Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:42723 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Piirinmestaruus 1930

Pohjois-Karjala

karsinta: Enonpojat - Kolin Ipatti 12-2. Voittaja olisi selvinnyt lopputurnaukseen, muttei ilmaantunut sinne.

välierät: Joensuun Kalevaiset - Joensuun Palloseura II 13-4, Joensuun Palloseura I - Värtsilän suojeluskunta 16-12

Loppuottelu: Joensuun Kalevaiset - Joensuun Palloseura I 13-10

Keski-Pohjanmaa

välierä: Kokkolan Veikot - Kannuksen suojeluskunnan Urheilijat 12-1 (Urheilukalenteri 1932:n mukaan loppuottelu)

Loppuottelu: Kokkolan Veikot - Nivalan Urheilijat 15-4

Etelä-Pohjanmaa

Lopputurnaus 7.9. Nurmossa

Ylihärmän Junkkarit - Vaasan Vasama 5-4, Nurmon Jymy - Ylihärmän Junkkarit 5-10, Ylihärmän Junkkarit - Alahärmän Vesa 15-5.

Mestari: Ylihärmän Junkkarit: Ville Liinamaa, R. Kaustinen, Matti Kallio, Valto Järvi, Tauno Autio, Allan Olin, Paavo Peltohaka, Matti Korpela, Lauri Kurki.

Helsinki

A-sarja

1 Pallo-Toverit 3 3 0 0 26 - 9 6
2 Helsingin Pallonlyöjät 3 1 0 2 13 - 16 2
3 Kronohagens  Idrottsförening 3 1 0 2 15 - 21 2
4 Katajanokan Haukat 3 1 0 2 17 - 25 2

ottelut: 22.5. HPL - Haukat 5-1, 24.5. Haukat - KIF 11-10, 25.5. PT - HPL 10-4, 26.5. PT - KIF 6-0, 28.5. PT - Haukat 10-5, KIF - HPL 5-4 (keskeytettiin puolivälissä sääolosuhteiden vuoksi - ottelu piti uusia 5.6., mutta tulosta ei ole löytynyt - sarjataulukko on muodostettu keskeytyneen pelitilanteen mukaan).

B-sarja

Helsingin Pallonlyöjät 3 3 0 0 36 -10 6
Pallo-Toverit 4 3 0 1 12 -10 6
Helsingin Poliisi-Voimailijat 3 1 0 2 11 -10 2
Helsingin NMKY 3 1 0 2 10 -14 2
Katajanokan Haukat 3 0 0 3 3 -28 0

ottelut: HPL-PT 9-7, HPL-Haukat 26-3, PT-NMKY 3-1, HPV-NMKY 11-8 - HPV luovutti ottelunsa HPL:ää ja PT:a vastaan (0-1). Haukat luovutti PT:lle ja NMKY:lle - pelaamatta HPL-NMKY ja HPV-Haukat.

Nuorten sarjan voitti Pallo-Toverit

Muiden piirien loppuottelut

Peräpohjola: Rovaniemen Urheilijat - Karihaaran Karu 24 -4
Kainuu: Kajaanin Kipinä - Kainuun Ärjy 7 -5
Lahti: Lahden Mailaveikot III - Lahden suojeluskunta 9 -5
Kymenlaakso: Kouvolan Urheilijat - Utin Haukat 11 -5
nuoret Haminan Palloilijat - Kymintehtaan Urheiluseura 5 -3
Itä-Karjala: Sortavalan Palloseura - Sortavalan Palloilijat 12 -2
Hämeenlinna: Riihimäen Palloseura - Järvenpään Palo 38 -9
nuoret Riihimäen Palloseura - Toijalan Palloveikot 23 -1
Savonlinna: Savonlinnan Riento - Rantasalmen Urheilijat 18 -11
Vakka-Suomi: Uudenkaupungin Jymy - Vehmaan Kiisto 8 -2
nuoret Uudenkaupungin Jymy - Pyhärannan NsU 34 -10
Pohjois-Savo: Kuopion Urheiluveikot - Savon Sisu 16 -3
Pohjois-Savo,maas. Suonenjoen Vasama - Pörön Urheilijat 13 -8
Keski-Suomi: Jyväskylän Kisa-Toverit II - Jyväskylän Kisa-Toverit I ?