Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:27952 kpl

Suomen Suurkisat 1947

1947_-_Suurkisat.jpg

Suomen Suurkisoissa 1947 järjestettiin pesäpalloturnaus. Miehet pelasivat viidessä sarjassa, lisäksi oli naisten ja nuorten kilpailut.

Mestarisarja, Mestaruussarjan ja Suomensarjan joukkueille

Karsintoja: Outokummun Partio - Pankakosken Tehtaan Urheilijat 10-1, Loimaan Palloilijat - Turun Palloilijat 6-8... jokaisesta SVUL:n piiristä selvisi yksi joukkue suurkisaturnaukseen.

Karsintakierros 30.6.

Tainionkosken Urheilijat - Paavolan Kisa 16-4

1. kierros 30.6.

Toijalan Palloveikot - Kuopion Kopparit 17-2, Savonlinnan Pallokerho - Veitsiluodon Vastus 9-3, Riihimäen Pallonlyöjät - Tainionkosken Urheilijat 2-1, Helsingin Pallonlyöjät - Outokummun Partio 14-3, Haminan Palloilijat - Harjavallan Jymy 22-1, Alajärven Ankkurit - Sotkamon Jymy 7-0, Jyväskylän Kiri - Turun Palloilijat 10-6, Lahden Mailaveikot - Kokkolan Veikot 24-3

2. kierros 30.6. - 1.7.

Toijalan Palloveikot - Savonlinnan Pallokerho 6-1, Riihimäen Pallonlyöjät - Helsingin Pallonlyöjät 4-1, Haminan Palloilijat - Alajärven Ankkurit 9-4, Jyväskylän Kiri - Lahden Mailaveikot 9-7

"lohdutusottelut" ensimmäisen ottelunsa hävinneille

Kuopion Kopparit - Veitsiluodon Vastus 9-3, Harjavallan Jymy - Sotkamon Jymy 14-10, Turun Palloilijat - Kokkolan Veikot 21-3, Outokummun Partio - Paavolan Kisa (luovutus)

Välierät 1.7.

Toijalan Palloveikot - Riihimäen Pallonlyöjät 3-2, Haminan Palloilijat - Jyväskylän Kiri 12-3

Loppuottelu 2.7.

Toijalan Palloveikot - Haminan Palloilijat 4-2

Suurkisojen Itä-Länsi 2.7. - Itä - Länsi 1-18

Reservijoukkueiden sarja pääsarjaseurojen kakkosjoukkueille

1.kierros 30.6.

Haminan Palloilijat - Hukat, Helsinki 11-8, Myllykosken Kilpa-Veikot - Järvenpään Palo 16-2, Turun Palloilijat - Lappeenrannan Urheilu-Miehet 7-2, Jyväskylän Kiri - Katajanokan Haukat 15-4, Toijalan Palloveikot - Paavolan Kisa (luovutus), Riihimäen Pallonlyöjät - Rauman Urheilijat (luovutus), Vimpelin Veto - Ilmajoen Kisailijat (luovutus), Pallo-Toverit suoraan 2.kierrokselle.

2.kierros 30.6.

Tuloksista ei tietoja

hävinneiden kierros 1.7.

Hukat, Helsinki - Järvenpään Palo 11-3

Välierät 1.7.

Haminan Palloilijat - Turun Palloilijat 19-4, Jyväskylän Kiri - Riihimäen Pallonlyöjät 5-2

Loppuottelu

Haminan Palloilijat - Jyväskylän Kiri 21-3

Maakunta- ja välisarja

1947_-_Honkajoen_Honka.jpg

Pohjois-Karjalan karsinta:

1 Joensuun Maila-Pojat 2 2 0 0 25 -4 4
2 Juuan Jänne 2 1 0 1 10 -17 2
3 Polvijärven Urheilijat 2 0 0 2 1 -15 0

ottelut: JMP-JJ 16-4, JMP-PoU 9-0, JJ-PoU 6-1

Karsintakierros 30.6.

Hausjärven Urheilijat - Korian Ponsi 18-5

1.kierros 30.6.

Harvialan Paukku - Iisalmen Pallokerho-37 11-4, Vaasan Maila - Ristijärven Pyry 25-2, Hausjärven Urheilijat - Haapajärven Kiilat 17-6, Oulun Pyrintö - Pitäjämäen Vire 14-5, Loimaan Palloilijat/2 - Honkajoen Honka 7-5, Tikkakosken Tikka - Lahden Koripalloilijat/2 12-3, Kemin Kunto - Mikkelin Ajo 8-7, Lauritsalan Kisa - Joensuun Maila-Pojat 14-7

2.kierros 30.6. - 1.7.

