Maakuntasarja 1954

Pohjois-Karjala

ohjelma

2.6. Höytiäisen Urheilijat - Viinijärven Urheilijat                 1-7  - Karjalainen

6.6. Pankakosken Valpas - Viensuun Viesti                      17-2 - Karjalainen

7.6. Polvijärven Urheilijat - Outokummun Partio/2               4-5

7.6. Kiteen Urheilijat - Tohmajärven Urheilijat                    0-10

13.6. Tohmajärven Urheilijat - Pankakosken Valpas             2-1 - Karjalainen

13.6. Viinijärven Urheilijat - Kiteen Urheilijat                      8-4 - Karjalainen

13.6. Polvijärven Urheilijat - Höytiäisen Urheilijat                0-8 - tulokset

14.6. Outokummun Partio/2 - Pankakosken Valpas              5-14 - Karjalainen

27.6. Höytiäisen Urheilijat - Viensuun Viesti                       7-1

27.6. Kiteen Urheilijat - Polvijärven Urheilijat                    19-6 - Karjalainen

27.6. Tohmajärven Urheilijat - Outokummun Partio/2          13-8

28.6. Viinijärven Urheilijat - Viensuun Viesti                       7-5 - Karjalainen

3.7. Outokummun Partio/2 - Höytiäisen Urheilijat                5-2 - Karjalainen

24.7. Pankakosken Valpas - Polvijärven Urheilijat                  8-5

25.7. Viensuun Viesti - Polvijärven Urheilijat                      9-17 -Karjalainen

1.8. Tohmajärven Urheilijat - Höytiäisen Urheilijat               8-6 - Karjalainen

1.8. Pankakosken Valpas - Viinijärven Urheilijat                  3-9 - Karjalainen

8.8. Höytiäisen Urheilijat - Pankakosken Valpas                  7-5 - Karjalainen

8.8. Outokummun Partio/2 - Kiteen Urheilijat                     4-2 - Karjalainen

8.8. Tohmajärven Urheilijat - Viensuun Viesti                    29-3

14.8. Viinijärven Urheilijat - Tohmajärven Urheilijat              4-2 - Karjalainen

15.8. Kiteen Urheilijat - Höytiäisen Urheilijat                    11-0 - Karjalainen

1.9. Viinijärven Urheilijat - Outokummun Partio/2                8-4 - Karjalainen

PoU luovutti sekä ViUlle että ToUlle, ViVi luovutti OkuP:lle.

1 Viinijärven Urheilijat 6 6 0 0 35 -15 12
2 Tohmajärven Urheilijat 6 5 0 1 54 -22 10
3 Pankakosken Valpas 6 3 0 3 48 -30 6
4 Höytiäisen Urheilijat 6 3 0 3 31 -26 6
5 Outokummun Partio 2 6 3 0 3 27 -41 6
6 Polvijärven Urheilijat 6 1 0 5 26 -30 2
7 Viensuun Viesti 6 0 0 6 20 -77 0

Kiteen Urheilijat suljettiin sarjasta edustusoikeusepäselvyyksien takia.

Pohjois-Savo

1 Tuusniemen Tempaus 6 6 0 0 71 -21 12
2 Muuruveden Jyske 6 4 0 2 53 -35 8
3 Kaavin Kaiku 6 4 0 2 66 -60 8
4 Sänkimäen Haka 6 2 0 4 48 -45 4
5 Lapinlahden Veto 6 2 0 4 47 -54 4
6 Nilsiän Nujakka 6 2 0 4 51 -85 4
7 Suonenjoen Vasama 6 1 0 5 34 -70 2

ottelut: TuTe-Jyske 12-11, TuTe-Haka 5-0, TuTe-Veto 13-5, Jyske-Haka 4-2, Jyske-NiNu 4-0, Jyske-SuVa 16-2, Kaiku-TuTe 1-4, Kaiku-Veto 12-8, Haka-Kaiku 15-16, Haka-NiNu 14-5, Haka-SuVa 10-4, Veto-Jyske 8-9, Veto-Haka 11-7, Veto-NiNu 5-7, NiNu-TuTe 3-29, NiNu-Kaiku 11-25, SuVa-TuTe 1-8, SuVa-Kaiku 13-1, SuVa-Veto 6-10, SuVa-NiNu 8-25.

8.8. Kaavin Kaiku - Muuruveden Jyske                 11-9 - Karjalainen

Nousukarsinta

Tuusniemen Tempaus nousi voitettuaan Viinijärven Urheilijat

19.9. Viinijärven Urheilijat - Muuruveden Jyske        4-5 - Karjalainen

Haapajärven Kiilat - Ylistaron Kilpa-Veljet 3-4. Pelattiin Haapajärvellä. Yleisöä oli saapunut paikalle noin 500 henkeä. Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan maakuntasarjojen voittajat. (M. Pukkinen)

Kyröskosken Ponsi

1954_-_Kyroskosken_Ponsi.jpg