Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:36487 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Suojeluskuntapiirit 1926

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

Alkukilpailut:  -  lähde

25.7. Kaltimossa: Ilomantsi - Eno 9-4, Kiihtelysvaara - Tuupovaara (luovutus), Ilomantsi - Kiihtelysvaara 11-4

25.7. Kiteellä: Värtsilä jatkoon muiden luovutettua.

25.7. Pyhäselässä: Joensuu - Pyhäselkä (luovutus)

25.7. Taipaleessa: Liperi - Taipale 6-2, Kuusjärvi - Polvijärvi (luovutus), Liperi - Kuusjärvi 12-9

25.7. Nurmeksessa: Nurmes - Valtimo (luovutus), Pielisjärvi - Juuka 13-4, Pielisjärvi - Nurmes 11-9

Loppukilpailu

La 14.8 klo 19.15 Joensuu - Värtsilä 7-3

Su 15.8. klo 8.00 Joensuu - Pielisjärvi 30-3

Su 15.8. klo 9.30 Ilomantsi - Liperi 25-2

loppuottelu 15.8. klo 18.30

Joensuu - Ilomantsi 19-6

lähde

Sortavalan suojeluskuntapiiri

1.8. Elisenvaara - Sortavala 10-8  -  lähde

Loppuottelu: Elisenvaara - Soanlahti 9-0

lähde: Rajan turva : Sortavalan suojeluskuntapiirin äänenkannattaja, 25.09.1926, nro 9, s. 15

Viipurin suojeluskuntapiiri

10.8. Kaukaa/Lauritsala - Lappeenranta 7-18  -  lähde

alkuerät 5.9.  -  lähde

Ensossa: Kaukaa/Lauritsala - Vuoksenranta 7-5, Viipuri - Enso 17-1, Viipuri - Kaukaa/Lauritsala 19-2

Perkjärvellä: Terijoki - Perkjärvi 22-5, Säiniö - Koivisto 9-0, Terijoki - Säiniö 3-2

Viipuri lienee voittanut Terijoen. lopullisesti se sai mestaruuden, kun Metsäpirtti luovutti  - lähde

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

Alkuottelut:

1. kierros : Mänttä - Juupajoki 24-1, Pirkkala - Länsi-Vesilahti 16-7, Kangasala - Lempäälä 6-2

2. kierros: Tampere - Mänttä 5-2, Toijala - Kangasala 10-1, Aitolahti - Ruovesi 17-12 / Lempäälä - Juupajoki 6-0 (?)

3. kierros: Tampere - Pirkkala 9-3, Toijala - Mänttä 14-2 / Kangasala - Aitolahti 15-5, Mänttä - Kangasala 4-2 (K sijoittui 5.)

sijat 8-9: Länsi-Vesilahti - Ruovesi 10-3

sijat 6-7: Lempäälä - Aitolahti 6-4

3.sijasta: Pirkkala - Mänttä 3-2

Loppuottelu: Toijala - Tampere 6-3  Lähde: Pohjois-Hämeen vartio, 25.09.1926, nro 9, s. 13

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

maalais-sk:

alkuerä: Hollola - Nastola 17-6  -  lähde

Lopputurnaus 26.9.

Launonen - Tuulos 6-1, Hattula - Sääksmäki 6-1 / Launonen - Hattula 12-1  -  lähde

Kuopion suojeluskuntapiiri

25.7. Siilinjärvi - Nilsiä 21-14  -  lähde

22.8. Kuopion mlk - Vehmersalmi 16-13  -  lähde

5.9. Kuopio - Siilinjärvi 19-2  -  lähde

Loppuottelu: Kuopio - Varkaus 17-1  -  lähde

Oulun suojeluskuntapiiri

1.kierros: Liminka - Kempele 9-6  -  lähde

Tyrnävä - Temmes 13-9, Ii - Kuivaniemi 21-0, Haukipudas - Kiiminki 16-1, Oulunsalo - Lumijoki luov., Oulu - Oulujoki 27-5, Utajärvi - Muhos 18-6, Utajärvi luopui jatkopeleistä. 2.kierros: Ii - Ylikiiminki 28-24.

