Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:42410 kpl

Yhteystiedot

Vesa Mustonen

vessix@suomi24.fi

Pyhäselän Urheilijat 2001

PyU:n miespesäpalloilijoiden pääkilpailu oli edelleen

Kontioiden SM-sarja

alkulohkot

1. Tyrnävän Tempaus 3 2 1 0 0 30 - 4 8
2. Helsinki 3 0 2 0 1 17 - 23 4
3. Ulvilan Pesä-Veikot 3 0 1 0 2 12 - 20 2
4. Kankaanpään Maila 3 0 0 1 2 11 - 23 1
.
1. Haminan Palloilijat 3 3 0 0 0 36 - 9 9
2. Lappeenranta 3 1 1 0 1 35 - 15 5
3. Pyhäselän Urheilijat 3 1 0 0 2 18 - 42 3
4. Savon Pesiskontiot 3 0 0 1 2 11 - 34 1

HP – PyU 12-2,8-0  L-ranta – PyU 11-3,7-2  PyU – Savon Pesiskontiot 8-3, 3-1.

Loppusarja

1. Haminan Palloilijat 3 3 0 0 0 33 - 15 9
2. Helsinki 3 1 0 1 1 27 - 27 4
3. Tyrnävän Tempaus 3 0 1 0 2 16 - 30 2
4. Lappeenranta 3 0 1 0 2 21 - 25 2

Tyrnävä sai pronssia keskinäisen ottelun perusteella.

Palokuntien SM oli myös ohjelmassa edelleen.

Alkulohkot
Kauhajoki 3 3 0 0 41 -7 6
Nurmo 3 2 0 1 39 -13 4
Pyhäselkä 3 1 0 2 19 -37 2
Pelastusopisto 3 0 0 3 12 -54 0
.
Simo 3 2 1 0 14 -12 5
Alajärvi 3 1 2 0 24 -22 4
Sotkamo 3 1 0 2 16 -17 2
Toivakka 3 0 1 2 20 -23 1

Semifinaalit Alajärvi - Kauhajoki 9 -8
Nurmo - Simo 7 -6
Loppuottelu Nurmo  - Alajärvi 8 -7
Pronssiottelu Kauhajoki - Simo 13 -5

Joukkue: Heikki Turunen, Mikko Häyrinen, Tuomo Turkka, Eero Gröhn(jj) , Hannu Mustonen, Kimmo Kinnari, Juhani Mantsinen, Jarkko Voutilainen, Jarmo Tanninen, Pentti Karjalainen, Esko Mantsinen (pj), Huoltajat: Heikki Hyvärinen, Pertti Raatikainen, Petri Kakkonen ja Antti Peltonen.

Joensuun kuntopesikseen osallistuttiin HaNSu -joukkueella. Nuorisoseuralla ei osuvasta lyhenteestä huolimatta ole osuutta asiaan.

Runkosarja
1 Future 7 5 0 2 51 -23 10
2 HaNsU 7 5 0 2 49 -34 10
3 Kadun Pallo 7 4 1 2 60 -23 9
4 Näpy 93 7 4 1 2 63 -27 9
5 NHL Pesis 7 4 0 3 40 -28 8
6 Lipes 7 2 1 4 28 -43 5
7 Schauman Wood Oy 7 1 1 5 19 -63 3
8 Tikkamäen Pesis 7 1 0 6 14 -83 2

Neljännesfinaalit Future - Tikkamäen Pesis Luovutus
HaNsU - Schauman Wood Oy 11 -3
Kadun Pallo - Lipes 19 -1
Näpy 93 - NHL Pesis 7 -6
Semifinaalit Näpy 93 - Future 6 -5
Kadun Pallo - HaNsU 9 -7
Loppuottelu Kadun Pallo - Näpy 93 8 -2
pronssiottelu Future - HaNsU 6 -5

Paikallisessa kuntopesis mestaruuskamppailussa Palomiesyhdistys voitti HaNSu:n 9-5. Muita joukkueita ei tällä kertaa osallistunut.

Potkupallo puulaakin tulokset

1 SPKK x 6 -1 3 -1 10 -1 5 -3 7 -0 6 -2 6 6 0 0 37 -8 18
2 Puulaakso - x 5 -0 7 -6 3 -2 8 -2 3 -1 6 5 0 1 27 -17 16
3 Hammaslahden PJ - - x 8 -7 4 -2 5 -3 5 -2 6 4 0 1 23 -22 13
4 United - - - x 3 -2 5 -2 5 -0 6 3 0 3 27 -29 12
5 Lemmikki Team - - - - x 10 -1 7 -3 6 2 0 4 26 -19 10
6 Pakarilan Paukku - - - - - x 3 -1 6 1 0 5 11 -36 7
7 Vapaapalokunta - - - - - - x 6 0 0 5 9 -29 5

Fair play -pytyn voitti Lemmikki Team.

