Nuorten SM 1938

karsintakierros

24.7.1938 Ylistaron suojeluskunta - Seinäjoen Mailajussit  4-9  -  Vaasa

31.7.1938 Seinäjoen Mailajussit - Ylistaron suojeluskunta  3-1  -  Lehti  -  Ilkka

SMJ jatkoon (12-5)

xx.x.1938 Alajärven suojeluskunta - Kuortaneen Kunto      8-3

31.7.1938 Kuortaneen Kunto - Alajärven suojeluskunta     7-10 - Lehti  -  Vaasa

Ask jatkoon (18-10)

3.7.1938 Enson Kisailijat - Vuoksenniskan Urheilijat 20-3 - Ylä-Vuoksi

VuU - EK 0-6. EK jatkoon (26-3)

Viipurin Aliupseeri Urheilijat - Uuraan Urheilijat 5-12, UU-VAU 3-3. UU jatkoon (15-8) - Lehti

Raivolan Urheilijat - Valkjärven Vauhti 7-18. VV jatkoon (toista ottelua ei pelattu)  -  Laaka

Hämeenlinnan Pallokerho - Pirkkalan Urheilijat 4-11 - Lehti

Mäntän Urheilijat - Kyröskosken Ponsi         K. luopui - Kuorevesi-Mänttä-Vilppula

Suojeluskuntajoukkueet

1. kierros: Kokkola - Kälviä 19-8, Kannus - Kalajoki 59-1, Veteli - Kaustinen 23-4, Perho - Halsua 2-0

2. kierros: Kannus - Kokkola 22-3, Veteli - Perho 22-0

3. kierros: Kannus - Veteli 13-6

ilmoittautuneiden listassa lisäksi: Sievin, Lohtajan, Himangan, Raution, Ullavan, Lestijärven ja Kinnulan suojeluskunnat sekä Porin Pallo-Veikot. Näiden peleistä ei tietoja.

Aluefinaalit

Seinäjoen Mailajussit 3 3 0 0 33 - 7 6
Alajärven suojeluskunta 3 2 0 1 29 - 10 4
Vimpelin suojeluskunta 3 1 0 2 22 - 16 2
Kurikan Ryhti 3 0 0 3 9 - 60 0

ottelut: SMJ - Ask 7-5, SMJ - Vsk 10-2, SMJ - KR 16-0, Ask - Vsk (luovutus), Ask - KR 24-3, Vsk - KR 20-6  -  Lehti

Loimaan Palloilijat 2 2 0 0 26 - 7 4
Turun NMKY 2 1 0 1 10 - 22 2
Halikon Hakoniskat 2 0 0 2 12 - 19 0

ottelut: LP - TuNMKY 16-1, LP - HH 10-6, TuNMKY - HH 9-6  -  Lehti


12.8.1938 Pirkkalan Urheilijat - Mäntän Urheilijat 20-7  - Lehti  -  Aamulehti

Pallo-Toverit 2 2 0 0 36 - 4 4
Helsingin Pallonlyöjät 2 1 0 1 24 - 7 2
Helsingin Eteläiset 2 0 0 2 0 - 49 0

ottelut: PT - HPL 7-4, PT - Eteläiset 29-0 -Lehti, HPL - Eteläiset 20-0 - Katajanokan Haukat luopui.

Enson Kisailijat 2 2 0 0 18 - 6 4
Uuraan Urheilijat 2 1 0 1 21 - 14 2
Valkjärven Vauhti 2 0 0 2 8 - 27 0

ottelut:

24.7. Valkjärven Vauhti - Enson Kisailijat 2-10 - Lehti,(1-10 - Ylä-Vuoksi)

7.8. Enson Kisailijat - Uuraan Urheilijat 8-4  -  Lehti  -  Etelä-Saimaa

Uuraan Urheilijat - Valkjärven Vauhti 17-6

Kouvolan Pallonlyöjät - Myllykosken Kilpa-Veljet 8-6  - Lehti

Värtsilän Teräs - Jaakkiman Kisa. VäTe jatkoon (JK luovutti)

Joensuun Palloseura suoraan idän välieriin.

Idän välierät

10.8. Kouvolan Pallonlyöjät - Enson Kisailijat 8-12  - Lehti  -  Ylä-Vuoksi

17.8. Joensuun Palloseura - Värtsilän Teräs 6-5 - Karjalainen   (8-6)

Idän loppuottelu

21.8. Enson Kisailijat - Joensuun Palloseura 8-1  -  Lehti

Lännen lopputurnaus Nokialla 16.-17.8.

Pirkkalan Urheilijat 3 2 0 1 21 - 15 4
Loimaan Palloilijat 3 2 0 1 22 - 15 4
Seinäjoen Maila-Jussit 3 1 0 2 15 - 27 2
Pallo-Toverit 3 0 0 3 13 - 14 2

ottelut: PU - LP 9-5, PU - SMJ 11-2, LP - SMJ 12-5, LP - PT 5-1, SMJ - PT 8-4, PT - PU 8-1

Tasapisteissä keskinäinen ottelu määritteli järjestyksen.

uutinen

Loppuottelu

4.9. Nokialla

Pirkkalan Urheilijat - Enson Kisailijat 8-1

nuortenfinaali.jpg