Välierät: Ii - Haukipudas 6-4, Oulunsalo - Oulu 9-5, Liminka - Tynävä 13-6

Lopputurnaus Oulussa 25.8.: Liminka - Ii 11-5, Liminka - Oulunsalo 7-3.  Lähde

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

18.7. Ilmajoki - Kurikka 5-3, Ilmajoki - Kauhajoki 12-11, Jalasjärvi luopui / Laihia - Isokyrö 33-14, Seinäjoki - Laihia 29-5, Nurmo luopui  -  lähde

Loppuottelu 22.8. Lapualla: Kuortane - Seinäjoki 8-6

Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

27.6. Raisio - Naantali 9-8  -  lähde

25.8. Kupittaalla Salo-Uskela - Uusikaupunki 16-4, Loimaa - Salo-Uskela 7-5.

26.8. Kupittaalla Sauvo - Raisio 10-1

Loppuottelu 5.9. Uudessakaupungissa: Loimaa - Sauvo 20-0  -  lähde

Porin suojeluskuntapiiri (1.9.26 lähtien Satakunnan suojeluskuntapiiri)

25.7. Reposaari - Harjavalta 9-5  -  lähde

5.8. Pori - Harjavalta 26-0  -  lähde

Reposaari - Jämijärvi 8-7, Pori - Reposaari 5-3

Loppuottelu: Pori - Harjavalta 16-1  -  lähde

Uudenmaan pohjoinen suojeluskuntapiiri

18.7. Orimattila - Artjärvi 14-5  -  lähde

1.8. Hyvinkää - Pyhäjärvi 5-0, Orimattila ei saapunut. - lähde

16.8. Porvoo suom. - Mäntsälä 22-6, Porvoo suom. - Artjärvi 19-2, Artjärvi - Mäntsälä 12-10  - 

välierä 17.8. Kerava - Porvoon suom. 3-1

välierä 18.8. Hyvinkää - Karjalohja 34-3  -  lähde

Loppuottelu 23.8. Hyvinkää - Kerava 3-2  -  lähde

1. Hyvinkää 2. Kerava 3-4. Karjalohja, Porvoon suom. 5. Artjärvi 6.-9. Mäntsälä, Orimattila, Pohjois-Lohja, Pyhäjärvi 10.-13. Nummi, Nurmijärvi, Pornainen, Sammatti  Lähde

Helsingin suojeluskuntapiiri

Mestaruusottelu 18.5.: I/Sininen - erill.komp/Sininen 8-1  -  lähde

ottelut 2.sijasta 25.5. Akat.komp.- T-komppania 4-13,  26.5. erill.k/Sininen - T-komppania 14-2  -  lähde

1) I/SininenR 2) S.e.k. 3)T-k.  --  Lähde

1926_-_skp_Helsinki.JPG

Nylands Södra skyddskårsdistrikt

1. Lovisa

1926_-_skp_Nylands_Sodra.JPG

Kymenlaakson xuojeluskuntapiiri

alustava ohjelma

4.7. Hamina - Vehkalahti 13-6  -  lähde  Virolahti ja Miehikkälä eivät saapuneet.

4.7. Kymintehdas voitti Myllykosken  -  lähde

Lopputurnaus 5.9.  -  lähde

Kotka - Kouvola 8-4, Kymintehdas - Vehkalahti 3-1, Hamina - Myllykoski 11-0

välierä: Kymintehdas - Kotka 6-4

loppuottelu: Hamina - Kymintehdas 10-0

Pohjolan suojeluskuntapiiri

alkuerät: Pelkosenniemi - Savukoski 43-8, Kemijärvi - Kuolajärvi 25-12, Pelkosenniemi - Kemijärvi 33-4  -  lähde

Kemin kunta - Tervola 38-7  -  lähde

Karihaara - Kemi 5-3  -  lähde

Mikkelin suojeluskuntapiiri

Kaupungit: Mikkeli - Savonlinna 11-5

maalaissk:t: Pieksämäki - Sääminki 6-3, Pieksämäki - Puumala 4-2  -  lähde

Jyväskylän suojeluskuntapiiri

lopputurnaus: Jämsä - Petäjävesi 8-6  -  lähde

Loppuottelu: Jyväskylä - Jämsä

Kajaanin (Kainuun) suojeluskuntapiiri

Mestaruusotelu: Kajaani - Paltamo 20-4, Ristijärvi ei saapunut - lähde

Leikkeitä

1926_-_skp_Pori.JPG

1926_-_skp_Varsinais-Suomi.JPG