Piirinmestaruus 1953

Pohjois-Karjala

Miehet eivät pelanneet varsinaista pm-kilpailua. Parhaat joukkueet sarjoittain olivat:

Suomisarja: Outokummun Partio

Maakuntasarja: Viinijärven Urheilijat

Perussarja:

alkulohkot

30.5.1953 Juuan Jänne - Nurmeksen Sepot/2        16-1  -  Lehti

7.6.1953 Juuan Jänne - Valtimon Vasama              23-4  -  Lehti

7.6.1953 Juuan Jänne - Lieksan Into                     7-0  -  Lehti

17.6.1953 Lieksan Hurtat - Lieksan Into                13-12  -  Lehti

20.6.1953 Nurmeksen Sepot/2 - Valtimon Vasama   15-17  -  Lehti

2.8.1953 Juuan Jänne - Lieksan Hurtat                 29-3  -  Lehti

x.x.1953 Lieksan Into - Nurmeksen Sepot/2            5-4  (Seppojen historiikista)

x.x.1953 Nurmeksen Sepot/2 - Lieksan Hurtat         6-5  (Seppojen historiikista)

Juuan Jänne ja Lieksan Into jatkoon.

30.5.1953 Rääkkylän Kisa-Veikot - Värtsilän Yritys  25-8  -  Lehti

7.6.1953 Värtsilän Yritys - Kiteen Pyrintö               2-13

7.6.1953 Värtsilän Teräs - Tohmajärven Urheilijat/2    6-3  -  Lehti

14.6.1953 Kiteen Urheilijat - Värtsilän Teräs           13-3  -  Lehti

19.6.1953 Värtsilän Teräs - Värtsilän Yritys            24-1  -  Lehti

21.6.1953 Rääkkylän Kisa-Veikot - Kiteen Urheilijat  14-5  -  Lehti

29.6.1953 Kiteen Urheilijat - Tohmajärven Urheilijat/2   12-10  -  Lehti

30.6.1953 Rääkkylän Kisa-Veikot - Värtsilän Teräs 26-7 - Lehti

5.7.1953 Kiteen Pyrintö - Rääkkylän Kisa-Veikot    10-24 - Lehti

2.8.1953 Kiteen Pyrintö - Värtsilän Teräs       3-14  -  Lehti

Rääkkylän Kisa-Veikot ja Kiteen Urheilijat jatkoon.

7.6.1953 Kontiolahden Karhut - Enon Kisa-Pojat   17-2  -  Lehti

2.8.1953 Tuupovaaran Ilves - Kaltimon Kaiku  58-2  -  Lehti

Kontiolahden Karhut ja Tuupovaaran Ilves jatkoon.

7.6.1953 Polvijärven Urheilijat - Utran Koitto        18-7  -  Lehti

Polvijärven Urheilijat ja Utran Koitto jatkoon.

välierät

22.8.1953 Kiteen Urheilijat - Rääkkylän Kisa-Veikot 13-5

22.8.1953 Kontiolahden Karhut - Tuupovaaran Ilves  17-10

23.8.1953 Rääkkylän Kisa-Veikot - Kontiolahden Karhut 24-9

23.8.1953 Kiteen Urheilijat - Tuupovaaran Ilves     24-7

KiU-KoKa luov. , RKV-Ilves luovutus.

22.8.1953 Lieksan Into - Utran Koitto                  10-2

22.8.1953 Juuan Jänne - Polvijärven Urheilijat         3-9

23.8.1953 Lieksan Into - Juuan Jänne                    6-3

23.8.1953 Polvijärven Urheilijat - Utran Koitto        12-0

23.8.1953 Utran Koitto - Juuan Jänne                     7-1  -  Lehti

PoU-Into ei tulosta.

loppusarja

12.9.1953 Polvijärven Urheilijat - Rääkkylän Kisa-Veikot  31-3

12.9.1953 Kiteen Urheilijat - Lieksan Into                     17-6

13.9.1953 Lieksan Into - Rääkkylän Kisa-Veikot             11-7

13.9.1953 Polvijärven Urheilijat - Kiteen Urheilijat          19-4

13.9.1953 Kiteen Urheilijat - Rääkkylän Kisa-Veikot        18-3

13.9.1953 Polvijärven Urheilijat - Lieksan Into               12-3  -  Lehti

1 Polvijärven Urheilijat 3 3 0 0 62 -10 6
2 Kiteen Urheilijat 3 2 0 1 39 -28 4
3 Lieksan Into 3 1 0 2 20 -36 2
4 Rääkkylän Kisa-Veikot 3 0 0 3 13 -60 0

Nuoret

Outokummun Partio

22.6.1953 Outokummun Partio - Polvijärven Urheilijat       17-2  -  Lehti

5.7.1953 Tohmajärven Urheilijat - Rääkkylän Kisa-Veikot   3-6

5.7.1953 Tohmajärven Urheilijat - Lieksan Hurtat            20-1  -  Lehti

5.7.1953 Lieksan Hurtat - Rääkkylän Kisa-Veikot             kekeytys - Lehti

2.8.1953 Outokummun Partio - Tohmajärven Urheilijat   13-2  -  Lehti

Pojat

Outokummun Partio

välierät

11.7.1953 Rääkkylän Kisa-Veikot - Tohmajärven Urheilijat    11-21  -  Lehti

12.7.1953 Pankakosken Tehtaan U - Tohmajärven Urheilijat 38-3

12.7.1953 Rääkkylän Kisa-Veikot - Pankakosken Tehtaan U    7-11  -  Lehti

lopputurnaus

15.8.1953 Outokummun Partio - Höytiäisen Urheilijat           12-1

15.8.1953 Pankakosken Tehtaan U -  Tohmajärven Urheilijat 10-3

15.8.1953 Outokummun Partio - Pankakosken Tehtaan U      21-1

15.8.1953 Höytiäisen Urheilijat  - Tohmajärven Urheilijat        9-0

16.8.1953 Outokummun Partio - Tohmajärven Urheilijat         15-0

16.8.1953 Pankakosken Tehtaan U - Höytiäisen Urheilijat       2-2  - Lehti

Naiset

Lieksan Hurtat

Miesten piirinmestareita

Helsinki  -  Katajanokan Haukat

otteluita: 8.9. Puna-Mustat - Pallo-Toverit 5-0, 9.9. Katajanokan Haukat - Puna-Mustat 4-1

Kymenlaakso - Haminan Palloilijat

Satakunta - Harjavallan Jymy

TUL

Saimaan piiri - Tainionkosken Tähti

Satakunta - Harjavallan Työväen Urheilijat