Suojeluskuntapiirit 1933

Pohjois-Karjalan suojeluskuntapiiri

karsintaa:

23.7. Kitee - Rääkkylä            8-3

23.7. Pielisjärvi - Eno            22-0  -  Karjalan Maa

välierät: Värtsilä - Polvijärvi 21-0, Pielisjärvi - Joensuu 6-3, Kuusjärvi - Kitee 13-2

Loppusarja: Värtsilä - Pielisjärvi 8-3, Värtsilä - Kuusjärvi 19-1, Pielisjärvi - Kuusjärvi 11-2

1 Värtsilä 2 2 0 0 27 -4 4
2 Pielisjärvi 2 1 0 1 14 -10 2
3 Kuusjärvi 2 0 0 2 3 -30 0

Kymenlaakson suojeluskuntapiiri

  tulokset

A-sarja 

Etelä-Iitti - Vehkalahti               4-1

Kymintehdas - Kouvola             3-0

Etelä-Iitti - Kouvola                  8-4

Kymintehdas - Vehkalahti         10-5

Kymintehdas - Etelä-Iitti            5-1

Kouvola - Vehkalahti                 6-1  -  Maaseutu

1 Kymintehdas 3 3 0 0 18 -6 6
2 Etelä-Iitti 3 2 0 1 13 -10 4
3 Kouvola 3 1 0 2 10 -12 2
4 Vehkalahti 3 0 0 3 7 -20 0

B-sarja  -  Maaseutu

1 Myllykoski 2 2 0 0 42 -9 4
2 Kotka 2 1 0 1 34 -16 2
3 Virolahti 2 0 0 2 8 -59 0
Hamina ei osallistunut.


C-sarja

alkulohko 2 - 28.7.  - Kymenlaakson Sanomat

lopputurnaus

Haminan merisk - Sippola                  5-3  -  Maaseutu

Voikkaa - Haminan merisk                 3-2  -  Maaseutu

Sippola - Voikkaa                              8-4  -  Maaseutu

  

1 Sippola 2 1 0 1 11 -9 2
2 Haminan merisk 2 1 0 1 7 -6 2
3 Voikkaa 2 1 0 1 7 -10 2



Jyväskylän suojeluskuntapiiri

2.8. Keuruu - Haapamäki                           6-5  -  Keskisuomalainen

loppusarjaa 2.9. Sisä-Suomi

Toivakka - Jämsänkoski                            4-4

Haapamäki - Saarijärvi                             4-3

Jyväskylä - Lievestuore                          11-2

Haapamäki - Toivakka                              8-1

loppusarjaa 3.9. Sisä Suomi

Jyväskylä - Toivakka                              16-0

Saarijärvi - Jämsänkoski                           2-0

Saarijärvi - Lievestuore                            4-3

Jyväskylä - Haapamäki                             3-1

Jämsänkoski - Lievestuore                        6-5    (laskettu)

Saarijärvi - Toivakka                                T. luopui (2-0)

Lievestuore - Toivakka                             pelaamatta

10.9. Haapamäki - Jämsänkoski                  7-2  -  Keskisuomalainen

1 Jyväskylä 3 3 0 0 30 -3 6
2 Haapamäki 4 3 0 1 20 -9 6
3 Saarijärvi 4 3 0 1 11 -7 6
4 Jämsänkoski 4 1 1 2 12 -18 3
5 Toivakka 4 0 1 3 5 -30 1
6 Lievestuore 3 0 0 3 10 -21 0




Varsinais-Suomen suojeluskuntapiiri

A-luokan loppuottelu: Loimaa - Salo-Uskela 7-0

B-luokan loppuottelu: Perniö - Vehmaa      17-1

pojat

10.9. Salo-Uskela - Loimaa                       3-3  -  Uusi Aura

B-sarjan loppuottelu: Sauvo - Laitila           9-2  - Varsinais-Suomen Vartio

Åboland skyddskårdistrikt

1) Nagu 2) Pargas 3) Pargas msk 4) Förbindelsekompaniet i Åbo sk

Pohjois-Hämeen suojeluskuntapiiri

A-luokka: 1) Toijala 2) Tampere

B-luokka:

12.7. Hämeenkyrö - Ylöjärvi    13-1  -  Aamulehti

20.7. Mänttä - Kuorevesi          25-2  -  Kuorevesi-Mänttä-Vilppula

24.7. Mänttä _ Ruovesi              2-8  -  Kuorevesi-Mänttä-Vilppula

puolivälierät: Kangasala - Ruovesi 20-4, Pirkkala - Ikaalinen 21-5, Orivesi - Valkeakoski 11-3 / hävinneiden 'lohko': Ikaalinen - Valkeakoski 11-8

välierät: Kangasala - Pirkkala 10-3, Orivesi suoraan loppuotteluun / hävinneet: Ruovesi - Valkeakoski 17-4  -  Aamulehti

Loppuottelu: Kangasala - Orivesi 7-1 / hävinneet: Orivesi - Pirkkala 5-4, Ruovesi - Ikaalinen 10-3

ottelu 2. sijasta: Orivesi - Ruovesi 8-1 / ottelu 3. sijasta: Pirkkala - Ruovesi 14-3

Vi alueen mestaruus: Aamulehti

pojat

Mänttä - Valkeakoski    2-1

Pirkkala - Viiala            8-0

Pälkäne - Akaa-Toijala   8-6

Valkeakoski - Viiala       21-1

Mänttä - Pälkäne         11-10  -  Pohjois-Hämeen Vartio

Mänttä - Pirkkala         11-4    -  Mänttä voitti mestaruuden.

Valkeakoski - Akaa-Toijala  4-1

Pälkäne - Pirkkala             8-4

Valkeakoski - Pälkäne        3-0  -  Valkeakoski sijoittui toiseksi

Akaa-Toijala - Pirkkala       12-4 -  Pohjois-Hämeen Vartio

Pohjois-Uudenmaan suojeluskuntapiiri

A-sarja

ryhmä 1 Orimattilassa 6.8. :

Kerava - Porvoo suom.           10-0

Orimattila - Kerava                   1-10

Orimattila - Porvoo suom.         0-2

Kerava jatkoon.

ryhmä 2 Hyvinkäällä 7.8. :

Järvenpää - Pohjois-Lohja       10-2

Hyvinkää - Järvenpää               6-5

Hyvinkää - Pohjois-Lohja         10-1

Hyvinkää jatkoon. - Hyvinkään Sanomat  -  Länsi-Uusimaa

Loppuottelu Keravalla 3.9. :

Kerava - Hyvinkää 8-4

B-sarjan eatkaisuottelu:

Nummi - Mäntsälä 8-7

3. Pyhäjärvi

Vasa skyddskårdistrikt

puolivälierät 4.-5.8. Närpes: Petalax - Närpes 7-6, Lappfjärd - N.Korsholm 14-2

välierä 6.8. Närpes: Lappfjärd - Petalax 22-3

Loppuottelu 6.8. Närpes: Terjärv - Lappfjärd 11-1

Nylands södra skyddskårdistrikt

Loppusarja: Åggelby - Lovisa 4-1, Åggelby - Pernå 2-1, Lovisa - Pernå 5-4. Mestari Åggelby.

Viipurin suojeluskuntapiiri

alkueriä:

18.6. Joutselkä - Raivola  17-5  -  Karjala

Antrea - Tali 5-1, Käkisalmi - Kirvu 18-5, Kuokkala - Perkjärvi 9-2, Rautu - Metsäpirtti 6-5

välieriä:

Käkisalmi - Rautu 9-2, Käkisalmi - Pyhäjärvi 5-3  -  Käkisalmen Sanomat

Säiniö - Koivisto 8-2, Uuras - Johannes 7-4, Terijoki - Joutselkä 5-2.