Harvialan Paukku - Vaasan Maila 8-7, Hausjärven Urheilijat - Oulun Pyrintö 8-2, Loimaan Palloilijat/2 - Tikkakosken Tikka 6-5, Kemin Kunto - Lauritsalan Kisa 10-4

Hävinneiden kierros 1.7.

Joensuun Maila-Pojat - Mikkelin Ajo 10-2, Honkajoen Honka - Lahden Koripalloilijat/2 4-3, Ristijärven Pyry - Iisalmen Pallokerho-37 6-6, Korian Ponsi - Pitäjämäen Vire ?

Välierät 1.7.

Harvialan Paukku - Hausjärven Urheilijat (?), Loimaan Palloilijat/2 - Kemin Kunto 5-2

Loppuottelu 2.7.

Harvialan Paukku - Loimaan Palloilijat/2  6-4

Perussarja 1

Selanpaan_Jaykat_1947.jpg

Pohjois-Karjalan karsinta:

Joensuun Maila-Pojat/2 - Tuupovaaran Ilves 8-1

Karsintakierros 30.6.

Hyrynsalmen Isku - Loimaan Palloilijat/3  10-6

1. kierros 30.6.

Jyväskylän Kiri/3 - Kälviän Tarmo 22-2, Simon Kiri - Selänpään Jäykät 8-7, Ilmeen Manut, Rautjärvi - Munkkiniemen Urheiluveikot 13-6, Mäntän Urheilijat - Juvan Urheilijat/2  11-2, Riihimäen Pallonlyöjät/3 - Nilsiän Haka 16-7, Alahärmän Kisa - Joensuun Maila-Pojat/2  8-3, Kempeleen Kiri - Parkanon Urheilijat 17-6, Heinolan Isku - Hyrynsalmen Isku 8-2

2. kierros 30.6.-1.7.

Jyväskylän Kiri/3 - Simon Kiri 8-6, Ilmeen Manut, Rautjärvi - Mäntän Urheilijat 8-7, Riihimäen Pallonlyöjät/3 - Alahärmän Kisa 9-5, Kempeleen Kiri - Heinolan Isku 11-3

hävinneiden kierros 1.7.

Selänpään Jäykät - Kälviän Tarmo 11-2, Joensuun Maila-Pojat/2 - Nilsiän Haka 14-10, Juvan Urheilijat/2 - Munkkiniemen Urheiluveikot (?), Loimaan Palloilijat/3 - Parkanon Urheilijat (?)

Välierät 1.7.

Jyväskylän Kiri/3 - Ilmeen Manut, Rautjärvi 20-1, Riihimäen Pallonlyöjät/3 - Kempeleen Kiri (?)

Loppuottelu 2.7.

Jyväskylän Kiri/3 - Riihimäen Pallonlyöjät/3  13-6

Perussarja 2

karsntakierros 30.6.

Tampereen Maila - Jääsken Kirijät 7-3

1. kierros 30.6.

Tampereen Maila - Helsingin Laaka 9-8, Tervon Urheilijat - Lohjan Urheilijat 17-14, Rauman seminaarin Kisailijat - Saarijärven Pullistus 11-4, Perniön Urheilijat - Pertunmaan Ponnistus 1-0, Sotkamon Jymy/2 - Haapajärven Kiilat/2 14-5, Haminan Palloilijat/3 - Laihian Liitto/2  11-7, Limingan Niitto-Miehet - Joutsan Pommi/2  11-9, Enon Kisa-Pojat - Lapin Pojat 10-7

2. kierros 30.6.-1.7.

Tampereen Maila - Tervon Urheilijat 16-6, Rauman seminaarin Kisailijat - Perniön Urheilijat 9-2, Sotkamon Jymy/2 - Haminan Palloilijat/3  7-6, Limingan Niitto-Miehet - Enon Kisa-Pojat 18-9

hävinneiden kierros 1.7.

Saarijärven Pullistus - Pertunmaan Ponnistus 17-5, Laihian Liitto/2 - Haapajärven Kiilat/2  18-2, Lapin Pojat - Joutsan Pommi/2  23-10, Lohjan Urheilijat - Jääsken Kirijät 10-4

Välierät 1.7.

Tampereen Maila - Rauman seminaarin Kisailijat (?), Sotkamon Jymy/2 - Limingan Niitto-Miehet 7-6

Loppuottelu 2.7.

Tampereen Maila - Sotkamon Jymy/2  5-1