Suojeluskuntapiirit 1936

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

Alkulohkot:

12.7. Nurmes - Juuka 5-2

12.7. Valtimo - Rautavaara 3-1

12.7. Nurmes - Valtimo 14-1  -  Nurmeksen Sanomat

Joensuu - Pielisensuu 12-1

12.7. Kitee - Pyhäselkä 3-2

Välierät:

26.7. Nurmes - Eno 2-0  -  Nurmeksen Sanomat

Joensuu - Kuusjärvi 6-1, Tohmajärvi - Kitee 13-5

Loppusarja: 15.-16.8. Nurmeksessa

                         
1 Pielisjärvi 3 3 0 0 14 -2 6
2 Joensuu 3 1 1 1 47 -4 3
3 Nurmes 3 1 1 1 32 -15 3
4 Tohmajärvi 3 0 0 3 3 -75 0

Ottelut: Pielisjärvi - Joensuu 3-1, Pielisjärvi - Nurmes 11-1, Joensuu - Nurmes 1-1, Joensuu - Tohmajärvi 45-0, Nurmes - Tohmajärvi 30-3. Tohmajärvi luovutti Pielisjärveä vastaan.  -  Karjalan Maa

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

Yst.otteluja? : Lempäälä-Viiala 6-6, Lempäälä - Valkeakoski 12-6  -  Lehti

A-sarjan loppuottelu: Toijala - Tampere 5-17

B-sarja:

3.alueen karsinta: Lempäälä - Viiala 15-7, Länsi-Vesilahti - Vesilahti 15-5, Lempäälä - Länsi-Vesilahti 33-13... lehti

välierä 6.8. Kangasala - Hämeenkyrö  5-3  -  Kangasalan Sanomat

B-sarjan lopputurnaus: Orivesi - Messukylä 6-2, Lempäälä - Pirkkala 8-7, Kangasala - Lempäälä 6-3 / Loppuottelu: Orivesi - Kangasala 7-3 / ottelu 2. sijasta: Messukylä - Pirkkala 14-9, Lempäälä ja Kangasala luopuivat hopeaotteluista. - Laaka

poikien mestaruuden voitti Akaa-Toijala - Laaka

Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri

Loppuottelu: Riihimäki - Lahti (luovutus) - Laaka

maaseutusuojeluskuntien loppuottelu:

Tervakoski - Lammi 10-2   -  Tervakosken Kaiku

3. Kalvola  4. Sääksmäki  -  Hämeen Sanomat

Mikkelin suojeluskuntapiiri

välierä

7.8. Savonlinna - Pieksämäki  5-3  -  Savonmaa

A-sarjan loppuottelu:

Mikkeli - Savonlinna 3-0  -  Laaka

b-sarjaa:

5.7. Rantasalmi - Savonranta   7-0

8.7. Juva - Sulkava              16-1  -  Savonlinna

12.7. Kerimäki - Puumala         4-0  -  Savonmaa

12.7. Hirvensalmi - Sysmä      10-5  -  Mikkelin Sanomat

B-sarjan välierä:

2.8. Hirvensalmi - Kangasniemi 12-11 - lehtijuttu  - Mikkelin Sanomat

B-sarjan loppuottelu: Rantasalmi - Hirvensalmi 6-2  -  Laaka

c-sarjaa:

5.7. Joroinen - Punkaharju       0-8  -  Savonmaa

välierä: 19.7. Hartola - Ristiina 9-7 - Lähde

6.8. Enonkoski - Punkaharju      3-2 - Savonmaa

C-sarjan loppuottelu: Haukivuori - Enonkoski 4-3  -  Laaka

Oulun suojeluskuntapiiri

A-sarja:

välierä:

30.8. Oulu - Oulujoki 15-6, Oulu - Patenniemi 15-1, Haukipudas - Patenniemi 5-3, Patenniemi - Oulujoki 4-2, Haukipudas - Oulujoki 7-0, Haukipudas - Oulu 2-1  -  Liitto

lopputurnaus

1 Oulu 3 3 0 0 30 -2 6
2 Haukipudas 3 1 1 1 18 -14 3
3 Liminka 3 1 1 1 11 -21 3
4 Oulunsalo 3 0 0 3 6 -28 0

B-sarja:

1 Muhos 2 2 0 0 9 -0 4
2 Kuivaniemi 2 1 0 1 8 -7 2
3 Kempele 2 0 0 2 4 -14 0

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

A-sarjan lopputurnaus Kausalassa 15.-16.8.  -   lehtijuttu

Kymintehdas 3 3 0 0 36 -6 6
Kouvola 3 2 0 1 37 -15 4
Myllykoski 3 1 0 2 15 -30 2
Etelä-Iitti 3 0 0 3 6 -43 0

B-sarja:

Hamina 2 2 0 0 27 -17 4
Inkeroinen 2 1 0 1 16 -13 2
Vehkalahti 2 0 0 2 11 -24 0

Kotka ei saapunut turnaukseen.

ottelut: Hamina-Inkeroinen 10-9, Hamina-Vehkalahti 17-8, Inkeroinen-Vehkalahti 7-3 - Laaka

C-sarjan loppuottelu: Elinmäki - Kymi 4-3

Etelä-Uudenmaan suojeluskuntapiiri (Nylands Södra)


Välierät: Oulunkylä - Vanhakaupunki 11-0, Karjaa - Vantaa 8-1

Loppuottelu: Oulunkylä - Karjaa 14-4 

pronssiottelu: Vantaa - Vanhakaupunki 7-5  - Laaka

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Viipurin suojeluskuntapiiri

10,6. Kanneljärvi - Perkjärvi       3-21  -  Rannan Sanomat

11.6.  Metsäpirtti - Käkisalmi     0-31  -  Käkisalmen Sanomat

13.6. Antrea - Säiniö               12-1  -  Karjala

13.6. Räisälä - Pyhäjärvi           4-12  -  Käkisalmen Sanomat - Räisälän Sanomat

18.7. Hiitola - Kaukaa/Lauritsala   8-9

18.7. Kirvu - Antrea                  13-4

18.7. Kaukaa/Lauritsala - Kirvu    11-2    -  Käkisalmen Sanomat

25.7. Äyräpää - Vahviala              9-3

25.7. Perkjärvi - Heinjoki             23-0

25.7. Perkjärvi - Äyräpää              8-2  -  Keski-Vuoksi

25.7. Käkisalmi - Valkjärvi            19-8

25.7. Vuoksela - Käkisalmi             8-23 - Käkisalmen Sanomat

välierä

23.8. Käkisalmi - Raivola               19-3  -  Käkisalmen Sanomat 25.8.

Koiviston alueen loppuottelut: Uuras - Johannes 5-4, Johannes - Uuras 2-7  - Lähde.

Lopputurnaus

välierät 12.9. Uuras: Uuras - Perkjärvi 4-2, Enso - Käkisalmi 9-4, Viipuri - Johannes 5-4 (2:n jatkovuoroparin jälkeen)

Loppusarja 13.9. Uuraassa

1 Enso 2 1 1 0 4 -2 3
2 Viipuri 2 0 2 0 4 -4 2
3 Uuras 2 0 1 1 2 -4 1

Pohjois-Uudenmaan suojeluskuntapiiri

30.8. Kerava - Pohjois-Lohja  14-4  -  Hyvinkään Sanomat

Loppusarja:

1 Kerava 3 3 0 0 22 -4 6
2 Järvenpää 3 2 0 1 27 -20 4
3 Orimattila 3 1 0 2 14 -22 2
4 Pohjois-Lohja 3 0 0 3 7 -24 0

Sortavalan suojeluskuntapiiri

Lopputurnaus Lahdenpohjassa 23.8. - lehtijuttu

välierät: Jaakkima - Sortavala 15-0, Suojärvi - Impilahti 10-7

Loppuottelu: Jaakkima - Suojärvi 8-1

pojat, välierä: Jaakkima - Sortavala 5-1  -  lehti

pojat, loppuottelu: Jaakkima - Harlu 10-2

Kuopion suojeluskuntapiiri

B-sarja

2.8. Pielavesi - Karttula   1-3

2.8. Vesanto - Karttula    8-3

2.8. Juankoski - Kaavi     24-1  -  Savon Sanomat

8.8. Lapinlahti - Juankoski  tasan  -  Savo

b-sarjan lopputurnaus

15.8. Leppävirta - Vesanto  5-3

15.8. Lapinlahti - Vesanto    4-2   -  Savo

16.8. Leppävirta - Lapinlahti  6-2

16.8. Lapinlahti - Juankoski   12-1

16.8. Leppävirta - Juankoski  10-1  -  Savon Miekka

pojat

Salmetar

1. Kuopio 2.Varkaus 3.Lapinlahti 4. Iisalmi 5.Maaninka 6. Juankoski -  Savon Miekka

Etelä-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

välierä:

26.8. Ilmajoki - Kauhajoki      6-1

26.8. Kurikka - Ilmajoki         5-1. (lähde Laaka-lehti)  -  Ilmajoki

Lopputurnaus Seinäjoella:

1 Vimpeli 2 2 0 0 13 -2 4
2 Kurikka 2 1 0 1 8 -15 2
3 Ylistaro 2 0 0 2 5 -9 0

Vimpeli - Kurikka 11-1, Vimpeli - Ylistaro 2-1, Kurikka - Ylistaro 7-4

B-sarja loppuottelu: Kuortane - Nurmo 3-2

poikien alkueriä:

23.8. Kuortane - Lapua 9-3  -  Lehti  -  Vaasa

Keski-Pohjanmaan suojeluskuntapiiri

alkueriä:

2.8. Kälviä - Sievi 4-17

2.8. Kokkola - Veteli 4-7

2.8. Lohtaja - Himanka 13-8  -  Vaasa

Loppuottelu 6.9. ; Kokkola - Veteli 0-9

Satakunnan suojeluskuntapiiri

A-sarjan voittaja: Harjavalta (voitti mm. Kokemäen 8-6  -  Lähde)

B-sarja:(11.alue)

välierät: Hongonjoki - Kihniö 18-0, Karvia - Kankaanpää 9-6

loppuottelu: Hongonjoki - Karvia 6-1  -  lehti

6.alue loppuottelu

23.8. Pomarkku - Noormarkku    11-9  -  Satakunnan Kansa

Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

B-sarjaa

Kiikala - Suomusjärvi        S. luovutti

Sauvo - Paimio          P.luovutti  - Paimio-Sauvo  3-4

Koski - Lieto                  8-6  ja  7-3

Kalanti - Vehmaa            7-6

7.7. Pertteli - Perniö   3-13  -  Salon Seudun Kunnallislehti - Pertteli luovutti 2.ottelun

1.välierät

18.7. Kiikala - Perniö     0-7  -  Salon Seudun Kunnallislehti

Perniö - Kiikala              K. luovutti

Sauvo - Koski              7-2 ja 8-5    -  Uusi Aura

B-sarjan loppuottelut:

16.8.Sauvo - Perniö 9-1   -  Varsinais-Suomi

24.8. Perniö - Sauvo 2-12. 3. sijoittui Koski. - Laaka

c-sarjaa

3.7. Muurla - Kisko       17-5

8.7. Kisko - Muurla        7-6  -  Varsinais-Suomi  -  Kisko luovutti 3.ottelun

25.7. Pöytyä - Marttila  8-4  -  Varsinais-Suomi

Naantali - Pöytyä

Marttila - Alastaro

Halikko

Lopputurnaus

30.8. Naantali - Alastaro 2-2, Alastaro - Piikkiö 9-2, Naantali - Piikkiö (P.luopui)

C-sarjan loppuottelu (uusinta): Naantali - Alastaro 3-0  -  Turunmaa

pojat:

a-sarja

loppuottelut

Loimaa - Salo 3-2 ja 2-1  -  lähde - lähde2

pojat b-sarja, loppuottelut

Koski-Pertteli   16-3  - Laaka

c-sarja

30.8. Tarvasjoki - Mellilä   2-1 (1. loppuottelu)

Turunmaan suojeluskuntapiiri

Loppuottelu

5.7. Pargas msk - Äbo msk   8-3  -  Uusi-Aura

Helsingin suojeluskuntapiiri

karsinta A-sarjaan

9.5.1937 Viesti sk - Ilm-sk.   4-0  -  Helsingin Sanomat

A-sarja

11.5.1937 IMP - 1./SR         18-3

11.5.1937 VSK - USK            6-5

12.5.1937 USK - 1./SR          1-1

12.5.1937 IMP - VSK           12-2  -  Hesari

14.5.1937 IMP - USK

14.5.1937 VSK - 1./SR

A-sarjan voittaja: Ikämies P

B-sarjan loppuottelu: Käpylä - Tykistö 0-6  -  Lehti

Jyväskylän suojeluskuntapiiri

alkupelejä:

Keuruu - Haapamäki 11-10  -  Lehti

16.6. Jyväskylä - Jyväskylän mlk   25-2

16.5. Lievestuore - Laukaa            1-15  -  Keskisuomalainen

21.7. Uurainen - Petäjävesi          17-4

21.7. Jyväskylä - Uurainen           73-2  -  Keskisuomalainen

välieriä

1.8. Jämsänkoski - Ähtäri              9-3

1.8. Jämsänkoski - Keuruu             5-0

1.8. Keuruu - Ähtäri                    15-0  -  Sisä-Suomi

Lopputurnaus 16.-17.8. Jyväskylässä  -  Keski-Suomen suojeluskuntalainen

Jyväskylä - Karstula 35-1, Jyväskylä - Suolahti 18-1, Jyväskylä - Jämsänkoski 13-2, Karstula - Jämsänkoski 6-4, Karstula - Suolahti 3-2, Suolahti - Jämsänkoski 13-3.

1. Jyväskylä

2. Karstula

3. Suolahti

4. Jämsänkoski

maalaissk:t

1. Karstula        -  Laaka


-------------------------------------------------------------------------------------------

Kainuun suojeluskuntapiiri

5.7. Säräisniemi - Puolanka   17-9  -  Kainuun Sanomat

2. välierä: Ristijärvi - Suomussalmi 11-4, Ristijärvi - Hyrynsalmi 13-0, Suomussalmi - Hyrynsalmi 6-4. - Laaka

Muista piirin peleistä ei ole tietoja.

Raahen suojeluskuntapiiri

välierä

x.7. Paavola - Raahe        8-5

16.8. Raahe - Paavola     11-6  -  Raahen Seutu

Paavolan 14:n mestaruuden putki katkesi !!

24.8. Kärsämäki - Ylivieska  7-0  -  Liitto

A-sarjan lopputurnaus

30.8. Raahe - Nivala                  9-7

30.8. Haapajärvi - Raahe           9-7  -  Kuormarenki

B-sarjaa

19.7. Siikajoki - Revolahti  6-0

19.7. Pattijoki - Vihanti     9-3  -  Liitto

30.8. Kärsämäki - Pattijoki     7-4

30.8. Piippola - Kärsämäki      5-3  -  Kaiku

B-sarjan mestaruuden vei Piippola

sk-pesista_kautta_maan2.jpg

sk-pesista_kautta_maan3.jpg

sk-pesista_sekal.jpg