Voittajien lisäksi lopputurnaukseen selvisivät pelaamalla Antrea ja Lappeenranta. Ilman karsintaa lopputurnaukseen pääsivät edellisen vuoden 4 parasta: Viipuri, Enso, Imatra-Tainionkoski ja Hiitola. Näistä Viipuri ja Hiitola eivät kuitenkaan saaneet joukkuetta kasaan.  -  Kannaksen Vartio

Lopputurnaus 2.-3.9. Lappeenrannassa: (kilpailusta putosi 2 tappion jälkeen)

Enso - Lappeenranta 4-1, Imatra/Tainionkoski - Uuras 4-0, Terijoki - Säiniö 8-1, Imatra/Tainionkoski - Käkisalmi 8-2, Lappeenranta - Antrea 5-3, Enso - Säiniö 11-0, Uuras - Terijoki 6-4, Imatra/Tainionkoski - Antrea 4-0, Käkisalmi - Terijoki 5-3, Enso - Uuras 4-2, Lappeenranta - Käkisalmi 3-0, Enso - Imatra/Tainionkoski 6-1, Lappeenranta - Imatra/Tainionkoski 4-0. - Kannaksen Vartio

1 Enso 4 4 0 0 25 -4 8
2 Lappeenranta 4 3 0 1 13 -7 6
3 Imatra/Tainionkoski 5 3 0 2 16 -12 6
4 Käkisalmi 3 1 0 2 7 -14 2
5 Uuras 3 1 0 2 8 -12 2
6 Terijoki 3 1 0 2 15 -12 2
7 Antrea 2 0 0 2 3 -9 0
8 Säiniö 2 0 0 2 1 -19 0

Helsingin suojeluskuntapiiri

voittaja: Ikämiessuojeluskunta (lähde: Stig Roudasmaa: Helsingin Ikamiessuojeluskunta 1919-1944 sivu 72)

B-sarja

pelit 17.9. - Hesari

loppuottelu

24.9. Tykistö - N-komppania        6-4  -  Hesari

Sortavalan suojeluskuntapiiri

alkuerät

18.6. Suistamo - Loimola           16-2

18.6. Suistamo - Soanlahti         14-5  -  Laatokka

25.6. Jaakkima - Lumivaara         6-3

25.6. Jaakkima - Kurkijoki           4-2  -  Jaakkiman Sanomat

lopputurnaus

Jaakkima - Pitkäranta                 6-3

Elisenvaara - Sortavala               6-4

Sortavala - Pitkäranta                10-1

Elisenvaara - Jaakkima                  2-1

Sortavala - Jaakkima                    8-2  -  Rajan Turva

pojat

alkuerät

25.6. Jaakkima - Kurkijoki         19-0

25.6. Jaakkima - Lumivaara         7-4  -  Jaakkiman Sanomat

lopputurnaus

Jaakkima - Harlu                       8-3

Sortavalan meri - Jaakkima         3-2

Harlu - Sortavalan meri              2-1  -  Rajan Turva

Etelä-Pohjanmaa

18.6. alkuerät  -  Ilkka

välierä

25.6. Vimpeli - Ylihärmä              8-7  -  Vaasa

5.7.  Laihia - Seinäjoki                0-14  -  Ilkka

6.7. Ilmajoki - Kauhajoki           16-0  -  Vaasa

13.7. Seinäjoki - Ilmajoki            4-3  -  Vaasa

loppuottelu

7.8. Seinäjoki - Vimpeli              10-0  -  Vaasa

pojat

13.7. Ilmajoki - Peräseinäjoki     18-3  -  Vaasa

4.8. Seinäjoki - Ylihärmä             12-1 -  Vaasa

loppuottelu

7.8. Seinäjoki - Ilmajoki               1-0  -  Vaasa

Kainuu

Yhteenveto tuloksineen -  Kainuun Sissi

välierä 8.-9.7.

