeluskuntapiiri

alkueriä: Raahe - Paavola 5-2  -  Laaka

välierä: Raahe - Haapajärvi

Loppuottelu: Nivala - välierän voittaja.

Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

Kalanti - Laitila 17-0    -   Laaka

Loppuottelu: Kalanti - Perniö 9-7   -   Laaka

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

B-sarja

1.välierä: Nokia - Harju 16-1    -   Laaka

2.välierä: Nokia - Kangasala 13-2  -  Laaka

B-sarjan loppuottelu: Viiala - Nokia 10-8

pojat

alkueriä: Toijala - Viiala   14-1  -  Laaka

            Toijala - Lempäälä

välierä Nokia - Mänttä 23-14

poikien loppuottelu: Toijala - Nokia 13-4  - Laaka

Oulun suojeluskuntapiiri

Haukipudas - Patenniemi 7-0    -   Laaka

Oulunsalossa: Liminka - Oulu 3-1, Oulunsalo - Liminka (O. voitti), Oulu - Oulunsalo 11-1. 1.Oulu 2. Liminka  3. Oulunsalo    -   Laaka

pojat

välierä: Oulu - Kempele  7-0  -  Laaka

lopputurnaus: Oulu - Haukipudas 3-1, Oulu - Lumijoki  7-1 -  Laaka

Jyväskylän suojeluskuntapiiri

Alkulohkot    -  Laaka

Haapamäki 4 4 0 0 50 - 5 8
Jämsänkoski 4 3 0 1 66 - 32 6
Jyväskylän pitäjä 4 2 0 2 38 - 39 4
Säynätsalo 4 1 0 3 27 - 56 2
Jämsä 4 0 0 4 20 - 69 0

.

Karstula 3 3 0 0 46 - 10 6
Saarijärvi 3 2 0 1 ? - 37 4
Viitasaari 3 0 1 2 33 - 51 1
Hankasalmi 3 0 1 2 18 - 37 1

Viitasaari - Saarijärvi 18-20    -   Laaka

Lohkojen 2 parasta ja Jyväskylän sk lopputurnaukseen 10.-11.9. Jyväskylässä.

Sortavalan suojeluskuntapiiri

pojat

1938_-_skp_Sortavala_pojat.JPG