Pyhäselän lentopallovuosi 2001 oli erittäin vilkas. Kevään puulaakiturnaus.

sekajoukkueet
1 Puustiset 4 3 1 0 7 -1 117 -89 7 x 1 -1 2 -0 2 -0 2 -0
2 Mustoset 4 3 1 0 7 -1 116 -98 7 - x 2 -0 2 -0 2 -0
3 Turuset 4 2 0 2 4 -4 4 - - x 2 -0 2 -0
4 Jaosto Champion 4 0 1 3 1 -7 1 - - - x 1 -1
5 Ohvanan ohilyöjät 4 0 1 3 1 -7 1 - - - - x
Puustisen joukkue: Eeva Valkonen, Irja Riikonen, Juha Miettinen, Jesse Miettinen, 
Seppo Puustinen, Janne Vatanen ja Ismo Piirainen.
tasapisteissä sijoitus määräytyi koko sarjan piste-erotuksen perusteella.
Miehet, kilpasarja
alkulohkot
Kaivospuu 2 1 1 0 3 -1 3 x 1 -1 2 -0
Salibandy-team 2 1 1 0 3 -1 3 - x 2 -0
B-pojat 2 0 0 2 0 -4 0 - - x
RaPa-team 2 1 1 0 3 -1 3 x 1 -1 2 -0
Reijolan Kuntopiiri 2 1 1 0 3 -1 3 - x 2 -0
Valtion Rautatiet 2 0 0 2 0 -4 0 - - x
Semifinaalit Kaivospuu - Reijolan Kuntopiiri 2 -0
Salibandy-team - RaPa-team 2 -0
Loppuottelu Kaivospuu - Salibandy-team 2 -0
Pronssiottelu Reijolan Kuntopiiri - RaPa-team 2 -0
Kaivospuun joukkue: Mika Parviainen, Hemmo Tuovinen, Aki Voutilainen, Esa Pimiä, Miikka Puustinen, Jani Piirainen ja Marko Puustinen.
parikisat, miehet naiset
1 Sami Kolehmainen / Aki Siren 1 Eija Lavikainen / Mari Räsänen
2 Nenonen / Heimonen 2 Mari Kärkkäinen / Anne Rask
3 Heiskanen / Kaveri
4 Laakkonen / Räsänen
Rantalentopalloturnaus 4-henkisille joukkueille pelattiin syksyllä Nuorisoseurantalon kentällä
1 SPKK (3 pelaajaa) 3 3 0 0 6 -2 177 -116 6 x 25 -21 24 -26 25 -10
Jussi Turkka, Jari x 23 -25 25 -7 25 -7
Laakkonen, Pekka Pellinen x 15 -11 15 -9 -
2 Nuorisoseura 3 2 0 1 5 -2 158 -124 4 - x 26 -24 25 -7
- x 25 -22 25 -8
- x - -
3 Törötimpurit 3 1 0 2 3 -4 138 -153 2 - - x 25 -19
- - x 25 -19
- - x -
4 Paskapuron Erä 3 0 0 3 0 -6 70 -150 0 - - - x
Turnauksen tsemppipelaaja:Eero Sallanen, PP Erä

ja joulukuussa kokoonnuttiin kylien väliseen Kinkkuturnaukseen

1 Sirni/Niittylahden Ranta 4 2 1 1 5 -3 5 x 1 -1 25 -20 0 -2 25 -18
2 Suhmura / Vehkapuro 4 2 1 1 5 -3 5 - x 24 -25 2 -0 2 -0
3 Hammaslahti 4 1 2 1 4 -4 190 -175 4 23 -25 25 -18 x 25 -22 25 -14
4 Niittylahti 4 1 2 1 4 -4 4 - - 22 -25 x 1 -1
5 Niva / Ohvana 4 0 2 2 2 -6 2 20 -25 - 25 -22 - x
Sirnin joukkue: Kaarina Hiltunen, Pentti Kokkonen, Minna Piiroinen, Mikko Jaatinen, Henri Härkänen ja Ari Härkänen
Hammaslahden joukkue: Aarne Mustonen, Pekka Mustonen, Vesa Mustonen, Ritva Pippuri, Riitta Virkkunen, Martti Turunen ja Pekka Martikainen.
Vuosikymmenten lentopallovaikuttajan kiertopalkinto 2001:  Aarne Mustonen.

Kaukalopallo

1 Lukio 3 2 1 0 23 -16 8
2 Puulaakso 3 2 0 1 26 -19 7
3 Aku-Sport 3 1 1 1 25 -23 6
4 Ohvana-Tiimi 3 0 0 3 13 -29 3