Kajaani

finaalit 16.7.

Kajaani

Kuopio

16.7. Juankoski - Nilsiä            3-3

16.7. Kaavi - Muuruvesi          18-7  -  Savo

16.7. Maaninka - Kuopion mlk   5-2  -  Savo

16.7. Siilinjärvi - Maaninka      19-6  -  Savo

16.7. Tervo - Pielavesi              7-2

16.7. Vesanto - Keitele            18-4

16.7. Pielavesi - Keitele            6-0

16.7. Tervo - Vesanto              15-7

16.7. Vesanto - Pielavesi           7-6  -  Savo

28.7. Lapinlahti - Siilinjärvi        1-6  -  Savon Sanomat

30.7. Kiuruvesi - Iisalmi            0-7  -  Savo

pojat

16.7. Juankoski - Kaavi           11-2

16.7. Juankoski - Nilsiä             5-1   -  Savo

16.7. Siilinjärvi - Maaninka       13-2  -  Savo

16.7. Siilinjärvi - Kuopion mlk   17-3   -  Savo

28.7. Lapinlahti - Siilinjärvi        2-0  -  Savon Sanomat

30.7. Kiuruvesi - Iisalmi            1-2  -  Savo

Etelä-Häme

maalaissuojeluskunnat

Tulokset  -  Hämeen Ilves

19.7. Launonen - Janakkala     11-6  -  Riihimäen Sanomat

21.7. Renko - Loppi                  L voitti - Riihimäen Sanomat

27.7. Loppi - Launonen              6-0

27.7. Hauho - Lammi                  3-7  -  Hämeen Sanomat

Pohjola

23.7. Ylitornio - Alatornio         14-7  -  Pohjolan Sanomat

30.7. Simo - Ylitornio                 5-6  -  Lapin Kansa

lopputurnaus

A-sarja

Kemi - Rovaniemi                       9-2  -  Pohjois-Pohja

B-sarjan voitti Ylitornio

Mikkeli

30.7. Kangasniemi - Mäntyharju  15-5

30.7. Kerimäki - Hirvensalmi       17-7

30.7. Sysmä - Kangasniemi         10-10

30.7. Sysmä - Joroinen               24-2

30.7. Joroinen - Kangasnemi         7-4

30.7. Juva - Heinolan mlk             9-4  -  Mikkelin Sanomat

13.8. Kerimäki - Sysmä               K. voitti

maalais sk loppuottelu

13.8. Kerimäki - Juva                  13-6  -  Savonmaa

kaupunkilais sk loppuottelu

13.8. Pieksämäki - Mikkeli             8-5 -  Savonmaa

Raahe

mestari: Paavola  2)Nivala  3)Haapajärvi

B-sarja: Kärsämäki  2)Pulkkila  3)Pattijoki  -  Kaiku - Kuormarenki

Pojat: Raahe  2)Oulainen  3)Nivala  -  Raahen Seutu


Satakunta

Tyrvää - Huittinen                       14-3

Noormarkku - Hongonjoki             8-3

Ulvila - Reposaari                         3-0  -  Lalli

Ullvila - Harjavalta

Noormarkku - Lavia                      8-3  -  Lalli

Panelia - Rauma

Harjavalta - Rauma                      4-9  -  Satakunnan Kansa

pojat

välierä

12.9. Pori - Ulvila                         7-1  -  Satakunnan Kansa

Keski-Pohjanmaa

Kokkola - Kannus                       8-4

Veteli - Kokkola                        11-5

Kannus - Veteli                           5-2  -  Kokkola

1 Veteli 2 1 0 1 13 -10 2
2 Kannus 2 1 0 1 9 -10 2
3 Kokkola 2 1 0 1 13 -15 2


pojat

Kokkola - Veteli                       11-5

Kokkola - Kannus                    10-8

Kannus - Veteli                         5-4  -  Kokkola

Oulu

nuoret  -  Kaiku